Taková pořádná noční můra dokáže člověka pořádně potrápit sama o sobě, ale co když může být předpovědí něčeho špatného i v reálném životě? Vědci z Birminghamské univerzity zjistili, že lidé, kterým se zdály častěji špatné sny, mají dvakrát vyšší pravděpodobnost, že jim bude později diagnostikována Parkinsonova choroba..
Vedoucí studie Abidemi Otaiku z univerzitního Centra pro zdraví lidského mozku uvedl: „Ačkoli může být velmi prospěšné diagnostikovat Parkinsonovu nemoc včas, existuje jen velmi málo rizikových ukazatelů, přičemž mnohé z nich vyžadují nákladné testy nebo jsou velmi běžné a nespecifické, jako například cukrovka.“ .
K závěrům, o kterých se spekulovalo již delší dobu, vědci dospěli na základě rozsáhlé kohortové studie, která obsahovala údaje 3818 starších mužů za období 12 let. V jejím rámci lidé vyplňovali řadu dotazníků, který zahrnoval i otázky týkající se snů.
Právě muži, kteří se potýkali s nočními můrami alespoň jednou týdně byly po následné lékařské prohlídce vyhodnoceni jako ti rizikovější co se týče možného vzniku Parkinsonovy choroby.
Jedná se o první hmatatelnější důkaz něčeho, o čem odborníci hovoří již delší dobu. Přesto bude potřeba ještě několik navazujících studií, které by měly s největší pravděpodobností nalezené souvislosti podtrhnout jako platné a ještě je obohatit o další důležité informace.