Domů     Technika
Jak začít s elektronikou?

komerční sdělení

Elektronická zařízení nás provázejí každý den. Od mobilních zařízení (chytrých telefonů, tabletů a notebooků), digitálních fotoaparátů a kamer až po zabezpečovací systémy, ovladače, řídicí jednotky, drony a mnoho dalšího.

Znalost fungování různých elektronických součástek a vybavení je nesmírně cenná. Umožňuje nejen diagnostikovat a řešit příčinu konkrétního problému, ale také samostatně vytvářet jednoduché i pokročilé projekty.

Jak ale nejlépe začít s elektronikou? Musíte na začátku počítat s velkými výdaji?.

Učení se elektronice od nuly

Na začátku je třeba poznamenat, že s výukou elektroniky lze začít prakticky v každém věku. V případě dětí a mládeže je samozřejmě nutné přizpůsobit způsob získávání nových znalostí a praktických činností (bezpečnost je vždy na prvním místě).

Elektronika může být zpočátku vnímána jako zajímavý koníček nebo odpočinek od pracovního života, ale zanedlouho se z této vášně může vyvinout nová nebo další profese.

Pojí se ovšem zahájení učení a praktických lekcí z elektroniky s nutností nákupu drahých zařízení a součástek? Vůbec ne. Je sice pravda, že v obchodě s elektronikou najdete drahé vybavení, ale pro začátečníky je to zcela zbytečné.

Elektronika je poměrně levný koníček. Nákup základních komponentů a měřidel se nepojí s velkými výdaji. Kromě toho lze na internetových fórech a diskusních skupinách nalézt řadu cenných (bezplatných) vzdělávacích materiálů pro začínající elektrotechniky.

Kurz elektroniky pro začátečníky

Jedním z nejlepších způsobů, jak se efektivně a zábavně naučit elektroniku, je kurz určený pro začátečníky. Na začátku je vhodné zaměřit se na jeden výukový materiál a komplexně „projít všechna cvičení od začátku do konce“ (i dvakrát).

Takový kurz musí být napsán jednoduchým jazykem a musí v něm být vše podrobně vysvětleno, a to i zdánlivě složitá témata. Někteří lidé začínají své vzdělávání středně pokročilými kurzy. To je jedna z nejčastějších chyb, která může vést ke konci učení se elektronice.

Který kurz elektroniky by pro mě byl nejlepší?

Odpověď je prostá. Takový, který pro vás bude plně srozumitelný, zajímavý a poutavý. Elektronika je spojením teorie a praxe. K dokončení úkolů připravených v kurzu bude zapotřebí výběr dílčích sestav. Začne se teď hodně utrácet?

Vůbec ne. Za pár desítek zlotých si můžete koupit hotovou stavebnici, která obsahuje mimo jiné kontaktní desku, vodiče, baterie, tranzistory, rezistory, kondenzátory, relé, cívky, diody, tlumivky a stabilizátor.

Obchod s elektronikou Botland má takové sady ve svém sortimentu, navíc je lze dále rozšířit o levný a zároveň funkční a přesný univerzální měřič.

Kurz elektroniky pro začátečníky by měl být rozdělen na části. V několika prvních hodinách je třeba se seznámit se základy všech nejčastěji používaných elektronických součástek. Každý elektrotechnik musí znát mimo jiné princip a použití kondenzátorů, cívek, rezistorů, tlumivek, diod, tranzistorů, stabilizátorů napětí, kontaktních prvků a relé.

Kromě toho musí znát následující pojmy: napětí a proud a odpor. Kromě toho by měl znát Ohmův a Kirchhoffův zákon (a jejich využití v praxi).

Učení se elektronice – cvičení v logickém myšlení

Získávání nových znalostí v oblasti elektroniky je účinný a osvědčený způsob, jak si procvičit logické myšlení. Kromě toho si při učení osvojíte trpělivost, svědomitost a pečlivost. Znalosti získané v kurzech elektroniky pro začátečníky můžete ihned uplatnit v praxi, mimo jiné při opravách jednoduchých zařízení.

Nedejte se odradit problémy. Setkali se s nimi všichni. Je důležité nenechat se odradit. V případě potíží se vyplatí vrátit se ke kurzu a hledat řešení. Pokud zjistíte, že tam nejsou, můžete využít pomoci uživatelů internetu.

Na síti najdete mnoho diskusních skupin věnovaných elektronice. Některé z nich mají speciální sekce pro začátečníky. Vyplatí se je využívat a klást otázky. Určitě se najdou lidé, kteří vám poskytnou vyčerpávající odpovědi a pomohou vyřešit váš problém.

Jakmile získáte základní znalosti, budete moci pomáhat i lidem, kteří s elektronikou teprve začínají.

Zdroj foto: Photo from Adobe Stock

reklama
Související články
Na 3D tiskárnách se jednou budou tisknout celé obytné domy nebo lidské orgány. Zájemci o tuto klíčovou technologii by měli zbystřit, VŠB-TUO totiž jako jediná vysoká škola v Česku nabízí uchazečům studium zaměřené na aditivní technologie. Do nového programu Fakulty strojní se mohou hlásit už letos, a to od 13. září do 13. října. Fakulta […]
Byť je virtuální svět od toho reálného v mnohém odlišný, leccos však oba mají společného. Třeba to, že se v nich nepohybují jen slušní lidé, ale i zločinci, kteří pro zisk neváhají udělat cokoli. Třeba nešťastné internetové uživatele vydírat. Nedávný případ, ve kterém hlavní roli hráli počítačový vyděrač vybavený ruským virem Ryuk a nemocnice v […]
Agrovoltaice se blýská na lepší časy. Nově totiž bude ukotvená v zákoně a zemědělci nebudou muset volit, jestli půdu využijí na pěstování plodin, nebo na výrobu elektřiny. Počítá s tím novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu. Česko po vzoru západních států podpoří rozšíření obnovitelných zdrojů energie. Přispěje tak nejen k vlastní energetické nezávislosti, ale […]
Touhu zkrotit blesky zažehl v lidstvu s příchodem 20. století Nikola Tesla. Na jeho odkaz nyní navázali také čeští experti, kterým se podařilo odhalit nejdelší „kousek“ ve střední Evropě. Úspěch mezinárodního významu si na svůj „vrub“ připsali odborníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT a Akademie věd ČR. Společnými silami zachycený blesk dosáhl podle prvotních odhadů délky […]
Ve výrobních podnicích Toyota Motor Manufacturing France (TMMF) využívají unikátní lakovací kabinu s nulovými emisemi využívající technologii rekuperace tepla a tepelných čerpadel. Tímto způsobem továrna snížila roční emise CO2 o 1 000 tun. Toyota je lídr ve výrobě automobilů s nízkými a nulovými emisemi, zároveň ale usiluje o co nejrychlejší dekarbonizaci výroby. Koncern odhaduje, že […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz