Domů     Zajímavosti
Móda je zpět – proč se určité trendy pravidelně vracejí na vrchol?
Martin Macourek
od Martin Macourek 18.6.2021

komerční sdělení

Móda stejně jako historie se točí dokola. Ikony stylů to vědí, návrháři tento trend velmi rádi používají. Zejména v posledních letech se stalo populární odkazovat se na vzory z předchozích epoch. I když se v přesném poměru 1: 1 nikdy nic neopakuje, klíčem k úspěchu designu se stalo odkazování na určité trendy a používání předních trendů.

Dnes, v postmoderním světě, kde již bylo vše vynalezeno a vytvořeno, je reinterpretace stylů pravděpodobně nejpopulárnějším uměleckým trendem.

Mísení stylů je trendy

Styly se nikdy nemísily a měnily se tak rychle a intenzivně jako dnes. V minulosti ke změnám docházelo postupně, každých několik, několik desítek nebo dokonce několik set let. V posledních několika sezónách došlo k návratu módy ze 70., 80. a 90. let a také na přelomu století, na který jsme se donedávna dívali s rozpaky.

Za určitých okolností se používají exkluzivní trendy 20. a 30. a 40. let – zejména pokud jde o stylizované svatby nebo jiné tematické akce. Móda „být retro“ se vrací nejen z hlediska oblečení nebo účesů, ale také způsobu života, výživy, zájmů a interiérového designu.

Typickým příkladem pro návrat trendů jsou adidas originals boty. Mnoho kolekcí odkazuje na původní módní trendy a vrací se v nových inovativních verzích.

Návrat módních trendů

Využívání trendů minulosti má vždy znaky reinterpretace, „přepisování“ myšlenek, které byly v minulosti ověřeny. Ale protože jsme nám mnohem bližší než naši předkové do doby, z níž čerpáme, můžeme si dovolit víc.

Není pro nás těžké získat a nést ty nejvěrnější „originály“ z minulé doby, které dnes najdete ještě ve skříních rodičů a prarodičů. Díky tomu jsou stylizace realističtější a zároveň přirozené – koneckonců po dobu 15, 20 nebo dokonce 30 let se móda v jejích obecných předpokladech nezměnila natolik, že by nošení svrchních oděvů bylo něčím nepřijatelným nebo extravagantním.

Preferovaná móda se mění, ale určité vzory byly jednou provždy porušeny. Díky tomu mohou dámy nosit kalhoty a pánové nemusí nosit tvrdé formální obleky. A ať už máte na sobě tuby, zvonky, boyfriendy, je to jen otázka současného stylu.

Byla by to jiná věc, kdyby se naši pra-pra-prarodiče nebo jejich předkové dívali na oblečení současníků: hlavní osou mnoha našich každodenních outfitů se stalo to, co se hanebně skrývalo pod oblečením (jako například tričko).

Frak nebo šaty s krinolínou se nám však zdají prostě prostě nemožné až archaické.

Inspirace minulostí

Je třeba zdůraznit, že návratnost trendů je masivní. Nejvíc ze všeho to není to, co návrháři propagovali, ale to, co nosili všichni. Ale pro velké módní domy jako Versace, Prada a Gucci nebo třeba výrobce obuvi adidas a puma, je návrat módy v posledních desetiletích 20. století trefou do černého.

Není divu, že se snaží ukázat flexibilitu a dělat kompromisy kombinací svých nejlepších návrhů s módou ulic a hřišť. Modelky, které pro ně před lety šly po přehlídkových molech, jsou oblečeny i nyní do nadčasových modelů. A nikdo to nevidí jako překvapení, vše je naopak v souladu se současným stylem.

reklama
Související články
Zájem o hamburgery z hrachoviny obarvené červenou řepou už opadává, fritovaní cvrčci a mouka z larev narážejí na těžko překonatelný faktor odporu. Novou nadějí, jak lidstvo uživit, se stávají potraviny přirozené, ale vzniklé z buněk v laboratoři. Říká se tomu celulární zemědělství. V belgickém Gentu si hýčkají Margaret. Je ocelová, výkonnosti špičkových dojnic sice zdaleka […]
Tým vědců z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR zveřejnil výsledky rozsáhlého výzkumu v oblasti veřejného zdraví – jeho cílem bylo mapování výskytu viru SARS-CoV-2 v prostředcích pražské hromadné dopravy, během pandemie COVID-19. Za tímto účelem zároveň vyvinul speciální biosenzory, jejichž využití přineslo nové poznatky v boji proti infekčním chorobám „Biosenzory se ukazují jako slibný nástroj […]
Masaryk, Beneš, Havel a… Kučera. Pouze tito čtyři Češi byli zvoleni do vysoce prestižní a elitní Americké filozofické společnosti. Společnost má aktuálně méně než 1000 členů, z toho jen 158 ze zahraničí, a oceňuje mimořádné úspěchy v oblasti matematiky a fyzikálních věd, biologických věd, společenských a behaviorálních věd, umění a humanitních věd a věcí veřejných. […]
Začalo to vlastně mimochodem. Před časem jsme psali článek o „Průlomu v léčbě koktavosti: Americká studie dává naději…“, a reagoval na něj biofyzik, profesor RNDr. Josef Pešák, CSc. Několik telefonátů vystřídalo pozvání do Olomouce a to vyústilo v návštěvu a povídáním na téma balbutismus (koktavost)… Dodnes široce používaná efektivní léčba koktavosti neexistuje, funguje především na bázi logopedické […]
Asi už jste zaznamenali, že slavíme 20 let na trhu. A i když narozeniny máme my, odměníme vás. Rozdáme 20 cen v hodnotě přes 21 000 korun. Soutěžní otázka zní: Kolikáté VYDÁNÍ časopisu 21. STOLETÍ je aktuálně na stáncích? a) 221. b) 231. c) 241. (Malá nápověda: Pokud jste četli minulé číslo 5/2023, mělo by […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz