Domů     Historie
Seznamte se s Torou, která žila v Norsku před 800 lety!
Alexandra Fiedlerová
od Alexandra Fiedlerová 6.12.2022
Zdroj: Age Hojem, NTNU University Museum

Vědci za pomoci kosterních pozůstatků nalezených v norském Trondheimu vytvořili realisticky vyhlížející figurínu středověké ženy…

3D model staré ženy držící vycházkovou hůl v životní velikosti připomíná stařenku ze sousedství. Tato žena přitom žila před téměř 800 lety v Norsku. Světu ji dne 7. října představila Ellen Gravová, archeoložka Univerzitního muzea Norské univerzity vědy a technologie (NTNU) v Trondheimu.

Na základě výsledků veřejného hlasování získala stařenka jméno Tora. O jejím životě neexistují žádné písemné záznamy, ale archeologové dali dohromady životní příběh této ženy na základě stop na jejích kosterních pozůstatcích a místě, kde bylo exhumováno.

Dlouhověká stařenka z rodiny obchodníka

Tora se narodila koncem 13. století a žila v Trondheimu, městě ve středním Norsku. V té době se středověká metropole rozrůstala a žilo v ní hodně řemeslníků a obchodníků. Ellen Gravová k tomu říká: „Víme, že byla pohřbena na hřbitově poblíž ulice, kde žili obchodníci.

reklama

To naznačuje, že mohla žít v rodině obchodníka.“ Vzhledem k tomu, že se dožila zhruba 65 let, což byl v té době požehnaný věk, musela mít dobrý život, tedy pocházet z poměrně bohaté rodiny.

Deformace její páteře dovedla tým odborníků k závěru, že pravděpodobně chodila shrbená a používala hůl. To podle Gravové svědčí o „tvrdé práci a celoživotním opotřebení kostry“. Chyběly jí spodní zuby, žila bez nich dlouhou dobu před svojí smrtí.

Ztvárnění stařenky je velice realistické, při její tvorbě Gravová spolupracovala s Thomasem Foldbergerem, dánským maskérem filmového průmyslu. Tořina postava skutečně vychází ze stavu její kostry, na její kůži byl použit silikon, přičemž jaterní a jiné skvrny na kůži jsou malované ručně.

„Každý pramen vlasů či chloupek v obočí a řasách byl samostatně připevněn,“ řekla Gravová: „Je to opravdu úžasné umělecké dílo.“.

Zdroj: Age Hojem, NTNU University Museum

Oděv na míru zhotovený středověkými technikami

Za její oblečení pak zodpovídá Marianne Vedelerová, profesorka odívání z Oddělení archeologie Univerzity v Oslu. Prozkoumala archeologické nálezy pozůstatků oděvů, které byly objeveny v oblasti, kde Tora žila.

reklama

Následně se spojila s Nille Glæseovou, zkušenou návrhářkou kostýmů z dob Vikingů a středověku. Ta se ujala zhotovení šatu pro Toru za použití středověkých technik. Upředla přízi, utkala z ní látku, kterou obarvila za pomocí rostliny zvané mořena barvířská (Rubia tinctorum), které se přezdívalo „turecká červeň“.

Z ní pak zhotovila Toře šaty na míru. Zároveň jí vyrobila i boty, což bylo poměrně snadné, protože díky mnoha nálezům bot z Trodheimu z té doby přesně věděla, jak mají vypadat.

Stařenka se mile usmívá, což byl záměr vědců. Gravová to vysvětluje: „Bylo pro nás velmi důležité dát publiku pocit vřelého setkání, abychom je mohli lépe propojit se středověkým člověkem.“ A pokračuje:

„Většina lidí má totiž tendenci smýšlet o středověku jako o temném a těžkém, ale i v té době lidé zažívali radost a štěstí, milovali se, měli rodinu a děti, a někteří dokonce žili dlouhý život. Já doufám, že se lidé naučí, že vypadali jako my, měli pocity jako my, zkrátka že to byli lidé jako my.“.

reklama
Související články
Pomocí malé skřínky byl schopen manévrovat modelem lodičky, a to bez jakéhokoliv viditelného spojení. Vědecké kouzlo, které Nikola Tesla předvedl v Madison Square Garden vyvolalo senzaci. Jeho bezdrátové ambice ale byly mnohem větší. Nadšený profesor představoval druhákům pokrokový přístroj. Grammovo dynamo, které si nechal na Polytechnickou školu ve Štýrském Hradci v Rakousku přivézt až z Paříže, bylo vybaveno […]
Podivných dutých, kovových dvanáctistěnů s velkými otvory v každé ze stran a čepy v každém rohu, pocházejících z dob římské říše, bylo po celé Evropě nalezeno mnoho. Nikdo však netuší, k čemu tyto záhadné předměty sloužily. Nejnovější fragment římského dvanáctistěnu byl nedávno objeven v Belgii poblíž městečka Kortessem, jeho stáří je odhadováno na 1 600 […]
Vůle komunistických pohlavárů v Číně poroučí nejen větru, dešti, ale také i posmrtnému životu. Legislativní norma opravňuje stát rozhodovat o tom, kdo a zda může být novým převtělením dalajlámy. O jeho uznání pak musí buddhistické chrámy žádat v oficiálním reinkarnačním formuláři. Absurdní komedie? Ani ne… Linie spirituálních a později i politických vůdců Tibetu se ustanovila v 16. století, […]
Příběh o zvídavé Barunce, pomatené Viktorce a moudré babičce zná každý z nás… Život autorky, kterou považujeme za jednu z největších žen českých dějin, je však i po více než 160 letech obestřen hávem tajemství. Jaký byl její původ? Osud ikony a múzy české avantgardy Boženy Němcové (1820–1862) dodnes nepřestává fascinovat nejen milovníky literatury, ale […]
Touží sloužit vyšší autoritě, nebýt svázáni pozemským pozlátkem a hříchy. Chtějí rozjímat, a být v neustálém spojení s Bohem. Jak trnitá je cesta k mnišskému rouchu? Být mnichem znamená duchovně, fyzicky i filozoficky souznít s vybranou vírou. Jedním z důvodů proč se muži touží mnichy stát, je služba vyšší autoritě – ať už Bohu či […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz