Domů     Technika
Jak začít s elektronikou?
Martin Macourek
od Martin Macourek 21.9.2022

komerční sdělení

Elektronická zařízení nás provázejí každý den. Od mobilních zařízení (chytrých telefonů, tabletů a notebooků), digitálních fotoaparátů a kamer až po zabezpečovací systémy, ovladače, řídicí jednotky, drony a mnoho dalšího.

Znalost fungování různých elektronických součástek a vybavení je nesmírně cenná. Umožňuje nejen diagnostikovat a řešit příčinu konkrétního problému, ale také samostatně vytvářet jednoduché i pokročilé projekty.

Jak ale nejlépe začít s elektronikou? Musíte na začátku počítat s velkými výdaji?.

Učení se elektronice od nuly

Na začátku je třeba poznamenat, že s výukou elektroniky lze začít prakticky v každém věku. V případě dětí a mládeže je samozřejmě nutné přizpůsobit způsob získávání nových znalostí a praktických činností (bezpečnost je vždy na prvním místě).

reklama

Elektronika může být zpočátku vnímána jako zajímavý koníček nebo odpočinek od pracovního života, ale zanedlouho se z této vášně může vyvinout nová nebo další profese.

Pojí se ovšem zahájení učení a praktických lekcí z elektroniky s nutností nákupu drahých zařízení a součástek? Vůbec ne. Je sice pravda, že v obchodě s elektronikou najdete drahé vybavení, ale pro začátečníky je to zcela zbytečné.

Elektronika je poměrně levný koníček. Nákup základních komponentů a měřidel se nepojí s velkými výdaji. Kromě toho lze na internetových fórech a diskusních skupinách nalézt řadu cenných (bezplatných) vzdělávacích materiálů pro začínající elektrotechniky.

Kurz elektroniky pro začátečníky

Jedním z nejlepších způsobů, jak se efektivně a zábavně naučit elektroniku, je kurz určený pro začátečníky. Na začátku je vhodné zaměřit se na jeden výukový materiál a komplexně „projít všechna cvičení od začátku do konce“ (i dvakrát).

reklama

Takový kurz musí být napsán jednoduchým jazykem a musí v něm být vše podrobně vysvětleno, a to i zdánlivě složitá témata. Někteří lidé začínají své vzdělávání středně pokročilými kurzy. To je jedna z nejčastějších chyb, která může vést ke konci učení se elektronice.

Který kurz elektroniky by pro mě byl nejlepší?

Odpověď je prostá. Takový, který pro vás bude plně srozumitelný, zajímavý a poutavý. Elektronika je spojením teorie a praxe. K dokončení úkolů připravených v kurzu bude zapotřebí výběr dílčích sestav. Začne se teď hodně utrácet?

Vůbec ne. Za pár desítek zlotých si můžete koupit hotovou stavebnici, která obsahuje mimo jiné kontaktní desku, vodiče, baterie, tranzistory, rezistory, kondenzátory, relé, cívky, diody, tlumivky a stabilizátor.

reklama

Obchod s elektronikou Botland má takové sady ve svém sortimentu, navíc je lze dále rozšířit o levný a zároveň funkční a přesný univerzální měřič.

Kurz elektroniky pro začátečníky by měl být rozdělen na části. V několika prvních hodinách je třeba se seznámit se základy všech nejčastěji používaných elektronických součástek. Každý elektrotechnik musí znát mimo jiné princip a použití kondenzátorů, cívek, rezistorů, tlumivek, diod, tranzistorů, stabilizátorů napětí, kontaktních prvků a relé.

Kromě toho musí znát následující pojmy: napětí a proud a odpor. Kromě toho by měl znát Ohmův a Kirchhoffův zákon (a jejich využití v praxi).

Učení se elektronice – cvičení v logickém myšlení

Získávání nových znalostí v oblasti elektroniky je účinný a osvědčený způsob, jak si procvičit logické myšlení. Kromě toho si při učení osvojíte trpělivost, svědomitost a pečlivost. Znalosti získané v kurzech elektroniky pro začátečníky můžete ihned uplatnit v praxi, mimo jiné při opravách jednoduchých zařízení.

Nedejte se odradit problémy. Setkali se s nimi všichni. Je důležité nenechat se odradit. V případě potíží se vyplatí vrátit se ke kurzu a hledat řešení. Pokud zjistíte, že tam nejsou, můžete využít pomoci uživatelů internetu.

Na síti najdete mnoho diskusních skupin věnovaných elektronice. Některé z nich mají speciální sekce pro začátečníky. Vyplatí se je využívat a klást otázky. Určitě se najdou lidé, kteří vám poskytnou vyčerpávající odpovědi a pomohou vyřešit váš problém.

Jakmile získáte základní znalosti, budete moci pomáhat i lidem, kteří s elektronikou teprve začínají.

Zdroj foto: Photo from Adobe Stock

reklama
Související články
Komerční 3D tisk se ve světě začal vyvíjet již od osmdesátých let dvacátého století a jeho doména je především oblast průmyslových firem. Naprostá většina následné produkce směřuje do oblasti vývoje prototypů. Současnými největšími výrobci 3D tiskáren jsou společnosti 3D Systems a Stratasys. Instalace prvních tiskáren pro trojrozměrný tisk proběhla v České republice přibližně v polovině […]
Radioaktivita neboli radiace je strašák poslední doby. Říká se, že co nezničí teplo a tlaková vlna při dopadu atomové bomby, postihne radiace. Radioaktivita tady však byla vždy, i když vědecky byla popsána až na konci 19. století. Radioaktivita je uvolňování energie z rozpadu jader určitých druhů atomů a izotopů. Od svého objevu v roce 1896 […]
Smrt zůstává ve společnosti tabuizovaným tématem, což je pravděpodobně jeden z hlavních důvodů, proč oblast pohřebnictví nedoznala za poslední století prakticky žádných změn. Dosáhnout určitého pokroku se nyní chystají zástupci českého startupu Goodbye, kteří chtějí značně zaprášené pohřebnictví obohatit o digitalizaci i další způsoby zjednodušení, jenž se dotknou nebožtíka i pozůstalých. Podle zakladatele Jiřího Štěpánka […]
Evropská komise schválila novou celoevropskou strategii kybernetické bezpečnosti, známou jako směrnice NIS 2. V platnost by měla vstoupit v roce 2024 a bude mít zásadní dopad na fungování více než 6000c českých firem a organizací. Zavádí totiž řadu pravidel pro zajištění bezpečnosti jejich kyberprostoru proti hackerským útokům. Podle expertů na kyberbezpečnost však pro naplnění takového […]
Jejich výroba započala někdy v polovině 20. století – PFAS neboli nesmrtelné chemikálie. Lidé je používají pro odpuzení vody a mastnoty z obalů potravin, rekreačního oblečení či koberců. Pro zdraví člověka jsou vysoce toxické, co ale s tím, když je přijímáme spolu s vodou a potravinami? Okem je spatřit nelze, tudíž nejsou pro člověka viditelné, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz