O pozitivních i negativních dopadech hormonu lásky na člověka jsme psali v dubnovém čísle našeho časopisu. Jak ale tento hormon působí na zvířata? Vědci se to rozhodli otestovat rovnou na té nejvyšší metě – na lvech. .
Odborný tým pod vedením amerického zoologa Craiga Packera z University of Minnesota odhalil zajímavé skutečnosti o vlivu oxytocinu na obávaného krále zvířat. Ty byly totiž výrazně silnější, než se vědci před pokusem domnívali.
V rámci poněkud riskantního pokusu byly šelmy přilákány kusem masa a následně jim byl na čumák vstříknut hormon lásky. Ten pak všech třiadvacet testovaných lvů značným způsobem zklidnil. Zvířata byla látkou ovlivněna dokonce natolik, že dokázala tolerovat zjevné narušení svého teritoria.
„Můžete vidět, jak jejich rysy najednou změknou. Agresivní výraz tváře s vráskami se jim vyhladí a získají naprosto klidný výraz. Horké hlavy vychladnou. Je to naprosto úžasné,“ dodává k proměně lvů po spršce oxytocinu Craig Packer.
Jediným momentem, kdy vliv hormonu absolutně nezafungoval, bylo krmení. Lev s potravou odmítal i po značné dávce oxytocinu jakékoliv ústupky navíc a ke svým potenciálním nepřátelům se choval takřka stejně, jako tomu bylo před samotným pokusem…