Domů     Příroda
I největší savci na světě mají svou nemocnici

komerční sdělení

V severothajském Lampangu se nachází výjimečné zařízení – nemocnice, která je určená výhradně pro největší pozemský savce, pro slony. Plně vybavené zařízení se o tato velkolepá zvířata stará podobně, jako se běžná klinika stará o své lidské pacienty.

Dvoudílný dokumentární seriál natočil expert na divokou přírodu, doktor Paul O’Donoghue, pocházející ze severního Walesu. Pod jeho vedením vzniklo v roce 2020 tohle dílo, které thajské nemocnici poskytuje potřebnou publicitu.

Kvůli koronavirové krizi totiž zařízení živoří, neboť je odkázáno na dary veřejnosti. Ta je ale sama často ve finančních problémech, neboť thajská ekonomiky je do značné míry závislá na turistice. A tento segment se ze dne na den rozsypal jako domeček z karet.

Navzdory tomu všemu se nemocnice pokouší zajistit péči pro každého slona, který to potřebuje.

Lampangská nemocnice si však publicitu zajistila už dříve, konkrétně v roce 2008, kdy se jejím odborníkům podařilo vyrobit první nožní protézu pro slona, který utrpěl devastující zranění, když šlápl na minu.

To jsou ovšem jen ty nejviditelnější projekty. Bohužel stále potřebné – minimálně 15 slonů v nemocnici bylo v době natáčení seriálu léčeno jako oběť nášlapných min.

Jinak je v Lampangu každoročně léčeno více než 100 nemocných, zraněných nebo opuštěných zvířat. K neobvyklým příběhům patří například i léčba slona s rakovinou, ale v celkem 120 minutách toho uvidíte ještě mnohem víc.

Třeba slona, který trpí na ledviny, nebo mladého jedince, jenž utrpěl zranění v bitce.

Samotný Paul, který provází diváky dokumentem, vystudoval oxfordskou univerzitu a následně nějakou dobu učil na univerzitě v Chesteru. Po praktické stránce strávil celá léta prací na projektech týkajících se slonů a iniciativách proti pytláctví.

Přitom navštívil země jako například Namibii, Jihoafrickou republiku či Sierru Leone. V jeho rodném severním Walesu ho ale nejvíce znají díky jeho organizaci na ochranu přírody Wilder Britain, která se mimo jiné snaží o reintrodukci orlů skalních v tamním národním parku Snowdonia.

Nyní Paul společně se svým štábem natáčí druhou sérii dokumentů o lampangské nemocnici, ve které se mimo jiné pokouší zjistit, jaký dopad na péči o slony měla už zmíněná pandemie koronaviru. Poslání celého seriálu je ovšem ještě jiné – jde o snahu upozornit veřejnost na to, že slon, tohle největší a nejmajestátnější zvíře na světě, ve volné přírodě pomalu vymírá. A na to, že tohle prostě nesmíme dopustit.

Překrásný dokument Nemocnice pro slony vás přenese do čarovné přírody Thajska mezi lidi, kterých snaho o zachování tohoto druhu je nevyčíslitelná a aj v mnohých momentech nebezpečná. Jak vyprávěl samotný Paul:

„Lidé a veterináři, kteří zde pracují jdu často za své možnosti, riskují každý den svůj život a pracují 24-7 v pohotovosti. Jejich odhodlanost je neskutečná, inspirativní, a to budu moct vidět i diváci v dokumentu.“ První sérii přinese na naši televizní obrazovky kanál Viasat Nature v premiéře od neděle 20. června ve 14:00.

 Trailer: 

https://youtu.be/DCUx6k0f2_A

Související články
Moderní kukuřice může být až dvakrát vyšší než dospělý člověk, pro děti je chůze v kukuřičném bludišti zábavou. Ovšem výška rostliny ji činí náchylnou ke zničení během silných poryvů větru. Proto byla vyvinuta nižší varianta kukuřice, která skýtá řadu výhod. Kukuřice je starobylou zemědělskou plodinou Ameriky, známá byla již 4000 let před naším letopočtem. Její […]
Mezi přední světové producenty kakaa (Theobroma cacao) patří i africká Ghana. Její produkci však decimuje nemoc zvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku, přenášená drobným hmyzem vlnatkou. Od roku 1946 muselo být kvůli tomu v Ghaně vykáceno přes 254 milionů kakaovníků. Pomocnou ruku zemi nabídl profesor matematiky z Texaské univerzity. Až polovina světové produkce čokolády pochází z […]
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dalekosáhlé důsledky. Celá desetiletí působil a žil na pastvinách v africké Keni původní druh mravenců akátových (Crematogaster). Ten svými jedovatými […]
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13 metrů. Nyní vědci v Indii objevili obratle zřejmě ještě většího příslušníka podřádu hadi… V hnědouhelném dole Panandhro v indickém státě Gudžarát bylo objeveno celkem […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz