Domů     Historie
Kostnice – revoluce v pohřbívání
Pavel Polcar 10.8.2022
Foto: Pixabay

Při návštěvě prakticky jakékoliv kostnice na člověka dýchne závan minulosti. Zdá se skutečně téměř neuvěřitelné, že lidské kosti mohly v dřívější době sloužit k výzdobě takovýchto místností. Jako dekorace sloužily i jinde, například v kostelech a kaplích.

Dnes jsou kostnice především turisticky zajímavými destinacemi, kde se v návštěvnících probouzí úzkost a na tvářích se projevuje úžas. Za mnohými kostnicemi se však skrývá mnohem více než jen kupa lidských ostatků.

Kostnice se nacházejí prakticky po celé Evropě, mnoho z nich je dobře zachovaných a otevřených pro turisty. Pořád se však jedná o místa, která si zaslouží úctu a pokoru, přece jen, zde odpočívají mrtví, a ty si nechce nikdo rozhněvat.

Kostnice vznikaly jako odpověď na nedostatek místa na klasických hřbitovech, jejich plocha byla značně omezená a kolikrát musely být hroby vrstveny jeden na druhý, čímž nemohl být mrtvým takříkajíc dopřán klid posledního odpočinku.

Mnoho druhů

Kostnice byly v té době rozděleny do nejrůznějších typů, ty nejjednodušší představovaly obyčejnou prohlubeň do země, kam se kosti bez jakéhokoliv uspořádání ukládaly. Tyto „stavby“ byly oblíbené, jelikož byly snadné na výstavbu, a především šetřili místo.

Dalším typem byly oddělené objekty, které byly stavěny v těsné blízkosti kostelů nebo hřbitovních hradeb, nebo byly dokonce umístěny v již existujících prostorách kostelů nebo věží.

Foto: Pixabay

Nejvyspělejším typem kostnic pak byly samostatně umístěné stavby, které měly svůj vlastní vchod. „Zvláštním druhem osárií (kostnic) byly karnery, které měly kruhový půdorys a dvě podlaží, v podzemním podlaží se uschovávaly kosti a v nadzemní části byla kaple, klasické karnery se však v České republice nenachází,“ uvádí Aleš Svoboda, autor knihy Kostnice u sv. Jakuba.

Přístupné pro každého

V minulosti byly středověké kostnice volně přístupné, a každý návštěvník hřbitova tak měl možnost vidět uskladněné ostatky. Údajně to bylo především proto, aby si každý mohl připomenout pomíjívost lidského života.

Kostnice jsou architektonicky jednoduché stavby a od 17. a 18. století se začaly využívat také jako márnice nebo kaple, i z tohoto důvodu není nic neobvyklého najít v osáriu oltář. Vnitřní prostory bývají většinou rozděleny na prostory s kosterními ostatky a prostor s kaplí.

Dekorace interiéru bývá většinou s tématikou Posledního soudu a jiných výjevů z Bible.

Foto: Pixabay

Související články
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu vybudovali traťové tunely na všech třech trasách pražského metra a celkem 49 stanic, z toho 33 hloubených a 16 ražených. V roce 2018 bylo pražské metro zařazeno mezi 100 nejlepších děl v anketě […]
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Svatý Vojtěch, který pocházel ze slavného rodu Slavníkovců, jež bojovali s Přemyslovci o český trůn, byl druhým pražským biskupem a prvním českého původu. Unikl vyvraždění Slavníkovců, aby byl zabit na misii v Prusku. Nyní se mezinárodnímu týmu podařilo zrekonstruovat jeho tvář. Vojtěch, který je v zahraničí známý pod svým biřmovacím jménem Adalbert, se narodil kolem […]
Avaři, kočovníci mongolského původu, byli zřejmě příčinou vzniku Sámovy říše na našem území. O jejich životě se toho však mnoho neví. Genetické zkoumání ostatků z jejich pohřebišť na území dnešního Maďarska, za kterým stála česká vědkyně Zuzana Hofmanová, tak nyní odhaluje taje avarské společnosti. Zuzana Hofmanová, která působí v Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty […]
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „domácím“ mazlíčkem, proto se jí dostalo pocty být pohřbená spolu se svými „páníčky“. Naleziště, nacházející se asi 210 kilometrů jižně od argentinského města Mendoza, bylo objeveno […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz