Domů     Zajímavosti
Móda je zpět – proč se určité trendy pravidelně vracejí na vrchol?

komerční sdělení

Móda stejně jako historie se točí dokola. Ikony stylů to vědí, návrháři tento trend velmi rádi používají. Zejména v posledních letech se stalo populární odkazovat se na vzory z předchozích epoch. I když se v přesném poměru 1: 1 nikdy nic neopakuje, klíčem k úspěchu designu se stalo odkazování na určité trendy a používání předních trendů.

Dnes, v postmoderním světě, kde již bylo vše vynalezeno a vytvořeno, je reinterpretace stylů pravděpodobně nejpopulárnějším uměleckým trendem.

Mísení stylů je trendy

Styly se nikdy nemísily a měnily se tak rychle a intenzivně jako dnes. V minulosti ke změnám docházelo postupně, každých několik, několik desítek nebo dokonce několik set let. V posledních několika sezónách došlo k návratu módy ze 70., 80. a 90. let a také na přelomu století, na který jsme se donedávna dívali s rozpaky.

Za určitých okolností se používají exkluzivní trendy 20. a 30. a 40. let – zejména pokud jde o stylizované svatby nebo jiné tematické akce. Móda „být retro“ se vrací nejen z hlediska oblečení nebo účesů, ale také způsobu života, výživy, zájmů a interiérového designu.

Typickým příkladem pro návrat trendů jsou stylové adidas originals boty. Mnoho kolekcí odkazuje na původní módní trendy a vrací se v nových inovativních verzích.

Návrat módních trendů

Využívání trendů minulosti má vždy znaky reinterpretace, „přepisování“ myšlenek, které byly v minulosti ověřeny. Ale protože jsme nám mnohem bližší než naši předkové do doby, z níž čerpáme, můžeme si dovolit víc.

Není pro nás těžké získat a nést ty nejvěrnější „originály“ z minulé doby, které dnes najdete ještě ve skříních rodičů a prarodičů. Díky tomu jsou stylizace realističtější a zároveň přirozené – koneckonců po dobu 15, 20 nebo dokonce 30 let se móda v jejích obecných předpokladech nezměnila natolik, že by nošení svrchních oděvů bylo něčím nepřijatelným nebo extravagantním.

Preferovaná móda se mění, ale určité vzory byly jednou provždy porušeny. Díky tomu mohou dámy nosit kalhoty a pánové nemusí nosit tvrdé formální obleky. A ať už máte na sobě tuby, zvonky, boyfriendy, je to jen otázka současného stylu.

Byla by to jiná věc, kdyby se naši pra-pra-prarodiče nebo jejich předkové dívali na oblečení současníků: hlavní osou mnoha našich každodenních outfitů se stalo to, co se hanebně skrývalo pod oblečením (jako například tričko).

Frak nebo šaty s krinolínou se nám však zdají prostě prostě nemožné až archaické.

Inspirace minulostí

Je třeba zdůraznit, že návratnost trendů je masivní. Nejvíc ze všeho to není to, co návrháři propagovali, ale to, co nosili všichni. Ale pro velké módní domy jako Versace, Prada a Gucci nebo třeba výrobce obuvi adidas a stylová puma, je návrat módy v posledních desetiletích 20. století trefou do černého.

Není divu, že se snaží ukázat flexibilitu a dělat kompromisy kombinací svých nejlepších návrhů s módou ulic a hřišť. Modelky, které pro ně před lety šly po přehlídkových molech, jsou oblečeny i nyní do nadčasových modelů. A nikdo to nevidí jako překvapení, vše je naopak v souladu se současným stylem.

Související články
V Brně se otevřela unikátní výstava Tisíc tváří Amazonie. Představuje kulturní a přírodní rozmanitost oblasti Velké Amazonie a přináší vhled do života původních domorodých obyvatel tohoto kulturního areálu. Inovativní a pozoruhodné je, že se jedná v první řadě o jejich vlastní sebeprezentaci, to znamená, že se příslušníci místních etnik na přípravě výstavy významnou měrou podíleli. […]
Tuto notoricky známou anekdotu slyšel už někdy každý: Američané měli v 60. letech utratit miliony dolarů za vývoj pera schopného psát ve vesmíru, zatímco Sověti použili tužku. Vesmírné pero skutečně existuje a větší částka na jeho vývoj opravdu padla. Konkrétně jeden milion dolarů do něj ale investoval soukromý výrobce – o obyčejnou tužku totiž nestáli Američané, […]
Pět gramů mikroplastických částic, tedy podobně, kolik váží platební karta – tolik má podle opakovaně se objevujícího tvrzení člověk požít, případně vdechnout, každý týden. Jak se ale ukazuje, skutečnost je opět trochu zašmodrchanější.   Zjistit, s čím se musejí vypořádat plíce průměrného Dána, si v roce 2019 dali za cíl výzkumníci z této skandinávské země. V rámci experimentu, publikovaného […]
Psychologie je plná mýtů, které se tváří jako hluboké a nezpochybnitelné pravdy o lidské psychice, ale často v nich bývá sotva to příslovečné zrnko pravdy. Jeden z nejznámějších omylů praví, že poslechem Mozartovy hudby je možné rozvinout inteligenci malých dětí.  Svůj původ má tvrzení v článku v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů na světě – v časopise […]
Tradiční Olomoucké tvarůžky slaví významné jubileum. V roce 1924 se v loštické tvarůžkárně roztočil první formovací stroj a odstartoval revoluci ve výrobě jediného původního českého sýra. Formovací stroj dokázal vyrobit neuvěřitelných 10 000 tvarůžků za hodinu a umožnil tak tvarůžkovou pochoutku dostat k mnohem většímu množství zákazníků. Historie výroby tvarůžků sahá až do 16.  století, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz