Domů     Příroda
Za vzácnými žabkami do Liberce
Pavel Polcar
od Pavel Polcar 24.2.2022
Foto zdroj: Zoo Liberec

V pavilonu tropů liberecké zoo vzniklo zbrusu nové paludárium, které obývají malé vzácné žabky listovnice pestré (Pithecopus hypochondrialis). Jedná se o výjimečný a raritní druh, který v celé Evropě chovají kromě Liberce pouze dvě instituce, Merrist Wood and Guilford College ve Velké Británii a německá Zoo Chemnitz.

V rostlinné a živočišné říši připadají zejména laikům výrazné a velké druhy nejzajímavější. Často ale právě ty malé, někdy skoro obtížně viditelné, jsou těmi nejvzácnějšími. A naše zoologická zahrada se právě i takovým druhům věnuje,“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Šestici tropických žab listovnic pestrých mohou návštěvníci Zoo Liberec ode dneška pozorovat za vstupem do pavilonu tropů. Zde obývají zbrusu nové paludárium, které bylo vyrobeno na míru speciálně pro tento druh.

reklama

„Paludárium je kombinace akvária a terária v jedné nádrži, která je osázena živými rostlinami a díky optimální teplotě a vlhkosti přibližuje chovaným zvířatům v co nejvyšší možné míře jejich přirozené prostředí.

Naše paludárium má uvnitř nainstalované mlžení, rosení a vodopád. Voda uvnitř teče přes filtrační systém s automatizovaným doplněním vody,“ vysvětluje zooložka Petra Hnidová.

Listovnice pestrá je drobná, 3–5 cm velká žába, která se vyskytuje v tropických a subtropických lesích, mokřadech a vlhkých křovinatých oblastech Jižní Ameriky, a to především ve státech Kolumbie, Venezuela, Guyana a Brazílie.

Aktivní je v noci. Přes den odpočívá na listech rostlin a spoléhá na své nenápadné maskovací zbarvení.

Foto zdroj: Zoo Liberec

„V klidu je totiž celá zelená a dokonale splývá s podkladem. Zelené zbarvení dokáže přizpůsobit barvě listů,“ popisuje Hnidová. Jedinečný je také její pohyb. „Žába listovnice se zpomaleně pohybuje po hubených a dlouhých končetinách, a přitom odhaluje své výrazné žlutooranžové boky a vnitřní strany končetin s fialovými nepravidelnými pruhy.“ dodává.

reklama

Ve večerních hodinách se vydává shánět potravu, kterou tvoří drobní bezobratlí, především hmyz. Na začátku období dešťů, které připadá na naše jaro a podzim, dochází v noci také k páření. „Samice lepí snůšky vajíček na listy rostlin, které rostou nad vodní hladinou.

Asi po 7 dnech se z vajíček vyvinou pulci, kteří prorazí rosolovitý obal a spadnou z listu do tůňky, kde dále rostou a vyvíjí se až v malé žabky,“ přibližuje zooložka.

Chov v lidské péči patří k těm náročnějším, protože listovnice jsou velmi citlivé a jejich rozmnožování a následný odchov je ovlivněn mnoha faktory, mezi které patří například stabilní vyšší vzdušná vlhkost a optimální teplota 25-28 stupňů Celsia přes den, o pár stupňů nižší v noci.

I proto jsou listovnice pestré v zoologických zahradách chovány poměrně vzácně. „Pevně doufáme, že listovnice budou u nás prospívat a že se nám časem podaří zařadit se mezi další světové úspěšné chovatele tohoto unikátního a vzácného druhu,“ dodává Petra Hnidová.

Foto zdroj: Zoo Liberec

reklama
Související články
Těsně před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 1. dubna, evidují organizátoři přes 4000 nahlášených úklidů.  Letošní 10. ročník bude jubilejní i zlomový. Až nebývalý zájem se strhnul o dobrovolnickou akci Ukliďme Česko, v minulých týdnech proto organizátoři řešili především logistiku celé akce. Rozeslali po České republice místním organizátorům více než 3 […]
V posledních letech byli netopýři nejčastěji spojováni s epidemií koronaviru. Nyní však vědeckou komunitu pobuřuje jiná skutečnost… jejich pozůstatky na prodej. Jen v říjnu loňského roku se na nákupní platformě Etsy objevilo přes 500 nabídek mrtvých živočichů. Na konkurenčním eBay se jich podařilo zaznamenat 71. „Je to znepokojivé,“ uvedla k problematice odbornice na netopýry a […]
Ačkoliv se počet jedinců českých ptáků v celkovém součtu příliš nemění, počty jednotlivých druhů se v čase vyvíjejí často velmi rozdílně. Nová studie týmu českých ornitologů ukazuje, že počty českých ptáků neovlivňují jen změny podmínek u nás, ale také globální klimatické změny. Největší pokles počtů zažívají vedle polních druhů ptáků také ty, které podstupují dlouhou […]
Mezi vědci panuje už dlouhé roky shoda, že dinosaury na Zemi s největší pravděpodobností vymýtil ničivý dopad obřího asteroidu před 66 miliony lety. Nyní se jim ale podařilo zjistit, ve které části roku k této tragédii, při které vymřely tři čtvrtiny všech živočišných druhů, došlo… K hromadnému vymírání mnoha rostlinných i živočišných druhů, které se […]
Dva prstíky opatrně uchopí vajíčko a položí ho kousek dál, aniž by ho rozmáčkly nebo upustily. Nebylo by na tom nic divného, kdyby ty prstíky nebyly na konci sloního chobotu. Sloní chobot je obdivuhodný nástroj. Silou a šikovností v mnohém předčí lidskou ruku, navíc je multifunkční. S pozoruhodnou lehkostí dokáže z cesty odstraňovat kmeny a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz