Domů     Příroda
Co najdeme v žraločí zátoce?
Pavel Polcar 20.9.2022
Foto: FredD / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Žraločí zátoka u Austrálie příhodně ve čtenáři vyvolává pocit strachu z přítomnosti žraloků. Nicméně zde žije také něco jiného, něco mnohem většího, než jsou ozubené stroje na smrt. Co to je?

Řeč je o louce mořské trávy známé jako Posidonie australská (Posidonia australis), která u pobřeží Austrálie zabírá plochu více než 200 kilometrů čtverečních, což je více než má Plzeň.

Vědci se původně domnívali, že se jedná o společenství více rostlin, jak se ale nakonec ukázalo, jde pouze o jeden jediný organismu. Tímto se daná mořská tráva stala největší známou rostlinou na planetě.

Je největší!

Až dosud byl za nejtěžší a zároveň největší organismus na světě považován Pando – ekosystém tvořený jediným megaklonem topolu osikového (Populus tremuloides), který zabírá plochu cca 43 hektarů a je možné ho najít v USA, konkrétně v Utahu.

Foto: Adrian J. Hunter / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Pando by si dál mohl v klidu užívat své prvenství, nebýt jednoho krásného dne před zhruba 4500 tisíci let, kdy patrně jen jedno jediné semínko vytvořilo organismus, který by bez problému zatravnil 20 tisíc fotbalových hřišť.

Možná je na čase přejmenovat Žraločí zátoku, ležící asi 800 kilometrů severně od australského města Perth, na Zátoku trav….

Klony útočí… tedy rostou

Australští botanici Univerzity Západní Austrálie a Flindersovy univerzity si nejprve mysleli, že se jedná o jednu velkou louku, kde je rostlina vedle rostliny. Pustili se tak do zkoumání genetických rozdílů, přičemž jim k tomu posloužily vzorky vzdálené od sebe asi 180 kilometrů.

Jaké bylo v laboratoři pozdvižení, když se ukázalo, že rozdíly žádné nejsou? Jedná se totiž skutečně o jednu rostlinu, nebo abychom byli přesnější o louku klonů.

Foto: Esculapio / Creative Commons / CC-BY-SA-2.5

„Takový výzkum bývá náročný a zábavný zároveň, protože na rozdíl od tradiční genetiky rostlin zahrnuje spoustu potápění s dýchacími přístroji, ale to, na co jsme narazili, překonalo naše očekávání,“ uvedl Martin Breed, ekolog z Flinders University.

„Rostliny jsou navzájem propojené lodyhami a skutečně jsou po genetické stránce totožné,“ dodal Breed.

Vskutku výjimečná rostlina

Elizabeth Sinclairová, bioložka, která organismus rovněž studovala, uvedla, že kromě obrovské velikosti je rostlina jedinečná tím, že má dvakrát více chromozomů než její oceánské příbuzné, což znamená, že je takzvaně polyploidní.

„Ke zdvojení celého genomu prostřednictvím polyploidie – zdvojnásobení počtu chromozomů – dochází při křížení diploidních rodičovských rostlin. Nový semenáč obsahuje 100 procent genomu od každého z rodičů, místo obvyklých 50 procent,“ vysvětlila bioložka.

Zajímavostí je, že polyploidní rostliny se často vyskytují na místech s extrémními podmínkami prostředí, často jsou sterilní, ale mohou pokračovat v růstu, pokud jsou ponechány necháme v klidu. Právě to se podařilo této obří mořské trávě.

Foto: Bahudhara / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Podle vědců se dokonce i bez úspěšného kvetení a produkce semen zdá být opravdu odolná, protože zažívá širokou škálu teplot a slanosti plus extrémně vysoké světelné podmínky, což by dohromady pro většinu rostlin bylo obvykle velmi stresující.

Související články
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivést k životu. Budou se po naší planetě znovu prohánět mamuti, tasmánští tygři či blbouni nejapní? V dubnu letošního roku představila americká společnost Colossal Biosciences světu […]
Příroda 3.7.2025
Bez slunce by nebyl život. Ale co kdybychom se naučili jeho sílu napodobit? Vědci jsou na stopě zázraku, který by mohl změnit svět. A pomáhá jim při tom kvantová magie. Každý zelený list je malá chemická továrna. V tichosti a s dokonalou přesností přeměňuje sluneční světlo, vodu a oxid uhličitý na kyslík a cukr. Tím […]
S rostoucími globálními teplotami jsou sezónní alergici vystaveni většímu množství pylu v ovzduší po delší dobu. To ale ještě není to nejhorší. Teplejší planeta s sebou přináší rovněž jevy zvané pylové bouře. Triliony pylových částic jsou během nich nasáty do mraků a v nich roztříštěny na menší úlomky, aby se následně vrátily zpět dolů, kde […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Objevy Příroda 30.6.2025
Vypadají jako medúzy, ale jsou úplně něco jiného. Jsou nejstarším známým pokusem o vývoj živočichů na naší planetě. Slovo primitivní se na ně ale nějak nehodí. Mají tak podivuhodné schopnosti, že by jim mohli závidět nejen mnohem pokročilejší živočichové, ale i autoři sci-fi. Jsou to pouhé dva roky, kdy věda definitivně potvrdila, co jsou žebernatky […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz