Domů     Historie
Létající obr své doby
Pavel Polcar 24.2.2022
Ilustrační foto: Pixabay

Skotsko je krásný, avšak nehostinný kraj, přežít v něm nebylo v minulosti nic snadného, to ostatně naznačuje i nedávný nález. V místech, kde se dnešní Skotsko nachází, žil největší pterosaurus své doby.

Dnes je možná známý pro své vydry a papuchalky, ale před 170 miliony let byl ostrov Skye domovem obrovského létajícího příbuzného dinosaurů s rozpětím křídel více než 2,5 metru. Nález naznačuje, že takto velcí pterosauři existovali zhruba o 25 milionů let dříve, než se vědci dosud domnívali.

Létající predátor dostal jméno Dearc sgiathanach, což ve skotské gaelštině znamená jednak okřídlený plaz, ale současně také plaz ze Skye.

Lovci fosilií uvádí, že tvor – neformálně označovaný jako pterodaktyl – se pyšnil plnou tlamou ostrých zubů pro napichování a chytání ryb. S rozpětím křídel asi 2,5 metru nebo větším, což přibližně odpovídá velikosti dnešních největších létajících ptáků, jako je například albatros, vrhá tento tvor nové světlo na evoluci pterosaurů.

„Jestliže tento tvor žil před 170 miliony let, bylo to největší zvíře, které v dané době létalo, alespoň o kterém víme. Skutečně jsme posunuli evoluci velkých pterosaurů zpět v čase,“ uvedl profesor Steve Brusatte, spoluautor výzkumu z University of Edinburgh.

Podle vědce je Dearc sgiathanach pozoruhodný svou úplností. „Pravděpodobně je asi ze 70 % kompletní, což je u pterosaura opravdu vynikající, protože stěny mnoha jeho kostí nejsou o moc tlustší než list papíru,“ dodal Brusatte.

Tým badatelů také provedl skenování lebky živočicha, což jim umožnilo sestavit digitální model mozku. Výsledky ukazují, že zvíře mělo skutečně velké optické laloky, což naznačuje, že mělo velmi dobrý zrak.

Radost nálezcům však poněkud kazí Dr. David Unwin, odborník na pterosaury na univerzitě v Leicesteru, který se na výzkumu nepodílel. Uvedl, že je diskutabilní, zda byl nově objevený tvor největší ve své době, a poznamenal, že některé fragmentované kosti z jiných fosilií již naznačovaly podobnou velikost pterosaurů ve střední juře.

Nicméně řekl, že nález je významný, protože fosilie datované do té doby jsou vzácné a že existuje jen velmi málo pozůstatků pterosaurů, které jsou takto zachovalé.

Není to poprvé, co byli ve Spojeném království objeveni pterosauři, lovkyně zkamenělin Mary Anning objevila v roce 1828 to, co bylo nazváno jejím „létajícím drakem“.

Související články
Historie Ostatní 22.11.2024
Ve starověké pohřební jámě v Grotte des Pigeons neboli Jeskyni holubů v severovýchodním Maroku objevili vědci semenné bobule chvojníku (Ephedra). Ty obsahují stimulant efedrin, který mohl pozůstalé uvést do stavu euforie s přítomností halucinací. Jedná se o důkaz dávného využívání rostlin jako léčiv či k nastolení transu. Chvojníky jsou bohatě rozvětvené keře připomínající přesličku. První […]
Historie Ostatní 9.11.2024
Archeologové objevili důkazy o raných křesťanských pohřebních zvyklostech ze čtvrtého století díky bazilice uprostřed egyptské pouště, která i přes nánosy dvou tisíciletí zůstala neuvěřitelně zachovaná. V této bazilice odborníci nalezli více než deset hrobů, z nichž značná část překvapivě patřila ženám a dětem. Při typických křesťanských pohřbech ze čtvrtého století byli duchovní jako kněží nebo […]
Historie 8.11.2024
Forenzní patologové zanalyzovali slavnou fresku Michelangela Buonarrotiho s názvem Potopa, která se nachází v Sixtinské kapli. Podle všeho je na ní zachycena mladá žena s příznaky rakoviny prsu. Výsledky svého zkoumání zveřejnili v odborném časopise The Brest. Odhalené ženská ňadra jsou ve výtvarném umění velmi častým motivem, zpravidla v souvislosti s mateřstvím či erotikou. Mohou […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Historie 29.10.2024
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu? Mezi lidmi a myšmi panuje už […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz