Domů     Příroda
Jak své rostliny zbavit škůdců okamžitě, účinně a snadno?

komerční sdělení

Poctili vaši zahradu po zimě nevítanou návštěvou škůdci, kterých se chcete okamžitě zbavit a zabránit jejich návratu? S těmi správnými nástroji vám to půjde od ruky a škůdce zneškodníte raz dva. S pomocí osvědčených triků navíc zabráníte jejich návratu.

Plevel aneb nepřítel zahrady číslo jedna

Víte, co dokáže zahradu pěkně potrápit a zkazit náladu každému nadšenému zahrádkáři? Plevel. Ten, jakmile se někde usadí, se začne rozrůstat rychlostí blesku a postupně si může zabrat celou zahradu. .

Zabraňte jeho šíření včas s účinnými přípravky na hubení plevele.

Ty selektivní použijte v případě, že jste si plevele všimli v raném stádiu a zatím se nestihli rozšířit. V případě, že si ale plevel zabral již většinu vašeho záhonu, jednejte nekompromisně a sáhněte po totálním herbicidu.

Drobná havěť, která škodí

Nezasáhne-li vaši zahradu plevel, mohou se objevit drobní škůdci. Ti jsou sice okem mnohdy sotva postřehnutelní, ale dokáží nadělat pěknou paseku. Jak jejich přítomnost v zahradě odhalit? Na spodní straně listů se mohou objevit mšice.

Povšimnete-li si jich ve vaší zahradě, neváhejte a okamžitě jednejte. Živí se totiž šťávou z rostlin, což má za následek zažloutlé a pokroucené listy a zároveň uhynutí nových výhonků již v počátku.

Účinnou zbraní je postřik na mšice, který jednoduše aplikujete přímo na napadené místo.

Mšice uhynou a vaše rostliny budou moci dál žít nerušeným životem.

Triky zahrádkářů, aby se mšice nevracely

Abyste si pojistili to, že se mšice jen tak nevrátí, využijte některý z ověřených zahrádkářských fíglů. Jako skvělé prevence návratu mšic vám poslouží:

tabák,

rebarbora,

česnek,

kopřiva,

rajč

Odvary z listů a zeleniny jako účinné zbraně

Záleží jen na vás, jakou ochranu zvolíte a čím si pojistíte, že vaše zahrada bude krásně vzkvétat.

Z tabáku si lze připravit odvar, který budete na rostliny preventivně nanášet postřikovačem. Postřik z rebarbory je účinný nejenom na mšice, ale také na housenky. Můžete jej proto aplikovat i přímo na hlínu.

Česnekový odvar má velmi silné aroma, proto jeho použití doporučujeme pouze těm z vás, kteří mají vůni česneku rádi. V neposlední řadě se dá využít také odvar z kopřivy, který zatočí také s molicemi.

Pěstujete-li ve své zahradě rajčata, ponechejte si jejich listy a připravte si z nich postřik na mšice.

Dejte sbohem slimákům

Také nemáte rádi deštivé dny, během kterých se všude náhle objeví slimáci? Zejména majitelé zahrad z jejich návštěvy nejsou nijak nadšení. Slimáci a plži totiž ničí úrodu ve velkém. Rádi si totiž pochutnávají na zelenině i okrasných rostlinách.

Zeleninu a rostliny buď zkonzumují úplně, takže vám zbydou oči pro pláč,  nebo si naopak pochutnají jen na jejich kouscích, ale zanechají po sobě slizovou stopu.

Ani jedna možnost tedy není pro zahrádkáře nijak výhodná. Proto se vyplatí zatočit se slimáky nekompromisně. Buď tak, že si pořídíte kachny a slepice, které si na těchto živočiších pochutnají, nebo využijete chemické či přírodní způsoby jejich odstranění.

Pokud se ale nechcete stát zabijáky slimáků, můžete své zahrádky obehnat zátarasem z pilin, nadrcených vaječných skořápek anebo vsadit na rostliny, které slimáky odpuzují. Slimákům nevoní například levandule, petržel, tymián, chrpa ani pivoňka.

Ať už se v boji se škůdci rozhodnete pro jakoukoliv metodu, použití chemie se nevyhnete. Tu použijte vždy jako první a přírodní způsoby využívejte následně jako prevenci.

Zdroj obrázku 1: Svitlana Hulko / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 2: Thanate Rooprasert / Shutterstock.com

reklama
Související články
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních závěrů vdechnou lidé ročně zhruba 22 000 000 mikro i nanoplastů. A to jednoduše proto, že jsou prakticky všude, v […]
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulovat s DNA, promazávat vlastní a krást geny hostitele. Někdy v dobách, kdy se Britské impérium chlubilo, že nad jeho územím slunce nezapadá, putovali pralesem Sumatry sir Thomas […]
Procházka v lese, spojená se sběrem hub nebo lesního ovoce, je příjemná záležitost. Ale na různých místech světa můžete narazit také na takzvané potravinové lesy, které sice les připomínají, ale plní jiný účel Jde hlavně o pomoc lidem, kteří mají problémy se zásobováním potravinami. Například v USA existuje více než 6500 venkovských a městských oblastí, […]
Ani vitaminy, ani antioxidanty. Americký výzkum přišel s poznatkem, že větším zdravotním benefitem ovoce a zeleniny mohou být toxiny, které rostlinám slouží na ochranu proti hmyzu. Jsou v množství, které nám neublíží, přesto cosi zajímavého dělají s našimi buňkami. Někdy před 15 lety připravili vědci ve Švýcarském federálním technologickém institutu jednoduchý experiment, u nějž se […]
Skutečnost, že příroda léčí není moderní medicíně vůbec neznámá. Prozatím však lékaři pobyt na čerstvém vzduchu nepředepisují… Podle nejnovějších studií by možná měli. Nashromážděné poznatky totiž naznačují, že pobyt v parcích či lesích výrazně napomáhá k fyzické i duševní pohodě člověka. Podobným „balzámem“ by měly být také moře a oceány. Na otázku, co přesně za […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz