Domů     Příroda
K čemu slouží tulení vousy?
Pavel Polcar
od Pavel Polcar 21.9.2022
Foto: Pixabay

Vousy u koček a psů nejsou jen tak na ozdobu, slouží jim jako takový druhý hmat, podobně to mají i tuleni, kteří dokážou zaznamenat vodní vlnění, pocházející od ryby z veliké dálky, díky čemuž svou kořist snadno najdou a uloví.

Tulení vousy jsou mnohem citlivější, než je tomu u našich domácích mazlíčků, což je vlastnost, která je v hlubinách temného oceánu neocenitelná. Studie z letošního roku, která byla otištěna v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Science a jež se zaměřovala na pozorování mořských savců v jejich přirozeném prostředí, potvrdila, že tuleni své vousy používají ke sledování kořisti.

Efektivní superantény

Čím hlouběji obyvatelé moří a oceánu žijí, tím je jejich vybavenost pro pohyb v šeru specializována – například delfíni a velryby disponují tzv. echolokací, při níž vysílají klapavé zvuky a naslouchají ozvěně, odrážené od jejich potenciální kořisti.

reklama

Avšak tuleni podobné akustické projektory nemají, a tak se museli naučit jinou senzorickou techniku, jež se u nich evolučně vyvinula.

Foto: Pixabay

Co se děje pod hladinou?

Skupina badatelů, jejímž členem byl také biolog Dr. Taiki Adachi, asistent projektového vědce z University of California v Santa Cruz, umístila videokamery drobných rozměrů – zahrnující infračervené vidění – na levou tvář, spodní čelist, záda a hlavu pěti jedincům tuleňů sloních severních (Mirounga angustirostris) ze státního parku Año Nuevo v Kalifornii. Na kamerách bylo dohromady 9,5 hodiny hlubokomořských záběrů.

Tulení potápěči

Jakmile vědci získali materiál v podobě několikahodinových videí, přešli k dalšímu kroku, tedy k samotné analýze. Podle kamerových záznamů tuleni při potápěni nejprve své vousy nechávali v klidu, a až poté, co se dostali do určité hloubky, je vytočili do stran a začali s nimi rytmicky kmitat.

Foto: Pixabay

Kmitání vousů má svůj účel, a to zaznamenat vibrace byť těch sebemenších pohybů vody, které způsobuje plavající kořist (tuleni obvykle na svém jídelníčku upřednostňují chobotnice a různé ryby). Když tuleni opět dosáhli hladiny, vousy se jim nastavily do „výchozí“ pozice – stočily se zpět k obličeji.

Hledají a vždy najdou

V průběhu lovu tuleňů odborníci detekovali, jak jejich těla vyzařovala určitou bioluminiscenci – světlo vydávané díky chemikáliím v tělech mořských živočichů, které posilňuje jejich zrak, čímž jim napomáhá při pátrání po potravě.

reklama

„Tato technika není nepodobná hlodavcům,“ prohlásil Adachi. Do budoucna má vědecký tým v plánu zaměřit svou pozornost na ostatní savce a na to, jak používají vousy. Zjištění by odkryla dosud neznámé poznatky o formování zvyků zvířat, pokud jde o hledání potravy.

Foto: Pixabay

reklama
Související články
Megalodon představoval stvoření jako vystřižené z nejhrůznějších nočních můr, a tak není divu, že ani miliony let po svém pravděpodobném vyhynutí nedává spát vědcům ani amatérským badatelům! Nutno podotknout, že toto úsilí zůstává odměňováno stále novými a novými zjištěními, která podtrhují už tak dosti fascinující příběh největšího žraloka všech dob. Při pohledu na zjev takového […]
Škrkavky, roupi či nedejbože tasemnice rozhodně na lidském žebříčku popularity živočichů nestojí na nejvyšších příčkách. Ba právě naopak, koneckonců, kdo by miloval parazity. Ale i tito tvorové jsou součástí živočišné říše a lidstvo už doprovázejí velmi dlouho. Hlístice, kam patří roup nebo škrkavka, stejně jako ploštěnci, ke kterým náleží tasemnice, jsou evolučně jedny z nejstarších […]
Nedávný výzkum se pokusil hlouběji prozkoumat družnost koček porovnáním jejich preferencí pro interakci s lidmi s jejich preferencemi pro jídlo, hračky a vůně. Autoři studie našli podobný počet koček, které preferovaly interakci s lidmi, než těch, které preferovaly jídlo. Výrazně menší skupina koček preferovala hračky a vůně. Upřednostňování hraní nebo mazlení s lidmi před jídlem je v rozporu s […]
Žraločí zátoka u Austrálie příhodně ve čtenáři vyvolává pocit strachu z přítomnosti žraloků. Nicméně zde žije také něco jiného, něco mnohem většího, než jsou ozubené stroje na smrt. Co to je? Řeč je o louce mořské trávy známé jako Posidonie australská (Posidonia australis), která u pobřeží Austrálie zabírá plochu více než 200 kilometrů čtverečních, což […]
Věda ve své honbě za poznáním nezná hranic. Důkazem nám může být tým odborníků, který ze severoamerického souvrství Morrison nadšeně informoval o nálezu  pestré směsky pozůstatků obojživelníků, které vyzvrátilo jiné zvíře.    150 milionů let staré zvratky některého ze zástupců čeledi kaprounovitých, kteří cíleným zvracením pozřené potravy běžně matou predátory, podle odborníků odhalují, že starověké […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz