Domů     Historie
Důležitá obnova syrských památek
Dagmar Garciová
od Dagmar Garciová 20.9.2022
Foto: Pixabay

Život v Sýrii snad nikdy nebyl tak těžký, jako je tomu v posledních letech. Každodenní umírání a ničení kulturních památek se v očích radikálů stalo jakýmsi pomateným bojem pro „vyšší dobro“. Zatímco lidské životy už nikdo nevrátí, obnově památek se věnují také čeští odborníci.

Válka nevratně zničila mnoho zdejších památek, některé navždy smazala z povrchu země. Teroristé, většinou z Islámského státu, se nejvíce zaměřili na hrobky islámských učenců, ale při svém řádění se nezastavili před ničím.

Architektonicky cenných letitých budov, vzácných artefaktů nebo knihoven plných jedinečných historických pramenů bylo v neklidných oblastech v posledních letech zničeno hodně, několikaletá spolupráce syrských archeologů a odborníků z Národního muzea v Praze snad povede k záchraně alespoň několika z nich.

Bez pomoci se neobejdou

Už před několika lety schválila Česká vláda Program humanitní a rozvojové asistence v Sýrii, ten zahrnuje nejen záchranu památek UNESCO a světového kulturního dědictví, jež mělo být významně poničeno z ideologických důvodů, ale jde také o humanitární a rozvojovou asistenci jako např. dodávání zdravotnického materiálu.

reklama

Z pohledu archeologického se vzájemná kooperace zaměřuje především na ochranu, konzervaci a zachování historických artefaktů. Přestože plány nyní ohrozila rovněž probíhající válka na Ukrajině, zástupci státu nyní probírají naše možnosti o další spolupráci.

Foto: Pixabay

Pomáháme už několik let

Vše začalo v roce 2019, když čeští archeologové vůbec poprvé v novodobé historii začali pomáhat s výzkumem historických artefaktů v Sýrii. V zemi, kterou zmítá válka, by měli začít pracovat na restaurování soch již od podzimu 2019. Zástupci archeologů z České republiky však nebudou pouze pomáhat s rekonstrukcí obličejových částí soch.

reklama

V Sýrii totiž provádějí také svůj vlastní výzkum. Spolupráce mezi Syřany a českým Národním muzeem probíhá již pátým rokem. Zisk licence na vykopávky je prozatím tím největším společným partnerstvím. Archeologické práce budou probíhat nedaleko starobylého Ugaritu v severozápadní části země.

„Pro nás je to významná záležitost. Odborně, vědecky a myslím, že i pro mezinárodně-vědeckou prestiž,“ říká ředitel českého Národního muzea Michal Lukeš. Je důležité zmínit, že v zemi, kde dříve bylo běžné působení výzkumníků z celého světa, nebyly archeologické týmy v poslední době zrovna vítány.

Průkopníci pomohou utužit vztahy

Čeští vědci se tak stávají průkopníky a budou se snažit se syrskou vládou udržovat, pokud možno, co nejlepší vztahy, důkazem toho má být právě současná výstava symbolem. V Sýrii se však neustále válčí, a tak je jisté, že cesta k „normálu“ bude dlouhá a velice trnitá.

Smlouva, o založení společné archeologické mise mezi českou a syrskou stranou byla podepsána 9. června.

Foto: Pixabay

Díky dohodě budou moci badatelé provádět práce v jedinečné archeologické lokalitě Tell Al Shameh Naher-el-arab, z tohoto místa pochází nálezy datované do doby bronzové a železné (asi 2500-1120 př. n. l.).

reklama

Jak již bylo zmíněno, místo se nachází nedaleko Ugaritu, známého jako pobřežní království, kde je možné najít pozůstatky přítomnosti Chetitů a Amoritů.

Odborníci na slovo vzatí

Národní muzeum v červnu letošního roku transportovalo ze Sýrie sbírkové předměty Národního muzea v Damašku určené k restaurování těmi nejlepšími odborníky z konzervačních a restaurátorských pracovišť Historického muzea Národního muzea.

Pokračuje tak pomoc při záchraně světového kulturního dědictví v Sýrii, kterou Národní muzeum zajišťuje již 5 let na základě prvotního vládního programu. Program nyní pokračuje díky vyhlášení Rekonstrukčního programu České republiky v regionu Blízkého východu v období 2022–2024. Vedle Sýrie se Národní muzeum podílelo na záchraně předmětů kulturní a historické hodnoty v Afghánistánu a v současnosti i na Ukrajině.

Národní muzeum poskytuje od roku 2017 každoročně pomoc syrským kolegům přes Generální ředitelství památek a muzeí Syrské arabské republiky. Jedná se o součást humanitární a rozvojové pomoci ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR v rámci programu Poskytnutí humanitární, rozvojové a rekonstrukční asistence v Sýrii.

Foto: Pixabay

reklama
Související články
Megalodon představoval stvoření jako vystřižené z nejhrůznějších nočních můr, a tak není divu, že ani miliony let po svém pravděpodobném vyhynutí nedává spát vědcům ani amatérským badatelům! Nutno podotknout, že toto úsilí zůstává odměňováno stále novými a novými zjištěními, která podtrhují už tak dosti fascinující příběh největšího žraloka všech dob. Při pohledu na zjev takového […]
Škrkavky, roupi či nedejbože tasemnice rozhodně na lidském žebříčku popularity živočichů nestojí na nejvyšších příčkách. Ba právě naopak, koneckonců, kdo by miloval parazity. Ale i tito tvorové jsou součástí živočišné říše a lidstvo už doprovázejí velmi dlouho. Hlístice, kam patří roup nebo škrkavka, stejně jako ploštěnci, ke kterým náleží tasemnice, jsou evolučně jedny z nejstarších […]
Činnost pravěkého člověka rozhodně nevrcholila jen nečinným posedáváním u ohně či kreslením obrazců na nudou oplývající šedé stěny jeskyně. Letošní studie mezinárodního vědeckého týmu, jehož součástí byli i naši odborníci, přišla s překvapivým zjištěním, že lidé už tehdy intenzivně cestovali přes Lamanšský průliv v touze po vzkvétajícím obchodu a kulturním obohacení. Jak odborníci k těmto […]
Věda ve své honbě za poznáním nezná hranic. Důkazem nám může být tým odborníků, který ze severoamerického souvrství Morrison nadšeně informoval o nálezu  pestré směsky pozůstatků obojživelníků, které vyzvrátilo jiné zvíře.    150 milionů let staré zvratky některého ze zástupců čeledi kaprounovitých, kteří cíleným zvracením pozřené potravy běžně matou predátory, podle odborníků odhalují, že starověké […]
Říše vznikají, vzkvétají a upadají, stejně tak jako města v nich. Kdysi hrdý milionový Řím, centrum antického světa, počítal po pár staletích své obyvatele na pouhé tisícovky. O tom, jak se Evropa po staletí proměňovala, svědčí i to, které město bylo v té které historické éře nejlidnatější. Naši pouť po největších městech Evropy začneme v […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz