Domů     Historie
Důležitá obnova syrských památek
Dagmar Garciová 20.9.2022
Foto: Pixabay

Život v Sýrii snad nikdy nebyl tak těžký, jako je tomu v posledních letech. Každodenní umírání a ničení kulturních památek se v očích radikálů stalo jakýmsi pomateným bojem pro „vyšší dobro“. Zatímco lidské životy už nikdo nevrátí, obnově památek se věnují také čeští odborníci.

Válka nevratně zničila mnoho zdejších památek, některé navždy smazala z povrchu země. Teroristé, většinou z Islámského státu, se nejvíce zaměřili na hrobky islámských učenců, ale při svém řádění se nezastavili před ničím.

Architektonicky cenných letitých budov, vzácných artefaktů nebo knihoven plných jedinečných historických pramenů bylo v neklidných oblastech v posledních letech zničeno hodně, několikaletá spolupráce syrských archeologů a odborníků z Národního muzea v Praze snad povede k záchraně alespoň několika z nich.

Bez pomoci se neobejdou

Už před několika lety schválila Česká vláda Program humanitní a rozvojové asistence v Sýrii, ten zahrnuje nejen záchranu památek UNESCO a světového kulturního dědictví, jež mělo být významně poničeno z ideologických důvodů, ale jde také o humanitární a rozvojovou asistenci jako např. dodávání zdravotnického materiálu.

Z pohledu archeologického se vzájemná kooperace zaměřuje především na ochranu, konzervaci a zachování historických artefaktů. Přestože plány nyní ohrozila rovněž probíhající válka na Ukrajině, zástupci státu nyní probírají naše možnosti o další spolupráci.

Foto: Pixabay

Pomáháme už několik let

Vše začalo v roce 2019, když čeští archeologové vůbec poprvé v novodobé historii začali pomáhat s výzkumem historických artefaktů v Sýrii. V zemi, kterou zmítá válka, by měli začít pracovat na restaurování soch již od podzimu 2019. Zástupci archeologů z České republiky však nebudou pouze pomáhat s rekonstrukcí obličejových částí soch.

V Sýrii totiž provádějí také svůj vlastní výzkum. Spolupráce mezi Syřany a českým Národním muzeem probíhá již pátým rokem. Zisk licence na vykopávky je prozatím tím největším společným partnerstvím. Archeologické práce budou probíhat nedaleko starobylého Ugaritu v severozápadní části země.

„Pro nás je to významná záležitost. Odborně, vědecky a myslím, že i pro mezinárodně-vědeckou prestiž,“ říká ředitel českého Národního muzea Michal Lukeš. Je důležité zmínit, že v zemi, kde dříve bylo běžné působení výzkumníků z celého světa, nebyly archeologické týmy v poslední době zrovna vítány.

Průkopníci pomohou utužit vztahy

Čeští vědci se tak stávají průkopníky a budou se snažit se syrskou vládou udržovat, pokud možno, co nejlepší vztahy, důkazem toho má být právě současná výstava symbolem. V Sýrii se však neustále válčí, a tak je jisté, že cesta k „normálu“ bude dlouhá a velice trnitá.

Smlouva, o založení společné archeologické mise mezi českou a syrskou stranou byla podepsána 9. června.

Foto: Pixabay

Díky dohodě budou moci badatelé provádět práce v jedinečné archeologické lokalitě Tell Al Shameh Naher-el-arab, z tohoto místa pochází nálezy datované do doby bronzové a železné (asi 2500-1120 př. n. l.).

Jak již bylo zmíněno, místo se nachází nedaleko Ugaritu, známého jako pobřežní království, kde je možné najít pozůstatky přítomnosti Chetitů a Amoritů.

Odborníci na slovo vzatí

Národní muzeum v červnu letošního roku transportovalo ze Sýrie sbírkové předměty Národního muzea v Damašku určené k restaurování těmi nejlepšími odborníky z konzervačních a restaurátorských pracovišť Historického muzea Národního muzea.

Pokračuje tak pomoc při záchraně světového kulturního dědictví v Sýrii, kterou Národní muzeum zajišťuje již 5 let na základě prvotního vládního programu. Program nyní pokračuje díky vyhlášení Rekonstrukčního programu České republiky v regionu Blízkého východu v období 2022–2024. Vedle Sýrie se Národní muzeum podílelo na záchraně předmětů kulturní a historické hodnoty v Afghánistánu a v současnosti i na Ukrajině.

Národní muzeum poskytuje od roku 2017 každoročně pomoc syrským kolegům přes Generální ředitelství památek a muzeí Syrské arabské republiky. Jedná se o součást humanitární a rozvojové pomoci ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR v rámci programu Poskytnutí humanitární, rozvojové a rekonstrukční asistence v Sýrii.

Foto: Pixabay

Související články
V severozápadní Evropě se před zhruba 6 000 až 7000 lety usadili neolitičtí farmáři pocházející z východního Středomoří. Před 5300 až 4900 lety však záhadně zmizeli. Mohly za to morové epidemie, nebo neúroda? Neolitičtí farmáři přišli do severozápadní Evropy z východního Středomoří, aby zde nahradili malé skupinky lovců a sběračů. Přinesli s sebou zemědělství a […]
Erupce sopky Vesuv v roce 79 byla smrtící, drtivá a nekompromisní. Avšak nejen ona tehdy vraždila. Nová zjištění potvrzují hypotézu, že mnoho lidí v Pompejích, Herculaneu a dalších městech tehdy zemřelo při zřícení budov v důsledku zemětřesení. Výzkum publikovaný v časopise Frontiers in Earth Science přináší důkazy, že Pompeje byly současně se sopečnou erupcí zničeny […]
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
První počítače spatřily světlo světa ve třicátých letech 20. století. Zatímco jejich stavbou se zabývali muži, programování těchto strojů bylo výhradně doménou žen. Průkopnickými příspěvky k počítačovému programování, vývoji softwaru a návrhu a implementaci programovacích jazyků přispěla i jedna ze tří prvních „programátorek“ na světě, Grace Hopperová. Narodila se jako Grace Murrayová v roce 1906 […]
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky tomu se místo perfektně zachovalo – včetně půdorysů čtyř dlouhých domů. Život prvních neolitických obyvatel nebyl jednoduchý a byl pevně spjat s přírodou. Jídlo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz