Domů     Medicína
Chcete předejít infarktu? Postavte si na čaj!
Alexandra Fiedlerová
od Alexandra Fiedlerová 6.12.2022
Zdroj: Pixabay

Šálek čaje denně může přispět k vašemu lepšímu zdraví ve vyšším věku. Pokud nejste milovníkem čaje, nezoufejte, jsou i další potraviny, které můžete přidat do vašeho jídelníčku a poslouží vám stejně….

Klíčem k lepším zdraví jsou flavonoidy. Jde o organické látky vznikající v těle rostlin, známé pro své antioxidační působení. Mají pozitivní vliv na lidský organismus, především na cévy. Jsou přirozeně obsažené v běžných potravinách a nápojích, jako jsou černý a zelený čaj, jablka, oříšky, citrusy, lesní plody a další.

Jejich účinky na lidské zdraví jsou známé již dlouho, ovšem nedávný výzkum ukázal, že mohou být ještě prospěšnější, než se dosud zdálo.

Flavonoidy chrání před infarktem, mrtvicí i demencí

Studie vědců z australské Edith Cowan University, provedená na 881 starších ženách s mediánem věku 80 let, ukázala, že ty, které konzumovaly během života vysoké dávky flavonoidů, neměly tak rozsáhlou kalcifikaci břišní aorty jako ty, které jich jedly méně.

reklama

Břišní aorta je přitom největší tepnou v těle, která zásobuje okysličenou krví ze srdce břišní orgány a dolní končetiny, a její stav může napovědět, zda se v těle rozvine infarkt myokardu, mozková mrtvice nebo stařecká demence.

Vedoucí výzkumu, Ben Parmenter, pracovník Výzkumného ústavu pro inovace v oblasti výživy a zdraví při Edith Cowan University, k tomu řekl: „U většiny lidí přispívá k celkovému příjmu flavonoidů malá skupina potravin a nápojů, které jich obsahují vysoké množství.

Hlavními zdroji jsou obvykle černý nebo zelený čaj, borůvky, jahody, pomeranče, červené víno, jablka, hrozinky i hrozny a tmavá čokoláda.“ Flavonoidy zahrnují více jak 4 000 zástupců, kteří se dělí do devíti základních skupiny. Mezi ně patří například flavony, flavonoly, flavonony, flava-3-oly a další.

Zdroj: Pixabay

Černý čaj, červené víno a hořká čokoláda

Účastnice studie, které měly vysoký příjem flavonoidů, včetně flavan-3-olů a flavonolů, byly o 36 až 39 % méně náchylné k tomu mít rozsáhlou kalcifikaci (zvápenatění) břišní aorty. Nejlepším zdrojem flavonoidů se podle této studie ukázal být černý čaj.

reklama

Ženy, které si dopřávaly dva až šest šálků čaje za den měly o 16 až 42 % menší riziko rozvoje extenzivní kalcifikace břišní aorty oproti těm, které čaj nepily. Bohužel, jiné zdroje flavonoidů, jako ovocné džusy, červené víno či hořká čokoláda neprokázaly takovou účinnost v boji proti kalcifikaci břišní aorty.

Černý čaj byl hlavním zdrojem flavonoidů pro sledovanou skupinu, pravděpodobné kvůli věku účastnic, nicméně Ben Palmenter si myslí, že užitek mohou přinášet i jiné zdroje flavonoidů, když říká: „U žen, které nepijí černý čaj, se zdá, že vyšší celkový příjem nečajových flavonoidů také chrání před rozsáhlou kalcifikací tepen.

To znamená, že flavonoidy z jiných zdrojů, než je černý čaj, mohou rovněž chránit přes kalcifikací, když čaj není konzumován.“ Podle Parmentera je důležité, aby lidé konzumovali dostatek flavonoidů z pro ně přijatelných zdrojů, aby si uchovali dobré zdraví do vysokého věku.

Štítky:
reklama
Související články
Herbář zdraví nezajímají písmena, bylinky se na abecedu dívají skrze listy. Je jedno, jestli jde o jetel, kozlík nebo křídlatku. To nejzákladnější je, aby rostliny prospívaly… V naší přírodě se nachází více jak 280 druhů léčivých rostlin. Nazýváme je bylinami a staly se zdrojem léčivých tzv. biologicky aktivních látek. Ve 26. díle našeho seriálu o […]
Podle vědců z Kodaňské univerzity může šálek kávy s mlékem prospět vašemu zdraví. Obsahuje totiž kombinaci proteinů a antioxidantů, která zvyšuje obranyschopnost organismu. Jak to funguje? Reakcí našeho organismu na poškození, případně napadení viry, bakteriemi a parazity, je zánět. Už lékaři ve starověkém Římě, konkrétně lékař Aulus Cornelius Celsus (25 př. n. l. –50 n. […]
Koktavost, nazývaná odborně balbuties či balbutismus, je řečová vada, která jen v Česku trápí desítky tisíc lidí, odhady hovoří až o dvou stech tisících. Ačkoliv člověka v zásadě nikterak neomezuje v běžných životních úkonech, co se týče domácnosti a povětšinou i práce, v sociálních kruzích může znamenat značný handicap. Efektivní léčba nebyla dosud odhalena a v současnosti funguje především […]
Ze všech lidských poruch patří k těm nejprobádanějším. Její podstatou je neustálý souboj mezi mozkem a emocionálně silnými podněty, který lidský hardware nemá šanci vyhrát. Neurovývojový syndrom, známý spíše pod zkratkou ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder), o sobě totiž dává vědět již v raném věku dítěte, kdy se pomalu stává nepřítelem číslo jedna. Za jeho […]
Pocit „již viděného“ prožil alespoň jednou každý z nás. Zatímco mezi laickou veřejností vzbuzuje tento fenomén více otázek než odpovědí, čeští vědci možná našli k záhadě klíč Zatímco parapsychologové věří, že déjà vu souvisí se zážitky z našich minulých životů nebo s nadpřirozenými schopnostmi, odborná veřejnost stále zůstává u holých faktů a výzkumu. Ta (ne)dominantní […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz