Vědci nevycházejí z úžasu při pohledu na videozáznam pořízený na Seychelách. Je na něm totiž velká suchozemská želva, která se krmí ptačím mládětem. Býložravá želva obrovská (Aldabrachelys gigantea) tak byla vůbec poprvé natočena při aktivním lovu živého tvora.
„Je to naprosto překvapivé a docela děsivé,“ vyjádřil se k dané situaci ekolog Justin Gerlach z Cambridgeské univerzity, jenž objev učinil. Mezi odborníky je známo, že si želvy býložravou stravu obohacují o šnečí ulity či kosti z uhynulých zvířat. Aktivní lov byl však doposud jen pouhou spekulací.
Za chováním, které se vymyká „želvímu životnímu stylu“ podle vědců může neobvyklá kombinace velké kolonie rybáků obecných (Sterna hirundo), kteří se uhnízdili na ostrově Fregate, kde bylo video pořízeno.
„Rybáci za sebou nechávají zbytky ryb a slabá mláďata, a želvy se tak mohly na novou situaci adaptovat,“ vysvětlil Gerlach.
Zachycená želva je zřejmě samička, jež k tvorbě vajíček potřebuje doplňovat vápník, a tak vědci usuzují, že se na lovu ptáků adaptovala, aby zajistila život další generaci želv.