Domů     Historie
Vikingové znali buddhismus, věděli, co je marihuana a většinou měli hnědé vlasy
Martin Janda 3.9.2022

Vikingové jsou dnes vnímáni jako nelítostní a krutí bojovníci, jejichž nejoblíbenější kratochvílí bylo rabování a loupení. Vikinská kultura však byla mnohem košatější. Její příslušníci byli zdatní cestovatelé, mořeplavci, obchodníci i řemeslníci..

Pravdou je, že Vikingové skutečně rabovali, zabíjeli a sloužili jako žoldnéři v mnoha evropských vojscích. Tím se ovšem nijak nelišili od jiných etnických skupin. Zároveň však byli schopni postavit suverénně nejmodernější lodě své doby, na jejichž manévrovací schopnosti protivníci hleděli s otevřenými ústy.

Navzdory běžným představám o této kultuře Vikingové vytvořili vyspělou civilizaci, popřípadě se přizpůsobili životu na mnoha místech, která obsadili. Není bez zajímavosti, že mezi Vikingy muži rozhodně nebyli dominantním pohlavím, muži a ženy žili v rovnoprávnosti.

Mnohé vikinské ženy byly obávané bojovnice, o čemž svědčí nejen legendy, ale i různé zbraně nalezené v hrobech, ve kterých vikinské ženy našly své poslední spočinutí. Svou rovnoprávnou roli ženy ztratily až tehdy, když tuto severskou civilizaci pohltilo začátkem 2. tisíciletí křesťanství a ona opustila uctívání bohů Odina a Thóra.

Naprostým nesmyslem však je, že by si kdy nějaký Viking nasadil na hlavu přilbu s rohy. Tak si Vikingy představoval kostýmní výtvarník Carl Emil Doepler, který se podílel na inscenaci opery Richarda Wagnera Prsten Nibelungův, a tento romantický obraz poté přešel do širokého povědomí.

Na objevených dobových kamenných rytinách však archeologové žádné rohaté kresby nenašli a ani jiné nálezy tuto domněnku nepotvrzují. Ostatně taková přilba s rohy možná nepřátele vyděsí, ale v boji je naprosto nevhodná a nepraktická…

Dnes tolik populární konopí není rostlinou, která by si libovala v severských tundrách. Naopak, mnohem více je spokojená v teplých krajích jižní Evropy. A přesto norští archeologové nalezli v jednom vikinském hrobě u pozůstatků ženy váček s marihuanou.

„Semena mohla sloužit k rekreačním nebo léčebným účelům nebo také k pěstování rostlin konopí na výrobu textilií nebo provazů,“ upozorňuje profesor vikinské archeologie a kurátor muzea vikinských lodí v Oslu Jan Bill.

Neznamená to tedy a priori, že by si Vikingové nutně museli před spaním dopřávat jointa. Nález svědčí spíše o tom, jaké obchodní kontakty Seveřané už tehdy měli po celé Evropě.

A nejen v ní. Byť v současnosti učení buddhismu zaujalo lidi po celém světě, přece jen jeho domovina je v severovýchodní Indii. Později se učení prince Siddhárthy Gautamy, který do dějin vešel jako Buddha, rozšířilo i do Číny, Japonska, jihovýchodní Asie či na území dnešního Afghánistánu.

Každopádně obchodní vazby Vikingů sahaly až do těchto končin. Svědčí o tom nález sošky Buddhy, pocházející z doby největší slávy Vikingů, který byl učiněn na švédském ostrově Helgö.

V jiných archeologických lokalitách pak badatelé odkryli mince pocházející z Arábie a také látky, jejichž domovem byl původně Orient. Ať už přímo, či přes prostředníky, vikinská civilizace obchodovala téměř s celým tehdejším známým světem.

Soška Buudhy nalezená na ostrově Helgö

Nejnovější výzkumy prozradily o Vikinzích i další tajemství. Genetické rozbory značně rozbouraly představu o vysokých a modrookých severských bojovnících. Ukázalo se, že většina Vikingů byla hnědovlasá.

Výsledky studie cambridgeského profesora naznačují, že vikinskou identitu přebírali i příslušníci jiných kmenů. Například kostry ze slavných vikinských pohřebišť ve Skotsku patřily ve skutečnosti místním, kteří se ztotožnili s vikinskou kulturou, a byli proto pohřbeni jako skuteční Vikingové.

Ostatně, právě Vikingové stáli za založením měst Kyjev a Novgorod a i legendární kníže Rurik, kterého Rusové považují za zakladetele své státnosti, patřil mezi Varjagy, tedy švédské Vikingy.

Související články
Avaři, kočovníci mongolského původu, byli zřejmě příčinou vzniku Sámovy říše na našem území. O jejich životě se toho však mnoho neví. Genetické zkoumání ostatků z jejich pohřebišť na území dnešního Maďarska, za kterým stála česká vědkyně Zuzana Hofmanová, tak nyní odhaluje taje avarské společnosti. Zuzana Hofmanová, která působí v Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty […]
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „domácím“ mazlíčkem, proto se jí dostalo pocty být pohřbená spolu se svými „páníčky“. Naleziště, nacházející se asi 210 kilometrů jižně od argentinského města Mendoza, bylo objeveno […]
Zhruba 5200 let staré Ötziho přírodně mumifikované tělo bylo nalezeno roku 1991 v Ötztalských Alpách, odtud pochází jeho jméno. Je nejstarší známou evropskou, přírodně zachovanou, mumií, která nabízí nebývalý pohled na Evropany doby měděné. Nyní se vědci zaměřili na zkoumání jeho tetování a techniky, pomocí které vznikla. Ötzi měřil kolem 160 centimetrů a vážil asi […]
Včera, 8. dubna 2024, bylo možné pozorovat úplné zatmění Slunce v Mexiku, Spojených státech a Kanadě. Podle všeho byli už dávní Mayové schopni předvídat tento jev, který pro ně představoval umírání slunečního boha, a přijmout opatření, aby nenastal konec světa. Zatmění Slunce je astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže […]
Nový archeologický výzkum, jenž probíhá v ruinách starořímského města Pompeje, které roku 79 zničila erupce sopky Vesuv, odhalil také několik domů, které byly v době výbuchu sopky v rekonstrukci. To vědcům umožnilo seznámit se se stavebními postupy, které Římané používali. Možná bychom se jimi měli nechat inspirovat… Starořímské město Pompeje se nacházelo v Neapolském zálivu. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz