Domů     Příroda
I největší savci na světě mají svou nemocnici

komerční sdělení

V severothajském Lampangu se nachází výjimečné zařízení – nemocnice, která je určená výhradně pro největší pozemský savce, pro slony. Plně vybavené zařízení se o tato velkolepá zvířata stará podobně, jako se běžná klinika stará o své lidské pacienty.

Dvoudílný dokumentární seriál natočil expert na divokou přírodu, doktor Paul O’Donoghue, pocházející ze severního Walesu. Pod jeho vedením vzniklo v roce 2020 tohle dílo, které thajské nemocnici poskytuje potřebnou publicitu.

Kvůli koronavirové krizi totiž zařízení živoří, neboť je odkázáno na dary veřejnosti. Ta je ale sama často ve finančních problémech, neboť thajská ekonomiky je do značné míry závislá na turistice. A tento segment se ze dne na den rozsypal jako domeček z karet.

Navzdory tomu všemu se nemocnice pokouší zajistit péči pro každého slona, který to potřebuje.

Lampangská nemocnice si však publicitu zajistila už dříve, konkrétně v roce 2008, kdy se jejím odborníkům podařilo vyrobit první nožní protézu pro slona, který utrpěl devastující zranění, když šlápl na minu.

To jsou ovšem jen ty nejviditelnější projekty. Bohužel stále potřebné – minimálně 15 slonů v nemocnici bylo v době natáčení seriálu léčeno jako oběť nášlapných min.

Jinak je v Lampangu každoročně léčeno více než 100 nemocných, zraněných nebo opuštěných zvířat. K neobvyklým příběhům patří například i léčba slona s rakovinou, ale v celkem 120 minutách toho uvidíte ještě mnohem víc.

Třeba slona, který trpí na ledviny, nebo mladého jedince, jenž utrpěl zranění v bitce.

Samotný Paul, který provází diváky dokumentem, vystudoval oxfordskou univerzitu a následně nějakou dobu učil na univerzitě v Chesteru. Po praktické stránce strávil celá léta prací na projektech týkajících se slonů a iniciativách proti pytláctví.

Přitom navštívil země jako například Namibii, Jihoafrickou republiku či Sierru Leone. V jeho rodném severním Walesu ho ale nejvíce znají díky jeho organizaci na ochranu přírody Wilder Britain, která se mimo jiné snaží o reintrodukci orlů skalních v tamním národním parku Snowdonia.

Nyní Paul společně se svým štábem natáčí druhou sérii dokumentů o lampangské nemocnici, ve které se mimo jiné pokouší zjistit, jaký dopad na péči o slony měla už zmíněná pandemie koronaviru. Poslání celého seriálu je ovšem ještě jiné – jde o snahu upozornit veřejnost na to, že slon, tohle největší a nejmajestátnější zvíře na světě, ve volné přírodě pomalu vymírá. A na to, že tohle prostě nesmíme dopustit.

Překrásný dokument Nemocnice pro slony vás přenese do čarovné přírody Thajska mezi lidi, kterých snaho o zachování tohoto druhu je nevyčíslitelná a aj v mnohých momentech nebezpečná. Jak vyprávěl samotný Paul:

„Lidé a veterináři, kteří zde pracují jdu často za své možnosti, riskují každý den svůj život a pracují 24-7 v pohotovosti. Jejich odhodlanost je neskutečná, inspirativní, a to budu moct vidět i diváci v dokumentu.“ První sérii přinese na naši televizní obrazovky kanál Viasat Nature v premiéře od neděle 20. června ve 14:00.

 Trailer: 

https://youtu.be/DCUx6k0f2_A

Související články
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvané žabí sauny, sluncem vyhřáté cihly s otvory, ve kterých mohou žáby spočinout. Sauny pomáhají, ale vyhráno v souboji s houbou žáby stále nemají. Batrachochytrium dendrobatidis způsobuje žábám tak […]
„Alkoholové desinfekce na ruce zabíjí většinu bakterií, virů a plísní již do několika sekund.“ poutá většina reklam na desinfekce. Každý takovou viděl, zvlášť v posledních letech. Tyto náhodné reklamy nepřímo odpovídají na otázku, zda se viry řadí mezi živé organismy. Jen co je živé, dá se zabít. Nebo se to z tohoto reklamního tvrzení dá alespoň odvodit. […]
Atacama se nachází v Jižní Americe, táhne se tisíc kilometrů podél Pacifiku od jižní hranice Peru po centrální část Chile. Prší zde jen velice zřídka, dle měření v jejím středu mezi roky 1570 až 1971 nepršelo téměř vůbec. Když k dešti ale přeci jen dojde, promění se tato vyschlá pustina doslova v kvetoucí oázu. Letos […]
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší planety došlo pouze ke třem druhům splynutí, nyní vědci odhalili čtvrté, které by mohlo být významným přínosem pro zemědělství. Některé primitivní organismy, jako jsou sinice či […]
Výrok Billa Gatese zněl jasně. Výroba mléčných produktů má až příliš vysokou uhlíkovou stopu. Aby tuto skutečnost zvrátil, rozhodl se podpořit kalifornský start-up, jež hodlá klasické máslo nahradit umělým. Společnost Savor ze San Jose využívá k výrobě tuku podobného živočišnému termochemický proces, který by měl být levný a zároveň energeticky nenáročný. „Vycházeli z faktu, že […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz