Domů     Historie
Poslední dny nešťastné Anny Boleynové

komerční sdělení

Anna Boleynová byla asi nejznámější ze šesti žen anglického krále Jindřicha VIII., který se dost nechvalně proslavil tím, že dvě ze svých manželek byly jeho přičiněním popraveny. Jindřichovi už bylo věnováno hodně materiálu, a tak se společně podívejme na jeden seriál, který sleduje osudy nešťastné Anny.

Anna Boleynová pocházela z britské šlechtické rodiny a sehrála významnou úlohu v anglické reformaci. Vlastně díky ní vznikla anglikánská reformovaná církev. Respektive kvůli tomu, že se král musel vzepřít papeži, když chtěl anulovat svoje manželství se svou první ženou, Kateřinou Aragonskou.

Svému manželovi dala jedinou dceru – pozdější královnu Alžbětu I. Jindřich byl přirozeně zklamaný, protože toužil po synovi a mužském nástupci na trůnu. Poté, co třikrát potratila, vymyslel na ni lest a obvinil ji z cizoložství, aby byla následně po zhruba dvoutýdenním věznění na Toweru a bouřlivém soudu popravena.

Na české obrazovky se nyní dostává dokumentární seriál Anna Boleynová: Zatčení, soud a poprava. Jde o třídílný cyklus, jehož jednotlivé části jsou pojmenovány právě takto. Dokumentaristka Tracy Bormanová v jeho rámci zkoumá poslední dny královny, která zkrátka nesplnila přáni svého manžela a neporodila mu syna.

Bormanová se na základě historických důkazů snaží zjistit, zda byla obvinění proti Anně založena na pravdě nebo si je hlavní postava obžaloby, králův poradce Thomas Cromwell, tzv. „vycucala z prstu“. Cromwell byl přitom jednu dobu jejím spojencem.

Zatčení královny je námětem prvního dílu, kde se hovoří i o jejích vztazích s muži, s nimiž se údajně měla cizoložství dopustit. Jedním z nich byl i její bratr a dalším potom například hudebník Mark Smeaton, jehož přiznání vedlo k jejímu zatčení.

Ve druhé epizodě s názvem Soud zkoumají historici její cizoložství, incest a údajnou konspiraci, že se chystala zavraždit krále. Celý tehdejší tudorovský právní systém stál proti ní už ve chvíli jejího zatčení a v podstatě neměla šanci.

Třetí díl se týká její samotné popravy, přičemž i tento díl zkoumá poslední den královnina života minutu po minutě. Objevují se důkazy, že konečný verdikt trestu smrti byl naplánován dopředu. Ale jaká byla skutečně pravda?

Dokumentární seriál Anna Boleynová: Zatčení, soud, poprava bude k vidění na kanálu Viasat History premiérově od neděle 20. června od 18:05. Budete v něm moci prozkoumat poslední dny legendární královny v co možná nejobjektivnější formě na základě aktuálních a nejmodernějších důkazů. Koho zajímá anglická historie, rozhodně by si seriál neměl nechat ujít.

Trailer: 

https://youtu.be/c9ZfiEN1oaA

Související články
V severozápadní Evropě se před zhruba 6 000 až 7000 lety usadili neolitičtí farmáři pocházející z východního Středomoří. Před 5300 až 4900 lety však záhadně zmizeli. Mohly za to morové epidemie, nebo neúroda? Neolitičtí farmáři přišli do severozápadní Evropy z východního Středomoří, aby zde nahradili malé skupinky lovců a sběračů. Přinesli s sebou zemědělství a […]
Erupce sopky Vesuv v roce 79 byla smrtící, drtivá a nekompromisní. Avšak nejen ona tehdy vraždila. Nová zjištění potvrzují hypotézu, že mnoho lidí v Pompejích, Herculaneu a dalších městech tehdy zemřelo při zřícení budov v důsledku zemětřesení. Výzkum publikovaný v časopise Frontiers in Earth Science přináší důkazy, že Pompeje byly současně se sopečnou erupcí zničeny […]
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
První počítače spatřily světlo světa ve třicátých letech 20. století. Zatímco jejich stavbou se zabývali muži, programování těchto strojů bylo výhradně doménou žen. Průkopnickými příspěvky k počítačovému programování, vývoji softwaru a návrhu a implementaci programovacích jazyků přispěla i jedna ze tří prvních „programátorek“ na světě, Grace Hopperová. Narodila se jako Grace Murrayová v roce 1906 […]
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky tomu se místo perfektně zachovalo – včetně půdorysů čtyř dlouhých domů. Život prvních neolitických obyvatel nebyl jednoduchý a byl pevně spjat s přírodou. Jídlo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz