Domů     Medicína
Chcete předejít infarktu? Postavte si na čaj!
Zdroj: Pixabay

Šálek čaje denně může přispět k vašemu lepšímu zdraví ve vyšším věku. Pokud nejste milovníkem čaje, nezoufejte, jsou i další potraviny, které můžete přidat do vašeho jídelníčku a poslouží vám stejně….

Klíčem k lepším zdraví jsou flavonoidy. Jde o organické látky vznikající v těle rostlin, známé pro své antioxidační působení. Mají pozitivní vliv na lidský organismus, především na cévy. Jsou přirozeně obsažené v běžných potravinách a nápojích, jako jsou černý a zelený čaj, jablka, oříšky, citrusy, lesní plody a další.

Jejich účinky na lidské zdraví jsou známé již dlouho, ovšem nedávný výzkum ukázal, že mohou být ještě prospěšnější, než se dosud zdálo.

Flavonoidy chrání před infarktem, mrtvicí i demencí

Studie vědců z australské Edith Cowan University, provedená na 881 starších ženách s mediánem věku 80 let, ukázala, že ty, které konzumovaly během života vysoké dávky flavonoidů, neměly tak rozsáhlou kalcifikaci břišní aorty jako ty, které jich jedly méně.

Břišní aorta je přitom největší tepnou v těle, která zásobuje okysličenou krví ze srdce břišní orgány a dolní končetiny, a její stav může napovědět, zda se v těle rozvine infarkt myokardu, mozková mrtvice nebo stařecká demence.

Vedoucí výzkumu, Ben Parmenter, pracovník Výzkumného ústavu pro inovace v oblasti výživy a zdraví při Edith Cowan University, k tomu řekl: „U většiny lidí přispívá k celkovému příjmu flavonoidů malá skupina potravin a nápojů, které jich obsahují vysoké množství.

Hlavními zdroji jsou obvykle černý nebo zelený čaj, borůvky, jahody, pomeranče, červené víno, jablka, hrozinky i hrozny a tmavá čokoláda.“ Flavonoidy zahrnují více jak 4 000 zástupců, kteří se dělí do devíti základních skupiny. Mezi ně patří například flavony, flavonoly, flavonony, flava-3-oly a další.

Zdroj: Pixabay

Černý čaj, červené víno a hořká čokoláda

Účastnice studie, které měly vysoký příjem flavonoidů, včetně flavan-3-olů a flavonolů, byly o 36 až 39 % méně náchylné k tomu mít rozsáhlou kalcifikaci (zvápenatění) břišní aorty. Nejlepším zdrojem flavonoidů se podle této studie ukázal být černý čaj.

Ženy, které si dopřávaly dva až šest šálků čaje za den měly o 16 až 42 % menší riziko rozvoje extenzivní kalcifikace břišní aorty oproti těm, které čaj nepily. Bohužel, jiné zdroje flavonoidů, jako ovocné džusy, červené víno či hořká čokoláda neprokázaly takovou účinnost v boji proti kalcifikaci břišní aorty.

Černý čaj byl hlavním zdrojem flavonoidů pro sledovanou skupinu, pravděpodobné kvůli věku účastnic, nicméně Ben Palmenter si myslí, že užitek mohou přinášet i jiné zdroje flavonoidů, když říká: „U žen, které nepijí černý čaj, se zdá, že vyšší celkový příjem nečajových flavonoidů také chrání před rozsáhlou kalcifikací tepen.

To znamená, že flavonoidy z jiných zdrojů, než je černý čaj, mohou rovněž chránit přes kalcifikací, když čaj není konzumován.“ Podle Parmentera je důležité, aby lidé konzumovali dostatek flavonoidů z pro ně přijatelných zdrojů, aby si uchovali dobré zdraví do vysokého věku.

Štítky:
Související články
Medicína Zajímavosti 11.12.2024
Snaha bojovat s časem má mnoho podob, a jednou z těch nejmodernějších je vakcína namířená proti stárnutí. Jejím cílem jsou senescentní buňky. Jedná se o vysloužilé nebo poškozené buňky, u kterých selhal automatický mechanismus sebezničení. Obvykle si s nimi poradí imunitní systém, ten ale s věkem ochabuje. S tím, jak člověk stárne, se tyto „zombie“ […]
Parazitologové z Biologického centra Akademie věd ČR potvrdili první autochtonní (tj. domácí, neimportovaný) případ difylobotriózy v České republice. Toto lidské onemocnění způsobuje tasemnice škulovec široký. K nákaze došlo po konzumaci syrových jiker štiky (kaviáru) pocházející z  nádrže Lipno v jižních Čechách. Tento případ naznačuje přítomnost zavlečeného parazita v nádrži, která by tak mohla představovat nové ohnisko […]
Anhedonie je snížená schopnost až neschopnost prožívat příjemné pocity. Zpravidla je spojována s depresí, vyskytnout se však může i u lidí trpících schizofrenií či Parkinsonovou chorobou. Občas ji ale zažívá většina z nás, když už je stresu, který musíme snášet, zkrátka příliš. Vědci nyní zjistili, co za tím vězí…. Schopnost radovat se či mít z […]
Medicína 3.12.2024
Náplně do elektronických cigaret dříve obsahovaly acetát vitaminu E. Jeho škodlivost popsali vědci ze Spojených států amerických už v roce 2019. Českým vědcům z Akademie věd ČR se nyní podařilo zjistit, jak přesně tato látka negativně ovlivňuje lidské plíce na molekulární úrovni. Na následky kouření elektronických cigaret zemřely jen ve Spojených státech amerických desítky lidí, […]
Medicína 29.11.2024
K detekci a potenciální inhibici virových infekcí dosud vědcům chyběl účinný nástroj. To však nyní zřejmě změní tak zvaný DNA NanoGripper, nanorobotická ruka, která je schopna účinné zachycovat objekty v nanometrovém měřítku. Úspěšně testována byla na viru SARS-CoV-2, který vyvolává covid-19. Umí ho rozpoznat a do budoucna ho snad bude schopná i zastavit dříve, než […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz