Jejich původ je obestřen záhadou, stejně jako důvod jejich existence. Geoglyfy patří mezi ty nejunikátnější úkazy, které je na planetě Zemi možné najít. Kde se nacházejí? Kdo je vytvořil a proč?
Jako geoglyfy se označují velké motivy zvířat, lidí či geometrické tvary utvořené z hlíny, kamení nebo vyryté do země. Ty nejslavnější geoglyfy je možné najít na proslulé planině Nazca v Peru, ale vyskytují se i jinde na planetě, například v Austrálii a Rusku.
Od roku 1994 jsou obrazce na planině Nazca na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Pro vědce se jedná o nezpochybnitelný důkaz vyspělosti starých kultur a civilizací.
Archeologové ve svých průzkumech nezahálí, v uplynulých letech se jim s pomocí nejmodernější techniky, konkrétně dronů, podařilo najít více než 25 dosud neznámých geoglyfů. Obrovské množství nejrůznějších motivů vystupujících z povrchu je možné rozeznat jen z velké výšky, není se tak čemu divit, že objeveny byly až poté, co se lidstvo vzneslo do vzduchu pomocí letadel.
Prvně byly zaznamenány obrazce u pobřeží Limy a dále směřující k jihu. Mezi významné osobnosti spojené s počátky zkoumání geoglyfů se bezesporu řadí německo-peruánská matematička a fyzička Maria Reiche (1903-1998), která byla průkopnicí dokumentace těchto unikátních obrazců.
Mnoho výzkumníků dlouhá léta bádalo nad tím, k čemu mohou tyto specifické výtvory sloužit. Někteří se domnívají, že se jedná o jakési kanály k zavlažování, další považují geoglyfy za pouštní cesty a ti nejvýstřednější neváhají zajít k teoriím o mimozemšťanech. O co se ve skutečnosti jedná, se lidstvo nejspíše nikdy přesně nedozví.
Nejnovější objev ve světě geoglyfů, učiněný koncem roku 2020, by podle vědců mohl být zároveň tím nejstarším. 2000 let starý kočičí geoglyf byl nalezen vyleptaný v peruánské poušti. „Obrovská kočičí postava je pravděpodobně nejstarším geoglyfem na světě,“ říká Diego Limea z Pontifical Catholic University of Peru.
Postava objevená v jižním Peru měří přes 37 metrů a je součástí Nazca Lines, sbírky stovek tajemných uměleckých děl vyrytých na náhorní plošině cca 425 kilometrů jižně od Limy. Geoglyf byl objeven údržbářem vlastně náhodu při úpravě stezky na jeden z kopců, který je volně přístupný veřejnosti.
„Obrazec byl sotva viditelný a málem zmizel, protože je umístěný na poměrně prudkém svahu, který je náchylný k erozi,“ uvedlo ve svém prohlášení peruánské ministerstvo kultury. Daný typ koček se často nachází v ikonografii na keramice a textilu ve společnosti Paracas.
Mezi další známe obrazce na planině Nazca patří kolibřík, pelikán a opice. „Je celkem pozoruhodné, že stále nacházíme nové obrazce, a navíc víme, že můžeme objevit další. V posledních letech se u měst Palpa a Nazca objevilo dalších 80 až 100 obrazců, přičemž jsou všechny starší než kultura Nazca, která měla podle dostupných poznatků na svědomí nejznámější geoglyfy.
Jsou malé, nakreslené na svazích kopce a jasně patří k dřívější tradici,“ uvedl vedoucí archeolog Johny Isla.