Domů     Příroda
Jak své rostliny zbavit škůdců okamžitě, účinně a snadno?

komerční sdělení

Poctili vaši zahradu po zimě nevítanou návštěvou škůdci, kterých se chcete okamžitě zbavit a zabránit jejich návratu? S těmi správnými nástroji vám to půjde od ruky a škůdce zneškodníte raz dva. S pomocí osvědčených triků navíc zabráníte jejich návratu.

Plevel aneb nepřítel zahrady číslo jedna

Víte, co dokáže zahradu pěkně potrápit a zkazit náladu každému nadšenému zahrádkáři? Plevel. Ten, jakmile se někde usadí, se začne rozrůstat rychlostí blesku a postupně si může zabrat celou zahradu. .

Zabraňte jeho šíření včas s účinnými přípravky na hubení plevele.

Ty selektivní použijte v případě, že jste si plevele všimli v raném stádiu a zatím se nestihli rozšířit. V případě, že si ale plevel zabral již většinu vašeho záhonu, jednejte nekompromisně a sáhněte po totálním herbicidu.

Drobná havěť, která škodí

Nezasáhne-li vaši zahradu plevel, mohou se objevit drobní škůdci. Ti jsou sice okem mnohdy sotva postřehnutelní, ale dokáží nadělat pěknou paseku. Jak jejich přítomnost v zahradě odhalit? Na spodní straně listů se mohou objevit mšice.

Povšimnete-li si jich ve vaší zahradě, neváhejte a okamžitě jednejte. Živí se totiž šťávou z rostlin, což má za následek zažloutlé a pokroucené listy a zároveň uhynutí nových výhonků již v počátku.

Účinnou zbraní je postřik na mšice, který jednoduše aplikujete přímo na napadené místo.

Mšice uhynou a vaše rostliny budou moci dál žít nerušeným životem.

Triky zahrádkářů, aby se mšice nevracely

Abyste si pojistili to, že se mšice jen tak nevrátí, využijte některý z ověřených zahrádkářských fíglů. Jako skvělé prevence návratu mšic vám poslouží:

tabák,

rebarbora,

česnek,

kopřiva,

rajč

Odvary z listů a zeleniny jako účinné zbraně

Záleží jen na vás, jakou ochranu zvolíte a čím si pojistíte, že vaše zahrada bude krásně vzkvétat.

Z tabáku si lze připravit odvar, který budete na rostliny preventivně nanášet postřikovačem. Postřik z rebarbory je účinný nejenom na mšice, ale také na housenky. Můžete jej proto aplikovat i přímo na hlínu.

Česnekový odvar má velmi silné aroma, proto jeho použití doporučujeme pouze těm z vás, kteří mají vůni česneku rádi. V neposlední řadě se dá využít také odvar z kopřivy, který zatočí také s molicemi.

Pěstujete-li ve své zahradě rajčata, ponechejte si jejich listy a připravte si z nich postřik na mšice.

Dejte sbohem slimákům

Také nemáte rádi deštivé dny, během kterých se všude náhle objeví slimáci? Zejména majitelé zahrad z jejich návštěvy nejsou nijak nadšení. Slimáci a plži totiž ničí úrodu ve velkém. Rádi si totiž pochutnávají na zelenině i okrasných rostlinách.

Zeleninu a rostliny buď zkonzumují úplně, takže vám zbydou oči pro pláč,  nebo si naopak pochutnají jen na jejich kouscích, ale zanechají po sobě slizovou stopu.

Ani jedna možnost tedy není pro zahrádkáře nijak výhodná. Proto se vyplatí zatočit se slimáky nekompromisně. Buď tak, že si pořídíte kachny a slepice, které si na těchto živočiších pochutnají, nebo využijete chemické či přírodní způsoby jejich odstranění.

Pokud se ale nechcete stát zabijáky slimáků, můžete své zahrádky obehnat zátarasem z pilin, nadrcených vaječných skořápek anebo vsadit na rostliny, které slimáky odpuzují. Slimákům nevoní například levandule, petržel, tymián, chrpa ani pivoňka.

Ať už se v boji se škůdci rozhodnete pro jakoukoliv metodu, použití chemie se nevyhnete. Tu použijte vždy jako první a přírodní způsoby využívejte následně jako prevenci.

Zdroj obrázku 1: Svitlana Hulko / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 2: Thanate Rooprasert / Shutterstock.com

Související články
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopnějším v šíření mezi druhy a méně citlivým na antivirotika. Žádná z těchto mutací není sama o sobě důvodem k obavám. Nová zjištění však poukazují na skutečnost, […]
Moderní kukuřice může být až dvakrát vyšší než dospělý člověk, pro děti je chůze v kukuřičném bludišti zábavou. Ovšem výška rostliny ji činí náchylnou ke zničení během silných poryvů větru. Proto byla vyvinuta nižší varianta kukuřice, která skýtá řadu výhod. Kukuřice je starobylou zemědělskou plodinou Ameriky, známá byla již 4000 let před naším letopočtem. Její […]
Mezi přední světové producenty kakaa (Theobroma cacao) patří i africká Ghana. Její produkci však decimuje nemoc zvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku, přenášená drobným hmyzem vlnatkou. Od roku 1946 muselo být kvůli tomu v Ghaně vykáceno přes 254 milionů kakaovníků. Pomocnou ruku zemi nabídl profesor matematiky z Texaské univerzity. Až polovina světové produkce čokolády pochází z […]
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dalekosáhlé důsledky. Celá desetiletí působil a žil na pastvinách v africké Keni původní druh mravenců akátových (Crematogaster). Ten svými jedovatými […]
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz