Domů     Historie
Seznamte se s Torou, která žila v Norsku před 800 lety!
Zdroj: Age Hojem, NTNU University Museum

Vědci za pomoci kosterních pozůstatků nalezených v norském Trondheimu vytvořili realisticky vyhlížející figurínu středověké ženy…

3D model staré ženy držící vycházkovou hůl v životní velikosti připomíná stařenku ze sousedství. Tato žena přitom žila před téměř 800 lety v Norsku. Světu ji dne 7. října představila Ellen Gravová, archeoložka Univerzitního muzea Norské univerzity vědy a technologie (NTNU) v Trondheimu.

Na základě výsledků veřejného hlasování získala stařenka jméno Tora. O jejím životě neexistují žádné písemné záznamy, ale archeologové dali dohromady životní příběh této ženy na základě stop na jejích kosterních pozůstatcích a místě, kde bylo exhumováno.

Dlouhověká stařenka z rodiny obchodníka

Tora se narodila koncem 13. století a žila v Trondheimu, městě ve středním Norsku. V té době se středověká metropole rozrůstala a žilo v ní hodně řemeslníků a obchodníků. Ellen Gravová k tomu říká: „Víme, že byla pohřbena na hřbitově poblíž ulice, kde žili obchodníci.

To naznačuje, že mohla žít v rodině obchodníka.“ Vzhledem k tomu, že se dožila zhruba 65 let, což byl v té době požehnaný věk, musela mít dobrý život, tedy pocházet z poměrně bohaté rodiny.

Deformace její páteře dovedla tým odborníků k závěru, že pravděpodobně chodila shrbená a používala hůl. To podle Gravové svědčí o „tvrdé práci a celoživotním opotřebení kostry“. Chyběly jí spodní zuby, žila bez nich dlouhou dobu před svojí smrtí.

Ztvárnění stařenky je velice realistické, při její tvorbě Gravová spolupracovala s Thomasem Foldbergerem, dánským maskérem filmového průmyslu. Tořina postava skutečně vychází ze stavu její kostry, na její kůži byl použit silikon, přičemž jaterní a jiné skvrny na kůži jsou malované ručně.

„Každý pramen vlasů či chloupek v obočí a řasách byl samostatně připevněn,“ řekla Gravová: „Je to opravdu úžasné umělecké dílo.“.

Zdroj: Age Hojem, NTNU University Museum

Oděv na míru zhotovený středověkými technikami

Za její oblečení pak zodpovídá Marianne Vedelerová, profesorka odívání z Oddělení archeologie Univerzity v Oslu. Prozkoumala archeologické nálezy pozůstatků oděvů, které byly objeveny v oblasti, kde Tora žila.

Následně se spojila s Nille Glæseovou, zkušenou návrhářkou kostýmů z dob Vikingů a středověku. Ta se ujala zhotovení šatu pro Toru za použití středověkých technik. Upředla přízi, utkala z ní látku, kterou obarvila za pomocí rostliny zvané mořena barvířská (Rubia tinctorum), které se přezdívalo „turecká červeň“.

Z ní pak zhotovila Toře šaty na míru. Zároveň jí vyrobila i boty, což bylo poměrně snadné, protože díky mnoha nálezům bot z Trodheimu z té doby přesně věděla, jak mají vypadat.

Stařenka se mile usmívá, což byl záměr vědců. Gravová to vysvětluje: „Bylo pro nás velmi důležité dát publiku pocit vřelého setkání, abychom je mohli lépe propojit se středověkým člověkem.“ A pokračuje:

„Většina lidí má totiž tendenci smýšlet o středověku jako o temném a těžkém, ale i v té době lidé zažívali radost a štěstí, milovali se, měli rodinu a děti, a někteří dokonce žili dlouhý život. Já doufám, že se lidé naučí, že vypadali jako my, měli pocity jako my, zkrátka že to byli lidé jako my.“.

Související články
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu vybudovali traťové tunely na všech třech trasách pražského metra a celkem 49 stanic, z toho 33 hloubených a 16 ražených. V roce 2018 bylo pražské metro zařazeno mezi 100 nejlepších děl v anketě […]
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Svatý Vojtěch, který pocházel ze slavného rodu Slavníkovců, jež bojovali s Přemyslovci o český trůn, byl druhým pražským biskupem a prvním českého původu. Unikl vyvraždění Slavníkovců, aby byl zabit na misii v Prusku. Nyní se mezinárodnímu týmu podařilo zrekonstruovat jeho tvář. Vojtěch, který je v zahraničí známý pod svým biřmovacím jménem Adalbert, se narodil kolem […]
Avaři, kočovníci mongolského původu, byli zřejmě příčinou vzniku Sámovy říše na našem území. O jejich životě se toho však mnoho neví. Genetické zkoumání ostatků z jejich pohřebišť na území dnešního Maďarska, za kterým stála česká vědkyně Zuzana Hofmanová, tak nyní odhaluje taje avarské společnosti. Zuzana Hofmanová, která působí v Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty […]
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „domácím“ mazlíčkem, proto se jí dostalo pocty být pohřbená spolu se svými „páníčky“. Naleziště, nacházející se asi 210 kilometrů jižně od argentinského města Mendoza, bylo objeveno […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz