Domů     Historie
Kostnice – revoluce v pohřbívání
Pavel Polcar 10.8.2022
Foto: Pixabay

Při návštěvě prakticky jakékoliv kostnice na člověka dýchne závan minulosti. Zdá se skutečně téměř neuvěřitelné, že lidské kosti mohly v dřívější době sloužit k výzdobě takovýchto místností. Jako dekorace sloužily i jinde, například v kostelech a kaplích.

Dnes jsou kostnice především turisticky zajímavými destinacemi, kde se v návštěvnících probouzí úzkost a na tvářích se projevuje úžas. Za mnohými kostnicemi se však skrývá mnohem více než jen kupa lidských ostatků.

Kostnice se nacházejí prakticky po celé Evropě, mnoho z nich je dobře zachovaných a otevřených pro turisty. Pořád se však jedná o místa, která si zaslouží úctu a pokoru, přece jen, zde odpočívají mrtví, a ty si nechce nikdo rozhněvat.

Kostnice vznikaly jako odpověď na nedostatek místa na klasických hřbitovech, jejich plocha byla značně omezená a kolikrát musely být hroby vrstveny jeden na druhý, čímž nemohl být mrtvým takříkajíc dopřán klid posledního odpočinku.

Mnoho druhů

Kostnice byly v té době rozděleny do nejrůznějších typů, ty nejjednodušší představovaly obyčejnou prohlubeň do země, kam se kosti bez jakéhokoliv uspořádání ukládaly. Tyto „stavby“ byly oblíbené, jelikož byly snadné na výstavbu, a především šetřili místo.

Dalším typem byly oddělené objekty, které byly stavěny v těsné blízkosti kostelů nebo hřbitovních hradeb, nebo byly dokonce umístěny v již existujících prostorách kostelů nebo věží.

Foto: Pixabay

Nejvyspělejším typem kostnic pak byly samostatně umístěné stavby, které měly svůj vlastní vchod. „Zvláštním druhem osárií (kostnic) byly karnery, které měly kruhový půdorys a dvě podlaží, v podzemním podlaží se uschovávaly kosti a v nadzemní části byla kaple, klasické karnery se však v České republice nenachází,“ uvádí Aleš Svoboda, autor knihy Kostnice u sv. Jakuba.

Přístupné pro každého

V minulosti byly středověké kostnice volně přístupné, a každý návštěvník hřbitova tak měl možnost vidět uskladněné ostatky. Údajně to bylo především proto, aby si každý mohl připomenout pomíjívost lidského života.

Kostnice jsou architektonicky jednoduché stavby a od 17. a 18. století se začaly využívat také jako márnice nebo kaple, i z tohoto důvodu není nic neobvyklého najít v osáriu oltář. Vnitřní prostory bývají většinou rozděleny na prostory s kosterními ostatky a prostor s kaplí.

Dekorace interiéru bývá většinou s tématikou Posledního soudu a jiných výjevů z Bible.

Foto: Pixabay

Související články
Historie Ostatní 22.11.2024
Ve starověké pohřební jámě v Grotte des Pigeons neboli Jeskyni holubů v severovýchodním Maroku objevili vědci semenné bobule chvojníku (Ephedra). Ty obsahují stimulant efedrin, který mohl pozůstalé uvést do stavu euforie s přítomností halucinací. Jedná se o důkaz dávného využívání rostlin jako léčiv či k nastolení transu. Chvojníky jsou bohatě rozvětvené keře připomínající přesličku. První […]
Historie Ostatní 9.11.2024
Archeologové objevili důkazy o raných křesťanských pohřebních zvyklostech ze čtvrtého století díky bazilice uprostřed egyptské pouště, která i přes nánosy dvou tisíciletí zůstala neuvěřitelně zachovaná. V této bazilice odborníci nalezli více než deset hrobů, z nichž značná část překvapivě patřila ženám a dětem. Při typických křesťanských pohřbech ze čtvrtého století byli duchovní jako kněží nebo […]
Historie 8.11.2024
Forenzní patologové zanalyzovali slavnou fresku Michelangela Buonarrotiho s názvem Potopa, která se nachází v Sixtinské kapli. Podle všeho je na ní zachycena mladá žena s příznaky rakoviny prsu. Výsledky svého zkoumání zveřejnili v odborném časopise The Brest. Odhalené ženská ňadra jsou ve výtvarném umění velmi častým motivem, zpravidla v souvislosti s mateřstvím či erotikou. Mohou […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Historie 29.10.2024
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu? Mezi lidmi a myšmi panuje už […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz