V úterý obletěla svět zpráva o úchvatném paleontologickém úspěchu, jehož hlavním hrdinou se stalo mimořádně zachovalé dinosauří embryo. To bylo nalezeno v Kan-čou v provincii Ťiang-si na jihu Číny..
Nevídaný dinosauří objev patřil podle nálezců bezzubému teropodnímu dinosaurovi a starý by mohl být nějakých 66 milionů let. S ohledem na jeho zachovalost je tedy pochopitelné, že vědci neskrývají nadšení.
„Nejlepší dinosauří embryo, které kdy bylo nalezeno,“ okomentovala objev doktorka Fiona Waisum Maová z Birminghamské univerzity ve Velké Británii, která je hlavní autorkou nově zveřejněné studie.
„Jedna z nejúžasnějších dinosauřích fosilií, kterou jsem kdy viděl,“ přikyvoval jí další z členů paleontologického týmu, profesor Steve Brusatte.
Konkrétně tajemství dinosauřích vajec odborníci rozlouskávají velmi složitě, neboť se podobných nálezů dochovalo jen pomálu. Tento 27 centimetrů dlouhý tvoreček schoulený v 17 centimetrů velkém vejci je tedy vskutku unikátní.
Poněkud úsměvný zůstává fakt, že k nálezu došlo již v roce 2000! Tehdy bylo vejce bez větší mediální pozornosti umístěno do skladu zaměstnanci kamenické firmy Yingliang Group. Ke znovuobjevení došlo až nyní – během výstavby muzea Yingliang Stone Nature History…