Domů     Historie
Poslední dny nešťastné Anny Boleynové

komerční sdělení

Anna Boleynová byla asi nejznámější ze šesti žen anglického krále Jindřicha VIII., který se dost nechvalně proslavil tím, že dvě ze svých manželek byly jeho přičiněním popraveny. Jindřichovi už bylo věnováno hodně materiálu, a tak se společně podívejme na jeden seriál, který sleduje osudy nešťastné Anny.

Anna Boleynová pocházela z britské šlechtické rodiny a sehrála významnou úlohu v anglické reformaci. Vlastně díky ní vznikla anglikánská reformovaná církev. Respektive kvůli tomu, že se král musel vzepřít papeži, když chtěl anulovat svoje manželství se svou první ženou, Kateřinou Aragonskou.

Svému manželovi dala jedinou dceru – pozdější královnu Alžbětu I. Jindřich byl přirozeně zklamaný, protože toužil po synovi a mužském nástupci na trůnu. Poté, co třikrát potratila, vymyslel na ni lest a obvinil ji z cizoložství, aby byla následně po zhruba dvoutýdenním věznění na Toweru a bouřlivém soudu popravena.

Na české obrazovky se nyní dostává dokumentární seriál Anna Boleynová: Zatčení, soud a poprava. Jde o třídílný cyklus, jehož jednotlivé části jsou pojmenovány právě takto. Dokumentaristka Tracy Bormanová v jeho rámci zkoumá poslední dny královny, která zkrátka nesplnila přáni svého manžela a neporodila mu syna.

Bormanová se na základě historických důkazů snaží zjistit, zda byla obvinění proti Anně založena na pravdě nebo si je hlavní postava obžaloby, králův poradce Thomas Cromwell, tzv. „vycucala z prstu“. Cromwell byl přitom jednu dobu jejím spojencem.

Zatčení královny je námětem prvního dílu, kde se hovoří i o jejích vztazích s muži, s nimiž se údajně měla cizoložství dopustit. Jedním z nich byl i její bratr a dalším potom například hudebník Mark Smeaton, jehož přiznání vedlo k jejímu zatčení.

Ve druhé epizodě s názvem Soud zkoumají historici její cizoložství, incest a údajnou konspiraci, že se chystala zavraždit krále. Celý tehdejší tudorovský právní systém stál proti ní už ve chvíli jejího zatčení a v podstatě neměla šanci.

Třetí díl se týká její samotné popravy, přičemž i tento díl zkoumá poslední den královnina života minutu po minutě. Objevují se důkazy, že konečný verdikt trestu smrti byl naplánován dopředu. Ale jaká byla skutečně pravda?

Dokumentární seriál Anna Boleynová: Zatčení, soud, poprava bude k vidění na kanálu Viasat History premiérově od neděle 20. června od 18:05. Budete v něm moci prozkoumat poslední dny legendární královny v co možná nejobjektivnější formě na základě aktuálních a nejmodernějších důkazů. Koho zajímá anglická historie, rozhodně by si seriál neměl nechat ujít.

Trailer: 

https://youtu.be/c9ZfiEN1oaA

Související články
Stonehenge, komplex menhirů a kamenných kruhů, na jihu Anglie je nejslavnějším a největším britským monumentem doby bronzové. Léta byl považován za chrám Slunce, astronomický kalendář či svatyni. Nejnovější hypotézy však hovoří o tom, že se zkrátka jednalo o stavbu pro setkávání lidí. Nyní se vědcům zřejmě podařilo odhalit původ oltářního kamene, který je součástí Stonehenge. […]
Vikingové byli zkušení mořeplavci, obývající jižní Skandinávii, tedy dnešní Norsko, Dánsko a Švédsko, kteří podnikali loupeživé výpravy do Evropy, a byli tak postrachem obyvatel konsolidujících se evropských států. Podle závěrů nejnovějšího výzkumu se však i oni často ocitali v ohrožení života, a to dokonce ve své domovině. Odborníci se dlouhou dobu domnívali, že míra násilí […]
Slovo „plast“ dnes nemá dobrý zvuk. Počátkem minulého století to ale bylo úplně jinak. Objev první pevné hmoty vytvořené člověkem znamenal převrat v chemii a obrovský posun ve vývoji průmyslu. A také v osudu syna obyčejného vlámského ševce. Na belgické vesnici Sint-Martens-Latem nebylo nic zajímavého, dokud se tu na přelomu 19. a 20. století nezačali usazovat malíři. […]
Jen chvilka o samotě ve speciálně upravené místnosti, a pacient se dozví svoji diagnózu. „Zázračné“ přístroje rozpoznají vše, od zlomené kosti, přes pokažený zub až po nádorová onemocnění. Diagnostika je dnes klíčem k léčbě. Kdo ale stojí za vynálezy nenahraditelných přístrojů? Krystalky platnatokyanidu barnatého, ležící na stole v tmavé laboratoři, se při každém elektrickém výboji ve skleněné […]
Keramická soška nahé ženy, pocházející z pravěkého naleziště mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem, patří k nejstarším známým soškám na světě. Mnoho let se odborníci domnívali, že do hlíny, z níž byla vyrobena, byly přimíchány i rozdrcené mamutí kosti. Nejnovější výzkum to ale vyvrací. Soška, kterou dne 13. července 1925 objevil tým archeologa Karla Absolona na […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz