Domů     Příroda
Jak své rostliny zbavit škůdců okamžitě, účinně a snadno?
Martin Macourek
od Martin Macourek 24.2.2022

komerční sdělení

Poctili vaši zahradu po zimě nevítanou návštěvou škůdci, kterých se chcete okamžitě zbavit a zabránit jejich návratu? S těmi správnými nástroji vám to půjde od ruky a škůdce zneškodníte raz dva. S pomocí osvědčených triků navíc zabráníte jejich návratu.

Plevel aneb nepřítel zahrady číslo jedna

Víte, co dokáže zahradu pěkně potrápit a zkazit náladu každému nadšenému zahrádkáři? Plevel. Ten, jakmile se někde usadí, se začne rozrůstat rychlostí blesku a postupně si může zabrat celou zahradu. .

reklama

Zabraňte jeho šíření včas s účinnými přípravky na hubení plevele.

Ty selektivní použijte v případě, že jste si plevele všimli v raném stádiu a zatím se nestihli rozšířit. V případě, že si ale plevel zabral již většinu vašeho záhonu, jednejte nekompromisně a sáhněte po totálním herbicidu.

Drobná havěť, která škodí

Nezasáhne-li vaši zahradu plevel, mohou se objevit drobní škůdci. Ti jsou sice okem mnohdy sotva postřehnutelní, ale dokáží nadělat pěknou paseku. Jak jejich přítomnost v zahradě odhalit? Na spodní straně listů se mohou objevit mšice.

reklama

Povšimnete-li si jich ve vaší zahradě, neváhejte a okamžitě jednejte. Živí se totiž šťávou z rostlin, což má za následek zažloutlé a pokroucené listy a zároveň uhynutí nových výhonků již v počátku.

Účinnou zbraní je postřik na mšice, který jednoduše aplikujete přímo na napadené místo.

Mšice uhynou a vaše rostliny budou moci dál žít nerušeným životem.

Triky zahrádkářů, aby se mšice nevracely

Abyste si pojistili to, že se mšice jen tak nevrátí, využijte některý z ověřených zahrádkářských fíglů. Jako skvělé prevence návratu mšic vám poslouží:

tabák,

rebarbora,

česnek,

kopřiva,

rajč

Odvary z listů a zeleniny jako účinné zbraně

Záleží jen na vás, jakou ochranu zvolíte a čím si pojistíte, že vaše zahrada bude krásně vzkvétat.

reklama

Z tabáku si lze připravit odvar, který budete na rostliny preventivně nanášet postřikovačem. Postřik z rebarbory je účinný nejenom na mšice, ale také na housenky. Můžete jej proto aplikovat i přímo na hlínu.

Česnekový odvar má velmi silné aroma, proto jeho použití doporučujeme pouze těm z vás, kteří mají vůni česneku rádi. V neposlední řadě se dá využít také odvar z kopřivy, který zatočí také s molicemi.

Pěstujete-li ve své zahradě rajčata, ponechejte si jejich listy a připravte si z nich postřik na mšice.

Dejte sbohem slimákům

Také nemáte rádi deštivé dny, během kterých se všude náhle objeví slimáci? Zejména majitelé zahrad z jejich návštěvy nejsou nijak nadšení. Slimáci a plži totiž ničí úrodu ve velkém. Rádi si totiž pochutnávají na zelenině i okrasných rostlinách.

Zeleninu a rostliny buď zkonzumují úplně, takže vám zbydou oči pro pláč,  nebo si naopak pochutnají jen na jejich kouscích, ale zanechají po sobě slizovou stopu.

Ani jedna možnost tedy není pro zahrádkáře nijak výhodná. Proto se vyplatí zatočit se slimáky nekompromisně. Buď tak, že si pořídíte kachny a slepice, které si na těchto živočiších pochutnají, nebo využijete chemické či přírodní způsoby jejich odstranění.

Pokud se ale nechcete stát zabijáky slimáků, můžete své zahrádky obehnat zátarasem z pilin, nadrcených vaječných skořápek anebo vsadit na rostliny, které slimáky odpuzují. Slimákům nevoní například levandule, petržel, tymián, chrpa ani pivoňka.

Ať už se v boji se škůdci rozhodnete pro jakoukoliv metodu, použití chemie se nevyhnete. Tu použijte vždy jako první a přírodní způsoby využívejte následně jako prevenci.

Zdroj obrázku 1: Svitlana Hulko / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 2: Thanate Rooprasert / Shutterstock.com

reklama
Související články
Svět nebude v blízké budoucnosti bojovat jen s růstem CO2 v ovzduší, ale zároveň se bude potýkat s nedostatkem lithia potřebným pro výrobu baterií do elektromobilů. Do roku 2040 poptávka podle analýzy Benchmark Minerals Intelligence několikanásobně vzroste a vytvoří se deficit 1,8 megatun ročně. Tomuto problému by se podle ředitele výzkumu Toyoty Motor Corporation Gilla […]
Rod obojživelníků Atelopus, jehož zástupcům se v našich zemích někdy říká pralesničky, zastřešuje více než 100 druhů, které se vyskytují zejména ve Střední a Jižní Americe. Tyto malé, pestře zbarvené žabky jsou většinou prudce jedovaté a jejich jed používali místní domorodci do otrávených šipek. V 80. letech minulého století však tyto žabky zdecimovala parazitická houba Batrachochytrium […]
Biologická rozmanitost na celém světě dramatický klesá a mnoha druhům hrozí vyhynutí. Která společenstva přežijí? Ta, kde je velké množství rozmanitých druhů, nebo ta, kde jeden druh převládne? A vydrží déle druh, v němž jsou všichni jedinci stejní, nebo v němž se naopak odlišují? „Abychom vymírání druhů mohli zabránit, musíme tyto souvislosti znát,“ říká Jan […]
Členovci, ke kterým patři pavouci, stonožky či krabi, dokáží regenerovat části těla, což jim umožňuje uniknout predátorům, kteří se do nich zakousli. Dlouho se však předpokládalo, že mořští pavouci, vzdálení příbuzní těch suchozemských, tuto schopnost nemají. Nejnovější výzkum to ale vyvrátil! Nohatky jsou mořští členovci s nápadně tenkým tělem, které se dělí na hlavu, hruď […]
Podle nové studie, která zkoumala nejhlubší části naší planety pomocí seismických vln vyvolaných zemětřeseními, se vnitřní jádro Země nedávno přestalo otáčet a nyní zřejmě obrací směr své rotace. Tyto překvapivé závěry naznačují, že zemské jádro se zastavuje a obrací směr v periodickém cyklu trvajícím přibližně 60 až 70 let. Pokud se tato teorie potvrdí, mohlo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz