Domů     Historie
Poslední dny nešťastné Anny Boleynové

komerční sdělení

Anna Boleynová byla asi nejznámější ze šesti žen anglického krále Jindřicha VIII., který se dost nechvalně proslavil tím, že dvě ze svých manželek byly jeho přičiněním popraveny. Jindřichovi už bylo věnováno hodně materiálu, a tak se společně podívejme na jeden seriál, který sleduje osudy nešťastné Anny.

Anna Boleynová pocházela z britské šlechtické rodiny a sehrála významnou úlohu v anglické reformaci. Vlastně díky ní vznikla anglikánská reformovaná církev. Respektive kvůli tomu, že se král musel vzepřít papeži, když chtěl anulovat svoje manželství se svou první ženou, Kateřinou Aragonskou.

Svému manželovi dala jedinou dceru – pozdější královnu Alžbětu I. Jindřich byl přirozeně zklamaný, protože toužil po synovi a mužském nástupci na trůnu. Poté, co třikrát potratila, vymyslel na ni lest a obvinil ji z cizoložství, aby byla následně po zhruba dvoutýdenním věznění na Toweru a bouřlivém soudu popravena.

Na české obrazovky se nyní dostává dokumentární seriál Anna Boleynová: Zatčení, soud a poprava. Jde o třídílný cyklus, jehož jednotlivé části jsou pojmenovány právě takto. Dokumentaristka Tracy Bormanová v jeho rámci zkoumá poslední dny královny, která zkrátka nesplnila přáni svého manžela a neporodila mu syna.

Bormanová se na základě historických důkazů snaží zjistit, zda byla obvinění proti Anně založena na pravdě nebo si je hlavní postava obžaloby, králův poradce Thomas Cromwell, tzv. „vycucala z prstu“. Cromwell byl přitom jednu dobu jejím spojencem.

Zatčení královny je námětem prvního dílu, kde se hovoří i o jejích vztazích s muži, s nimiž se údajně měla cizoložství dopustit. Jedním z nich byl i její bratr a dalším potom například hudebník Mark Smeaton, jehož přiznání vedlo k jejímu zatčení.

Ve druhé epizodě s názvem Soud zkoumají historici její cizoložství, incest a údajnou konspiraci, že se chystala zavraždit krále. Celý tehdejší tudorovský právní systém stál proti ní už ve chvíli jejího zatčení a v podstatě neměla šanci.

Třetí díl se týká její samotné popravy, přičemž i tento díl zkoumá poslední den královnina života minutu po minutě. Objevují se důkazy, že konečný verdikt trestu smrti byl naplánován dopředu. Ale jaká byla skutečně pravda?

Dokumentární seriál Anna Boleynová: Zatčení, soud, poprava bude k vidění na kanálu Viasat History premiérově od neděle 20. června od 18:05. Budete v něm moci prozkoumat poslední dny legendární královny v co možná nejobjektivnější formě na základě aktuálních a nejmodernějších důkazů. Koho zajímá anglická historie, rozhodně by si seriál neměl nechat ujít.

Trailer: 

https://youtu.be/c9ZfiEN1oaA

Související články
V rašeliništi na severozápadě Dánska objevili zemědělci před více než sto lety kostru muže, který zemřel před asi 5 200 lety. Podle místa nálezu dostal jméno Vittrupský. Je na něj nahlíženo jako na méně známého Ötziho. Výzkumníkům se nyní podařilo zjistit, odkud pocházel a proč musel zemřít tak násilnou smrtí. Vittrupský muž má se slavnějším […]
Vědců s českým původem, kterým by byly věnovány samostatné kapitoly v zahraničních učebnicích, není příliš mnoho. Přesto však lze mezi našimi krajany takové najít. Jedním z nich byl antropolog Aleš Hrdlička. Humpolec na Vysočině není proslulý jen tím, že se tam odstěhoval jistý Hliník. Desetitisícové město se může pochlubit několika slavnými rodáky. Z Humpolce pocházel […]
S osadami táhnoucími se od Irska až po Turecko, si jedna z nejznámějších kultur v době železné zcela podmanila svět. Kromě mistrného zpracování kovů totiž rozmlouvala s bohy. Zvláštní rituální „mocí“ oplývala zejména zvláštní společenská vrstva známá jako druidové, tedy tajemní kněží, kteří se těšili nesmírné úctě celého starověkého světa. Kromě náboženských záležitostí ale zastávali […]
V německém Norimberku bylo před zahájením stavebních prací objeveno osm morových jam, obsahujících ostatky nejméně 1000 obětí této smrtící epidemie. Podle archeologů by tak společně mohly tvořit největší masový hrob, jaký kdy byl v Evropě odhalen. Jako mor je označováno vážné infekční onemocnění způsobené bakterií Yersinia pestis. První morová epidemie propukla v roce 541 v […]
Obří lidoop známý jako Gigantopithecus blacki měřil téměř tři metry na výšku a vážil kolem 270 kg. Druh přežíval dva miliony let v hustých čínských lesích, kde se živil žvýkáním ovoce a listů. Před 215 000 lety však došlo k jeho vyhynutí. Má se za to, že za to mohly změny klimatu. Nejnovější studie přináší […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz