Domů     Technika
Jak začít s elektronikou?
Martin Macourek
od Martin Macourek 21.9.2022

komerční sdělení

Elektronická zařízení nás provázejí každý den. Od mobilních zařízení (chytrých telefonů, tabletů a notebooků), digitálních fotoaparátů a kamer až po zabezpečovací systémy, ovladače, řídicí jednotky, drony a mnoho dalšího.

Znalost fungování různých elektronických součástek a vybavení je nesmírně cenná. Umožňuje nejen diagnostikovat a řešit příčinu konkrétního problému, ale také samostatně vytvářet jednoduché i pokročilé projekty.

Jak ale nejlépe začít s elektronikou? Musíte na začátku počítat s velkými výdaji?.

Učení se elektronice od nuly

Na začátku je třeba poznamenat, že s výukou elektroniky lze začít prakticky v každém věku. V případě dětí a mládeže je samozřejmě nutné přizpůsobit způsob získávání nových znalostí a praktických činností (bezpečnost je vždy na prvním místě).

reklama

Elektronika může být zpočátku vnímána jako zajímavý koníček nebo odpočinek od pracovního života, ale zanedlouho se z této vášně může vyvinout nová nebo další profese.

Pojí se ovšem zahájení učení a praktických lekcí z elektroniky s nutností nákupu drahých zařízení a součástek? Vůbec ne. Je sice pravda, že v obchodě s elektronikou najdete drahé vybavení, ale pro začátečníky je to zcela zbytečné.

Elektronika je poměrně levný koníček. Nákup základních komponentů a měřidel se nepojí s velkými výdaji. Kromě toho lze na internetových fórech a diskusních skupinách nalézt řadu cenných (bezplatných) vzdělávacích materiálů pro začínající elektrotechniky.

Kurz elektroniky pro začátečníky

Jedním z nejlepších způsobů, jak se efektivně a zábavně naučit elektroniku, je kurz určený pro začátečníky. Na začátku je vhodné zaměřit se na jeden výukový materiál a komplexně „projít všechna cvičení od začátku do konce“ (i dvakrát).

reklama

Takový kurz musí být napsán jednoduchým jazykem a musí v něm být vše podrobně vysvětleno, a to i zdánlivě složitá témata. Někteří lidé začínají své vzdělávání středně pokročilými kurzy. To je jedna z nejčastějších chyb, která může vést ke konci učení se elektronice.

Který kurz elektroniky by pro mě byl nejlepší?

Odpověď je prostá. Takový, který pro vás bude plně srozumitelný, zajímavý a poutavý. Elektronika je spojením teorie a praxe. K dokončení úkolů připravených v kurzu bude zapotřebí výběr dílčích sestav. Začne se teď hodně utrácet?

Vůbec ne. Za pár desítek zlotých si můžete koupit hotovou stavebnici, která obsahuje mimo jiné kontaktní desku, vodiče, baterie, tranzistory, rezistory, kondenzátory, relé, cívky, diody, tlumivky a stabilizátor.

reklama

Obchod s elektronikou Botland má takové sady ve svém sortimentu, navíc je lze dále rozšířit o levný a zároveň funkční a přesný univerzální měřič.

Kurz elektroniky pro začátečníky by měl být rozdělen na části. V několika prvních hodinách je třeba se seznámit se základy všech nejčastěji používaných elektronických součástek. Každý elektrotechnik musí znát mimo jiné princip a použití kondenzátorů, cívek, rezistorů, tlumivek, diod, tranzistorů, stabilizátorů napětí, kontaktních prvků a relé.

Kromě toho musí znát následující pojmy: napětí a proud a odpor. Kromě toho by měl znát Ohmův a Kirchhoffův zákon (a jejich využití v praxi).

Učení se elektronice – cvičení v logickém myšlení

Získávání nových znalostí v oblasti elektroniky je účinný a osvědčený způsob, jak si procvičit logické myšlení. Kromě toho si při učení osvojíte trpělivost, svědomitost a pečlivost. Znalosti získané v kurzech elektroniky pro začátečníky můžete ihned uplatnit v praxi, mimo jiné při opravách jednoduchých zařízení.

Nedejte se odradit problémy. Setkali se s nimi všichni. Je důležité nenechat se odradit. V případě potíží se vyplatí vrátit se ke kurzu a hledat řešení. Pokud zjistíte, že tam nejsou, můžete využít pomoci uživatelů internetu.

Na síti najdete mnoho diskusních skupin věnovaných elektronice. Některé z nich mají speciální sekce pro začátečníky. Vyplatí se je využívat a klást otázky. Určitě se najdou lidé, kteří vám poskytnou vyčerpávající odpovědi a pomohou vyřešit váš problém.

Jakmile získáte základní znalosti, budete moci pomáhat i lidem, kteří s elektronikou teprve začínají.

Zdroj foto: Photo from Adobe Stock

reklama
Související články
Společnost Honda podepsala smlouvu o výzkumu a vývoji s japonskou kosmickou agenturou Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) týkající se „systému oběhu obnovitelné energie“, který má dodávat elektřinu pro zachování funkčnosti životního prostoru a různých systémů lunárních vozítek. Na základě této smlouvy agentura JAXA pověří společnost Honda, aby nejprve provedla koncepční studie a poté do konce […]
Německo se opět přiblížilo k dlouhodobé ekologičtější náhradě za ruský zemní plyn a uhlí. Německá energetická společnost RWE s norskou státní energetickou firmou Equinor oznámily, že v příštích několika letech v Německu vybudují vodíkové elektrárny a velkokapacitní produktovod pro dodávku paliva, uvedla to CNN. Dohoda je součástí německé snahy do roku 2030 postupně vyřadit všechny […]
Nedávná studie Harvardovy univerzity a dalších vědeckých pracovišť došla k závěru, že spalování fosilních paliv zkracuje každý rok život osmi milionům Britů. Další vědecké práce hovoří o jiných číslech, ale v jednom se shodují: špivaný vzduch je nekompromisním zabijákem. „Spalování fosilních paliv, jako je uhlí, benzin nebo nafta, může za smrt každého pátého člověka na […]
Když vozy Toyota doslouží, šetrně se zrecyklují a suroviny se dále využijí. Jsou k tomu už dopředu navržené, vyrobené a smontované. Například kabelový svazek vytáhnete ven jako byste oddělovali kostru z grilované ryby. Toyota od roku 2003 využívá konstrukci, která optimalizuje rozebírání a třídění k usnadnění recyklace surovin, například mědi a vzácných kovů, z vyřazených vozidel. […]
Budoucnost se zdá být lepší než dobrá všemu a všem navzdory. Francouzská automobilka Citroën pustila na trh nové SUV C5 Aircross plug-in hybrid. Jak dobrý je druhý nejlepší model dvojitého šípu? Citroën už více jak 100 let zpřístupňuje automobily co nejširšímu počtu lidí, kašle na fanfarónství, na pózy a masky. Dvojitý šíp vždycky chtěl být […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Copyright © RF-Hobby.cz