Domů     Příroda
Jak své rostliny zbavit škůdců okamžitě, účinně a snadno?

komerční sdělení

Poctili vaši zahradu po zimě nevítanou návštěvou škůdci, kterých se chcete okamžitě zbavit a zabránit jejich návratu? S těmi správnými nástroji vám to půjde od ruky a škůdce zneškodníte raz dva. S pomocí osvědčených triků navíc zabráníte jejich návratu.

Plevel aneb nepřítel zahrady číslo jedna

Víte, co dokáže zahradu pěkně potrápit a zkazit náladu každému nadšenému zahrádkáři? Plevel. Ten, jakmile se někde usadí, se začne rozrůstat rychlostí blesku a postupně si může zabrat celou zahradu. .

Zabraňte jeho šíření včas s účinnými přípravky na hubení plevele.

Ty selektivní použijte v případě, že jste si plevele všimli v raném stádiu a zatím se nestihli rozšířit. V případě, že si ale plevel zabral již většinu vašeho záhonu, jednejte nekompromisně a sáhněte po totálním herbicidu.

Drobná havěť, která škodí

Nezasáhne-li vaši zahradu plevel, mohou se objevit drobní škůdci. Ti jsou sice okem mnohdy sotva postřehnutelní, ale dokáží nadělat pěknou paseku. Jak jejich přítomnost v zahradě odhalit? Na spodní straně listů se mohou objevit mšice.

Povšimnete-li si jich ve vaší zahradě, neváhejte a okamžitě jednejte. Živí se totiž šťávou z rostlin, což má za následek zažloutlé a pokroucené listy a zároveň uhynutí nových výhonků již v počátku.

Účinnou zbraní je postřik na mšice, který jednoduše aplikujete přímo na napadené místo.

Mšice uhynou a vaše rostliny budou moci dál žít nerušeným životem.

Triky zahrádkářů, aby se mšice nevracely

Abyste si pojistili to, že se mšice jen tak nevrátí, využijte některý z ověřených zahrádkářských fíglů. Jako skvělé prevence návratu mšic vám poslouží:

tabák,

rebarbora,

česnek,

kopřiva,

rajč

Odvary z listů a zeleniny jako účinné zbraně

Záleží jen na vás, jakou ochranu zvolíte a čím si pojistíte, že vaše zahrada bude krásně vzkvétat.

Z tabáku si lze připravit odvar, který budete na rostliny preventivně nanášet postřikovačem. Postřik z rebarbory je účinný nejenom na mšice, ale také na housenky. Můžete jej proto aplikovat i přímo na hlínu.

Česnekový odvar má velmi silné aroma, proto jeho použití doporučujeme pouze těm z vás, kteří mají vůni česneku rádi. V neposlední řadě se dá využít také odvar z kopřivy, který zatočí také s molicemi.

Pěstujete-li ve své zahradě rajčata, ponechejte si jejich listy a připravte si z nich postřik na mšice.

Dejte sbohem slimákům

Také nemáte rádi deštivé dny, během kterých se všude náhle objeví slimáci? Zejména majitelé zahrad z jejich návštěvy nejsou nijak nadšení. Slimáci a plži totiž ničí úrodu ve velkém. Rádi si totiž pochutnávají na zelenině i okrasných rostlinách.

Zeleninu a rostliny buď zkonzumují úplně, takže vám zbydou oči pro pláč,  nebo si naopak pochutnají jen na jejich kouscích, ale zanechají po sobě slizovou stopu.

Ani jedna možnost tedy není pro zahrádkáře nijak výhodná. Proto se vyplatí zatočit se slimáky nekompromisně. Buď tak, že si pořídíte kachny a slepice, které si na těchto živočiších pochutnají, nebo využijete chemické či přírodní způsoby jejich odstranění.

Pokud se ale nechcete stát zabijáky slimáků, můžete své zahrádky obehnat zátarasem z pilin, nadrcených vaječných skořápek anebo vsadit na rostliny, které slimáky odpuzují. Slimákům nevoní například levandule, petržel, tymián, chrpa ani pivoňka.

Ať už se v boji se škůdci rozhodnete pro jakoukoliv metodu, použití chemie se nevyhnete. Tu použijte vždy jako první a přírodní způsoby využívejte následně jako prevenci.

Zdroj obrázku 1: Svitlana Hulko / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 2: Thanate Rooprasert / Shutterstock.com

Související články
Objevy Příroda 24.3.2025
Lék na rakovinu ani levnější chleba to nepřinese, ale je to výzkum, který naplňuje jedinou věc, odvěkou lidskou touhu cestovat do minulosti. A za ním stojí Stanislav Vosolsobě z Přírodovědecké fakulty UK, jehož výstupem je odborný článek v renomovaném britském časopise New Phytologist. Cestování do minulosti za poznáním dávno vyhynulých organismů není v poslední dekádě […]
Příroda 24.3.2025
Vědci odhalili fascinujícího dávného lovce – obřího štíra, který terorizoval pradávné ekosystémy před 125 miliony let. Fosilie tohoto tvora, pojmenovaného Jeholia longchengi, byla nalezena v Číně a představuje vzácný vhled do světa prehistorických pavoukovců, kteří sdíleli Zemi s dinosaury. Tvor Jeholia longchengi se svými deseti centimetry patřil k největším známým štírům své doby. Jeho podlouhlé […]
Příroda 23.3.2025
Kdo kdy pozoroval šimpanze, gorily nebo orangutany v zoologické zahradě, nemohl si nevšimnout jejich vzájemné gestikulace. Nejedná se přitom o náhodné pohyby, ale o neverbální řeč zahrnující více než 80 různých gest s jasně definovanými významy, od vyjádření hrozby až po žádosti o spolupráci. Výzkum gestikulace lidoopů začal v 60. letech, kdy legendární zooložka Jane […]
V posledních desetiletích dochází k masivnímu úbytku volně žijících druhů živočichů. Odborníci z Oxfordské univerzity se tomu snaží zabránit na první pohled poněkud kontroverzní metodou, tedy získáváním buněk ze zvířecích lejn. Pokud se ukáže, že metoda funguje, mohla by pomoci zvýšit genetickou rozmanitost zvířat. Projekt je založen na jednoduché premise, a sice, že kromě nestrávené […]
Příroda 20.3.2025
Výstava v Moravském zemském muzeu v Brně přináší jedinečný, nezkreslený vhled do života původních obyvatel Peru, Ekvádoru, Kolumbie, Venezuely a Brazílie, kteří se významnou měrou sami podíleli na podobě expozice. S bohatou kulturou, chápáním přírody, mytologií, kosmologií a výkladem světa etnik jako jsou např. Shuarové, Achuarové, Kofánové, Cashinahuové,Tucanové nebo Yanomamiové, se návštěvníci seznámí prostřednictvím fotografií, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz