Domů     Historie
Létající obr své doby
Pavel Polcar 24.2.2022
Ilustrační foto: Pixabay

Skotsko je krásný, avšak nehostinný kraj, přežít v něm nebylo v minulosti nic snadného, to ostatně naznačuje i nedávný nález. V místech, kde se dnešní Skotsko nachází, žil největší pterosaurus své doby.

Dnes je možná známý pro své vydry a papuchalky, ale před 170 miliony let byl ostrov Skye domovem obrovského létajícího příbuzného dinosaurů s rozpětím křídel více než 2,5 metru. Nález naznačuje, že takto velcí pterosauři existovali zhruba o 25 milionů let dříve, než se vědci dosud domnívali.

Létající predátor dostal jméno Dearc sgiathanach, což ve skotské gaelštině znamená jednak okřídlený plaz, ale současně také plaz ze Skye.

Lovci fosilií uvádí, že tvor – neformálně označovaný jako pterodaktyl – se pyšnil plnou tlamou ostrých zubů pro napichování a chytání ryb. S rozpětím křídel asi 2,5 metru nebo větším, což přibližně odpovídá velikosti dnešních největších létajících ptáků, jako je například albatros, vrhá tento tvor nové světlo na evoluci pterosaurů.

„Jestliže tento tvor žil před 170 miliony let, bylo to největší zvíře, které v dané době létalo, alespoň o kterém víme. Skutečně jsme posunuli evoluci velkých pterosaurů zpět v čase,“ uvedl profesor Steve Brusatte, spoluautor výzkumu z University of Edinburgh.

Podle vědce je Dearc sgiathanach pozoruhodný svou úplností. „Pravděpodobně je asi ze 70 % kompletní, což je u pterosaura opravdu vynikající, protože stěny mnoha jeho kostí nejsou o moc tlustší než list papíru,“ dodal Brusatte.

Tým badatelů také provedl skenování lebky živočicha, což jim umožnilo sestavit digitální model mozku. Výsledky ukazují, že zvíře mělo skutečně velké optické laloky, což naznačuje, že mělo velmi dobrý zrak.

Radost nálezcům však poněkud kazí Dr. David Unwin, odborník na pterosaury na univerzitě v Leicesteru, který se na výzkumu nepodílel. Uvedl, že je diskutabilní, zda byl nově objevený tvor největší ve své době, a poznamenal, že některé fragmentované kosti z jiných fosilií již naznačovaly podobnou velikost pterosaurů ve střední juře.

Nicméně řekl, že nález je významný, protože fosilie datované do té doby jsou vzácné a že existuje jen velmi málo pozůstatků pterosaurů, které jsou takto zachovalé.

Není to poprvé, co byli ve Spojeném království objeveni pterosauři, lovkyně zkamenělin Mary Anning objevila v roce 1828 to, co bylo nazváno jejím „létajícím drakem“.

Související články
Avaři, kočovníci mongolského původu, byli zřejmě příčinou vzniku Sámovy říše na našem území. O jejich životě se toho však mnoho neví. Genetické zkoumání ostatků z jejich pohřebišť na území dnešního Maďarska, za kterým stála česká vědkyně Zuzana Hofmanová, tak nyní odhaluje taje avarské společnosti. Zuzana Hofmanová, která působí v Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty […]
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „domácím“ mazlíčkem, proto se jí dostalo pocty být pohřbená spolu se svými „páníčky“. Naleziště, nacházející se asi 210 kilometrů jižně od argentinského města Mendoza, bylo objeveno […]
Zhruba 5200 let staré Ötziho přírodně mumifikované tělo bylo nalezeno roku 1991 v Ötztalských Alpách, odtud pochází jeho jméno. Je nejstarší známou evropskou, přírodně zachovanou, mumií, která nabízí nebývalý pohled na Evropany doby měděné. Nyní se vědci zaměřili na zkoumání jeho tetování a techniky, pomocí které vznikla. Ötzi měřil kolem 160 centimetrů a vážil asi […]
Včera, 8. dubna 2024, bylo možné pozorovat úplné zatmění Slunce v Mexiku, Spojených státech a Kanadě. Podle všeho byli už dávní Mayové schopni předvídat tento jev, který pro ně představoval umírání slunečního boha, a přijmout opatření, aby nenastal konec světa. Zatmění Slunce je astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže […]
Nový archeologický výzkum, jenž probíhá v ruinách starořímského města Pompeje, které roku 79 zničila erupce sopky Vesuv, odhalil také několik domů, které byly v době výbuchu sopky v rekonstrukci. To vědcům umožnilo seznámit se se stavebními postupy, které Římané používali. Možná bychom se jimi měli nechat inspirovat… Starořímské město Pompeje se nacházelo v Neapolském zálivu. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz