Domů     Příroda
Když prší ptáci… Proč padají mrtví k zemi?
Dagmar Garciová 23.6.2022
Foto zdroj: Pixabay

Z nebe padají dešťové kapky, sněhové vločky a také… ptáci. Úkaz z letošního února nebyl prvním a rozhodně ani ne posledním, kdy došlo k pádu mrtvých ptačích těl do zemské náruče. Pokaždé se však tomu dělo z rozličných důvodů.

Foto zdroj: Pixabay

Mexické severně položené město Cuauhtémoc bylo 7. února 2022 před osmou hodinou ranní doslova zasypáno stovkami ptačích těl. Většina černožlutých opeřenců nepřežila. Vše bylo zdokumentováno bezpečnostní kamerou.

Mexické úřady nyní čelí útoku veřejnosti, že je to dílo znečištění či sítě 5G (tato varianta však není nijak vědecky podložená). Ornitologové označují tyto dohady za konspirační teorie a uvádějí věci na pravou míru.

Hromadné kamikadze?

Konspirátoři tvrdí, že ptáci vypadali, jako by cíleně zamířili prudce k zemi. Někteří se i po tomto smrtícím náletu dokázali zvednout a pohybovat se, zbytek takové štěstí neměl. Tento jev se přes média okamžité rozšířil po světě a fascinoval tisíce a tisíce lidí.

Výjev, připomínající záběr z hororového filmu, mnohé šokoval. Proč se tvorové o velikosti našeho holuba, řadící se do druhu označovaného jako vlhovec žlutohlavý (Xanthocephalus xanthocephalus), vrhají k zemi?

Hned na první pohled jsou tito ptáci snadno rozeznatelní, z černě opeřeného těla nápadně vykukuje žluto-oranžová hlava. Obvykle se vyskytují na jihu Spojených států amerických, během zimy pak migrují směrem na jih, do Mexika. Právě zde se odehrál záhadný úkaz.

Foto zdroj: Pixabay

Ptačí vlna

Místní veterinář se pokoušel o nějaké logické vysvětlení, přišel s tvrzením, že na vině je okolní znečištění, které je v dané oblasti ve skutečně vysoké míře. Hojně se zde pálí dřevo, v zemědělství se používají chemické produkty, navíc, počasí bylo poměrně chladné.

To vše mohlo zapříčinit hromadný úhyn ptáků. Mohlo by na tom něco být? K situaci se vyjádřil také ornitolog Richard Broughton z britského Centra pro ekologii a hydrologii: „Ačkoli jsem na záběrech neviděl dravce, jsem si na 99 procent jistý, že pád hejna způsobil dravý pták.

Vlhovci se mu zřejmě pokoušeli uniknout a prchali před ním směrem k zemi – přičemž ptáci, kteří byli výš, se ve strachu z predátora tlačili dolů tak silně, že ti, co byli níž, pak do země opravdu narazili.“ Oním dravcem mohl být dle odborníka například sokol stěhovavý (Falco peregrinus) nebo jestřáb (Accipiter).

Hejno bylo pronásledováno a kvůli nucenému rychlému poklesu byly jeho počty značně sníženy. Broughton záběry z kamery komentoval a poznamenal, že je na ptácích vidět, jak se chovají jako vlna, jako by je někdo shora spláchl. K zemi se tak snesl obrovský černě zbarvený oblak ptačích těl.

Mezi odborníky víceméně panuje shoda

Podle jednoho jediného videa může být opravdu těžké určit, co se přesně stalo. O analýzu se pokusil rovněž biolog Alexander Lees z Manchester Metropolitan University, jenž se domnívá, že nejpravděpodobnější příčinou je zmatení hejna, které se pokoušelo vyhnout dravci a při manévru spadlo na zem.

S touto hypotézou se ztotožňují i další odborníci, je tedy tím nejpravděpodobnějším vysvětlením. V poslední době celá řada neblahých událostí připisuje znečišťovatelům životního prostředí, je to jednoduché řešení, ke srážkám s infrastrukturou dochází v poměrně frekventovaném počtu, ovšem ne vždy je odpověď snadná.

Foto zdroj: Pixabay

„V těsném hejnu ptáci spíše sledují pohyb ptáka před sebou, než aby skutečně mapovali své širší okolí, takže není nečekané, že k takovým událostem občas dochází,“ poznamenal Lees.

reklama
Související články
Mizení pevninských ledovců je jedním z průvodních jevů globální klimatické změny. Důsledkem jsou změny v hydrologickém cyklu nebo ztráta biodiverzity. Na druhé straně se tím otevírají nové možnosti pro rozvoj mikrobiálního života. Díky ústupu ledovců rozkvétá v horských řekách mikrobiální život. Takový je závěr týmu vědců z EPFL v Lausanne a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy […]
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Neživí se sice mozky, ale přece jen dosud neznámé kapradiny zombie připomínají. Je to první známý druh rostlin, který přeměňuje svou rozkládající se tkáň na nový zdroj živin. Vědci v deštném pralese v západní Panamě narazili na vskutku neobvyklou scenérii. Nalezli zde kapradiny s téměř dva metry dlouhými listy, které se při odumírání ohýbaly k […]
Když se hovoří o modré krvi, mluví se zpravidla o krvi šlechtické. Tento historický mýtus je už dnes naštěstí překonaný. Přesto se v přírodě najdou živočichové, kteří modrou krev skutečně mají, a dále zvířata, jejichž krev by se za šlechtickou skutečně dala považovat, je totiž velmi cenná, protože umí zachraňovat lidské životy. Lidská krev je […]
Evoluce sexu a význam pohlavního rozmnožování se staly možná nejdiskutovanějšími tématy evoluční biologie. Vedou nejen k mnohým rozporům mezi odborníky, ale i k mnoha matematickým modelům. Přesto, že toho o významu pohlavního rozmnožování byla napsána kvanta, nemáme pořád úplně jasno v tom, proč v živé přírodě převažuje. Byly vysloveny desítky teorií, které si sice často neodporují a žádná […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz