Domů     Historie
Důležitá obnova syrských památek
Dagmar Garciová 20.9.2022
Foto: Pixabay

Život v Sýrii snad nikdy nebyl tak těžký, jako je tomu v posledních letech. Každodenní umírání a ničení kulturních památek se v očích radikálů stalo jakýmsi pomateným bojem pro „vyšší dobro“. Zatímco lidské životy už nikdo nevrátí, obnově památek se věnují také čeští odborníci.

Válka nevratně zničila mnoho zdejších památek, některé navždy smazala z povrchu země. Teroristé, většinou z Islámského státu, se nejvíce zaměřili na hrobky islámských učenců, ale při svém řádění se nezastavili před ničím.

Architektonicky cenných letitých budov, vzácných artefaktů nebo knihoven plných jedinečných historických pramenů bylo v neklidných oblastech v posledních letech zničeno hodně, několikaletá spolupráce syrských archeologů a odborníků z Národního muzea v Praze snad povede k záchraně alespoň několika z nich.

Bez pomoci se neobejdou

Už před několika lety schválila Česká vláda Program humanitní a rozvojové asistence v Sýrii, ten zahrnuje nejen záchranu památek UNESCO a světového kulturního dědictví, jež mělo být významně poničeno z ideologických důvodů, ale jde také o humanitární a rozvojovou asistenci jako např. dodávání zdravotnického materiálu.

Z pohledu archeologického se vzájemná kooperace zaměřuje především na ochranu, konzervaci a zachování historických artefaktů. Přestože plány nyní ohrozila rovněž probíhající válka na Ukrajině, zástupci státu nyní probírají naše možnosti o další spolupráci.

Foto: Pixabay

Pomáháme už několik let

Vše začalo v roce 2019, když čeští archeologové vůbec poprvé v novodobé historii začali pomáhat s výzkumem historických artefaktů v Sýrii. V zemi, kterou zmítá válka, by měli začít pracovat na restaurování soch již od podzimu 2019. Zástupci archeologů z České republiky však nebudou pouze pomáhat s rekonstrukcí obličejových částí soch.

V Sýrii totiž provádějí také svůj vlastní výzkum. Spolupráce mezi Syřany a českým Národním muzeem probíhá již pátým rokem. Zisk licence na vykopávky je prozatím tím největším společným partnerstvím. Archeologické práce budou probíhat nedaleko starobylého Ugaritu v severozápadní části země.

„Pro nás je to významná záležitost. Odborně, vědecky a myslím, že i pro mezinárodně-vědeckou prestiž,“ říká ředitel českého Národního muzea Michal Lukeš. Je důležité zmínit, že v zemi, kde dříve bylo běžné působení výzkumníků z celého světa, nebyly archeologické týmy v poslední době zrovna vítány.

Průkopníci pomohou utužit vztahy

Čeští vědci se tak stávají průkopníky a budou se snažit se syrskou vládou udržovat, pokud možno, co nejlepší vztahy, důkazem toho má být právě současná výstava symbolem. V Sýrii se však neustále válčí, a tak je jisté, že cesta k „normálu“ bude dlouhá a velice trnitá.

Smlouva, o založení společné archeologické mise mezi českou a syrskou stranou byla podepsána 9. června.

Foto: Pixabay

Díky dohodě budou moci badatelé provádět práce v jedinečné archeologické lokalitě Tell Al Shameh Naher-el-arab, z tohoto místa pochází nálezy datované do doby bronzové a železné (asi 2500-1120 př. n. l.).

Jak již bylo zmíněno, místo se nachází nedaleko Ugaritu, známého jako pobřežní království, kde je možné najít pozůstatky přítomnosti Chetitů a Amoritů.

Odborníci na slovo vzatí

Národní muzeum v červnu letošního roku transportovalo ze Sýrie sbírkové předměty Národního muzea v Damašku určené k restaurování těmi nejlepšími odborníky z konzervačních a restaurátorských pracovišť Historického muzea Národního muzea.

Pokračuje tak pomoc při záchraně světového kulturního dědictví v Sýrii, kterou Národní muzeum zajišťuje již 5 let na základě prvotního vládního programu. Program nyní pokračuje díky vyhlášení Rekonstrukčního programu České republiky v regionu Blízkého východu v období 2022–2024. Vedle Sýrie se Národní muzeum podílelo na záchraně předmětů kulturní a historické hodnoty v Afghánistánu a v současnosti i na Ukrajině.

Národní muzeum poskytuje od roku 2017 každoročně pomoc syrským kolegům přes Generální ředitelství památek a muzeí Syrské arabské republiky. Jedná se o součást humanitární a rozvojové pomoci ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR v rámci programu Poskytnutí humanitární, rozvojové a rekonstrukční asistence v Sýrii.

Foto: Pixabay

Související články
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají archeologické důkazy klíčovou roli při posuzování dopadů nákazy na původní obyvatelstvo. Pravé neštovice existují nejméně tři tisíce let, první důkazy o jejich výskytu pocházejí z […]
Ačkoliv měli dosti zjednodušenou představu o lidské anatomii a při léčbě spoléhali i na nadpřirozené síly a magii, jejich lékařství bylo značně pokročilé. Informace o tom, jak léčili nemocné, lze čerpat ze 13 zachovaných lékařských papyrů. Nejnovější nález svědčí o tom, že se dokonce snažili léčit i rakovinu mozku. Egypťané léčili pomocí nejrůznějších pilulek, sirupů […]
Tradiční Olomoucké tvarůžky slaví významné jubileum. V roce 1924 se v loštické tvarůžkárně roztočil první formovací stroj a odstartoval revoluci ve výrobě jediného původního českého sýra. Formovací stroj dokázal vyrobit neuvěřitelných 10 000 tvarůžků za hodinu a umožnil tak tvarůžkovou pochoutku dostat k mnohem většímu množství zákazníků. Historie výroby tvarůžků sahá až do 16.  století, […]
Tajemný úsměv Mona Lisy nedá odborníkům spát už mnoho let. Snažili se proto zjistit, kdo stál předlohou slavného díla italského renesančního umělce. Zatímco na tuto otázku již zřejmě odpověď nalezli, další tajemství světoznámého díla dosud odhaleno nebylo. Jaká krajina je na obraze zachycena? Americká geoložka Ann Pizzorussoová tvrdí, že zná odpověď. Snah o spojení krajiny […]
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky denisovanů byly objeveny v roce 2008 v Denisově jeskyni na Altaji v Rusku, podle tohoto místa nálezu jsou pojmenovaní. Stáří tamních kosterních pozůstatků bylo odhadnuto na 41 000 let. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz