Domů     Historie
Létající obr své doby
Pavel Polcar
od Pavel Polcar 24.2.2022
Ilustrační foto: Pixabay

Skotsko je krásný, avšak nehostinný kraj, přežít v něm nebylo v minulosti nic snadného, to ostatně naznačuje i nedávný nález. V místech, kde se dnešní Skotsko nachází, žil největší pterosaurus své doby.

Dnes je možná známý pro své vydry a papuchalky, ale před 170 miliony let byl ostrov Skye domovem obrovského létajícího příbuzného dinosaurů s rozpětím křídel více než 2,5 metru. Nález naznačuje, že takto velcí pterosauři existovali zhruba o 25 milionů let dříve, než se vědci dosud domnívali.

Létající predátor dostal jméno Dearc sgiathanach, což ve skotské gaelštině znamená jednak okřídlený plaz, ale současně také plaz ze Skye.

reklama

Lovci fosilií uvádí, že tvor – neformálně označovaný jako pterodaktyl – se pyšnil plnou tlamou ostrých zubů pro napichování a chytání ryb. S rozpětím křídel asi 2,5 metru nebo větším, což přibližně odpovídá velikosti dnešních největších létajících ptáků, jako je například albatros, vrhá tento tvor nové světlo na evoluci pterosaurů.

„Jestliže tento tvor žil před 170 miliony let, bylo to největší zvíře, které v dané době létalo, alespoň o kterém víme. Skutečně jsme posunuli evoluci velkých pterosaurů zpět v čase,“ uvedl profesor Steve Brusatte, spoluautor výzkumu z University of Edinburgh.

Podle vědce je Dearc sgiathanach pozoruhodný svou úplností. „Pravděpodobně je asi ze 70 % kompletní, což je u pterosaura opravdu vynikající, protože stěny mnoha jeho kostí nejsou o moc tlustší než list papíru,“ dodal Brusatte.

Tým badatelů také provedl skenování lebky živočicha, což jim umožnilo sestavit digitální model mozku. Výsledky ukazují, že zvíře mělo skutečně velké optické laloky, což naznačuje, že mělo velmi dobrý zrak.

reklama

Radost nálezcům však poněkud kazí Dr. David Unwin, odborník na pterosaury na univerzitě v Leicesteru, který se na výzkumu nepodílel. Uvedl, že je diskutabilní, zda byl nově objevený tvor největší ve své době, a poznamenal, že některé fragmentované kosti z jiných fosilií již naznačovaly podobnou velikost pterosaurů ve střední juře.

Nicméně řekl, že nález je významný, protože fosilie datované do té doby jsou vzácné a že existuje jen velmi málo pozůstatků pterosaurů, které jsou takto zachovalé.

Není to poprvé, co byli ve Spojeném království objeveni pterosauři, lovkyně zkamenělin Mary Anning objevila v roce 1828 to, co bylo nazváno jejím „létajícím drakem“.

reklama
Související články
Stav beztíže, kosmické záření, pozemští mikrobi i vlastní imunita – to všechno dává astronautům při pobytu v kosmu zabrat. Jenže na rozdíl od technických problémů v tomto ohledu řešení ještě není ani na obzoru. Málokdy je tak zjevné, jak důkladně jsme s prostředím na Zemi srostlí. Pro přežití ve vesmíru zdaleka nestačí zajistit kyslík. Těžkým oříškem […]
V antickém Římě žili stavitelští géniové. Jak jinak by bylo možné vysvětlit, že zatímco dnešní stavby se začnou rozpadat po pár desetiletích, ty jejich stojí dodnes. A takový římský Pantheon, starý zhruba 2000 let, dokonce stále drží rekord pro největší betonovou kopuli… Staří Římané byli mistry, co se týká stavebnictví a projektování. K jejich možná […]
Zápasy udatných gladiátorů, bojujících často o vlastní život, bavily publikum v Římské říši. Málokdo by předpokládal, že se odehrávaly i v chladné římské provincii zvané Britannia. Nyní pro to mají badatelé důkaz! Roku 1853 byla v Colchesteru, městě ležícím v jihovýchodní Anglii, asi 100 kilometrů od Londýna, v hrobě pocházejícím z římské éry nalezena hliněná […]
Zatímco celé město už ulehlo k spánku, profesor se ve své laboratoři probral k životu. Právě tma mu umožňovala pokračovat ve výzkumu. S fluorescenčními stínítky pátral kolem výbojové trubice po neviditelném záření. Podivín? Kdeže! Objevitel neocenitelného… Existence některých neviditelných paprsků, které bylo možné experimentálně dokázat, i když lidskému oku zůstávaly neviditelné, byla vědcům dobře známá už dávno před […]
Globální oteplování a s ním související změny klimatu jsou tématem dneška. Pravděpodobně však měly vliv i na zánik některých starověkých a středověkých kultur a civilizací. Nepodlehly jim však bez boje. Například v africkém Dzimbabwe dlouho vzdorovali suchu díky důmyslnému systému hospodaření s vodou… Dzimbabwe bylo nejstarším známým větším městem jižní části Afriky. Mezi 11. a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz