Domů     Historie
Historie zábavnou formou
Dagmar Garciová 7.6.2021
Foto: Tisková zpráva, Efko, MUNIGA, s.r.o.,

Městská kulturní zařízení v Bělé pod Bezdězem stejně jako mnoho dalších muzejních a kulturních subjektů České republiky otevřela v květnu po dlouhých sedmi měsících své prostory veřejnosti. Jednu z prvních připravovaných expozic, která nese název Fenomén IGRÁČEK, mohou návštěvníci shlédnout ve výstavním sále MKZ v Bělé na Masarykově náměstí od 9. června do 30. srpna letošního roku.

V prostorách výstavy bude pro zájemce připraveno mnoho historických a moderních podob známé osmicentimetrové postavičky. Jako bonus pak budou k vidění dva bělské unikáty, vyrobené speciálně pro tuto expozici – Hynek Berka z Dubé a Lipé, zakladatel města, spolu s Miroslavem Dismanem, známým rodákem z Bělé pod Bezdězem.

Putovní výstavu IGRÁČKŮ již tradičně připravil český výrobce her a hraček, firma EFKO-karton s. r. o., ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně a Inspirací Zlín.

Pan profesor Disman byl původním povoláním kantor z Bělé pod Bezdězem a jeho ctižádostí nebylo vychovávat profesionální umělce, herce, režiséry, spisovatele, básníky, hudební skladatele, ač pravda v mnoha případech se i tak stalo.

Pan profesor vyhnětl z talentu řadu umělců, nedovolil zajít žádnému slibnému človíčku, ale uvedl ho do světa krásy a poznání, že přes kumšt se člověk může stát lepším i hodnotnějším. On v sobě pan profesor Disman měl charisma, které ozařovalo dětské duše takovou silou, že z člověka vyrostl ne-li přímo kumštýř, pak alespoň ten, kdo po celý život umění miloval a vzhlížel k němu s úctou,“ prohlásil herec Josef Vinklář (1930-2007).

Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO-karton s.r.o. z Nového Veselí, věří, že je před námi doba, kdy expozice budou znovu seznamovat stovky dětí a jejich nejbližších s českými dějinami a historií samotné výroby československých a českých hraček stejně tak, jako tomu bylo před pandemií COVID-19.

Tvůrci putovní výstavy vždy připravují pro návštěvníky dané lokace perličku ve formě IGRÁČKŮ ztvárňujících významné osoby spjaté s daným regionem. Osobnosti, které na sebe vezmou kabát IGRÁČKA, vybrali sami pracovníci místního kulturního střediska.

Jedná se o postavu zakladatele města Hynka Berku z Dubé, který pochází ze známého rodu Ronovců a je zachycen v listinách z let 1249 až 1290. V roce 1300 získal za vydatnou vojenskou pomoc v boji o polskou korunu od svého krále Václava II. bezdězské panství.

Poté jej od něj převzal jeho stejnojmenný syn a spravoval ho až do své smrti. V roce 1319 působil Hynek v Praze jako purkrabí. Měl čtyři syny. Nejstarší Půta z Frýdlantu, zakladatel Adršpachů, Hynek Scolaris či spíše Jindřich, pozdější biskup v Olomouci, nejvyšší pražský purkrabí Hynek Berka a konečně Hynáček, který vlastnil hrad Housku.

Druhou významnou postavou pro Bělské je místní rodák Miloslav Disman. Právě jeho ztvárňuje druhá figurka vystavovaného IGRÁČKA. Obyvatelé Bělé pod Bezdězem si jej často připomínají především jako komentátora, spojeného s rozhlasovým vysíláním, a jako zakladatele slavného Dismanova dětského rozhlasového souboru „Dismančata“.

Miroslav Disman působil ve městě aktivně již od svého mládí. Účastnil se odhalování pamětních desek, byl při poválečném znovuodhalení sochy legionáře „Na Stráž!“ sochaře Josefa Mařatky, i při dalších významných kulturních akcích.

Ve vzpomínkách zůstal rovněž členům Bělského ochotnického souboru, který tu působil v letech 1830–1977.

Související články
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu vybudovali traťové tunely na všech třech trasách pražského metra a celkem 49 stanic, z toho 33 hloubených a 16 ražených. V roce 2018 bylo pražské metro zařazeno mezi 100 nejlepších děl v anketě […]
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Svatý Vojtěch, který pocházel ze slavného rodu Slavníkovců, jež bojovali s Přemyslovci o český trůn, byl druhým pražským biskupem a prvním českého původu. Unikl vyvraždění Slavníkovců, aby byl zabit na misii v Prusku. Nyní se mezinárodnímu týmu podařilo zrekonstruovat jeho tvář. Vojtěch, který je v zahraničí známý pod svým biřmovacím jménem Adalbert, se narodil kolem […]
Avaři, kočovníci mongolského původu, byli zřejmě příčinou vzniku Sámovy říše na našem území. O jejich životě se toho však mnoho neví. Genetické zkoumání ostatků z jejich pohřebišť na území dnešního Maďarska, za kterým stála česká vědkyně Zuzana Hofmanová, tak nyní odhaluje taje avarské společnosti. Zuzana Hofmanová, která působí v Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty […]
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „domácím“ mazlíčkem, proto se jí dostalo pocty být pohřbená spolu se svými „páníčky“. Naleziště, nacházející se asi 210 kilometrů jižně od argentinského města Mendoza, bylo objeveno […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz