Bavlna je jedním z celosvětově nejoblíbenějších a nejrozšířenějších textilních materiálů. Vyrábí se z ní oblečení, povlečení i designové doplňky. Jakou cestu musela tato rostlina ujít, než se dostala do našich šatních skříní?.
Bavlna jako nejoblíbenější textilní materiál
Bavlna je jedním z nejvýznamnějších materiálů pro výrobu oblečení i domácího textilu. V současné době se pěstuje ve více jak 80 zemích světa. 60 % produkce připadá na tři největší země.
Tušíte, jaké to jsou? Pokud tipujete USA, Čínu a Indii, máte pravdu.
Bavlna je díky nadměrnému pěstování tématem mnoha environmentálních a humanitárních diskuzí. Její výroba je spojována se znečišťováním životního prostředí a také s nucenou prací.
Pěstování bavlny
Jak vlastně vypadá rostlina, ze které vzniká většina našeho oblečení a domácího textilu? Bavlník je dvouletá rostlina, která dosahuje výšky 1,5 až 3 metrů. V jejích tobolkách se skrývají semena s vlákny bavlny.
Tato vlákna se sbírají a třídí podle délky. Ta se potom barví a vyrábí se z nich finální produkty.
Biobavlna
Možná jste se už setkali s pojmem biobavlna. Jedná se o přírodní a obnovitelné vlákno. Je přínosem především pro výrobce v rozvojových zemích, kde se ve velké většině vyrábí.
V čem jsou jeho silné vlastnosti? Při výrobě se nepoužívají škodlivé chemické látky. Bio produkce obnovuje a udržuje úrodnost půdy, snižuje potřebu pesticidů a čištění probíhá převážně ručně.
Využití bavlny
Amerika, Mexiko, Peru, Brazílie, Turecko, Řecko, Sýrie, Rusko a Čína produkují spíše bavlnu s krátkými a středně dlouhými vlákny. Egypt, Súdán, Maroko, Írán, Austrálie, Indie a Pákistán vyrábí dlouhovlákennou bavlnu.
Právě ta je u spotřebitelů velmi oblíbená. Je odolná, pevná, měkká, příjemná na tělo, dobře saje pot a je prodyšná.
Z bavlny se tká obrovské množství látek. Od popelínu až po bavlněný úplet. Ten je velmi jemný a pružný. V létě si jistě oblíbíte bavlněné plátno. Je velmi prodyšné a vyrábí se z něj halenky, košile i kalhoty.
Povlečení z bavlny
Bavlněný domácí textil je velmi ceněný pro svou kvalitu a hebkost. Povlečení z bavlny, stejně jako prostěradlo z bavlny, je měkké, prodyšné, v létě chladí a v zimě hřeje.
V pračce ho perte na 40 °C až 60 °C. Jen tak vám vydrží dlouhá léta a bude stále příjemné na dotek.
Historie bavlny
Bavlna patří k nejstarším textilním materiálům. Bohužel nevíme, odkud přesně pochází.
Zmínky o této plodině se našly mezi pozůstatky prvních civilizací napříč všemi kontinenty. Nejpravděpodobnější lokalitou původu je však Afrika nebo Čína. Některé zdroje odkazují na Egypt a více než 4 000 let staré pozůstatky bavlněných tkanin se také objevily v Peru a Pákistánu.
Bavlna a otrokářství
Bavlna byla dříve velmi oblíbeným, ale drahým materiálem. V roce 1861 se vyprodukovaly přibližně dvě miliardy liber bavlny ročně. To odpovídá 900 tisícům tun.
A stále to nestačilo. Pro rozvoj bavlnářství bylo velmi důležité snížit náklady na její sběr a zpracování. A v tuto chvíli se dostáváme k nechvalně proslulé historii otrokářství. Otroci pracovali na polích s bavlnou především v 18. a 19. století.
Byli levnou pracovní silou. Pracovali mnoho hodin denně bez nároku na adekvátní finanční odměnu a životní podmínky. Světová poptávka po bavlně ale stále převyšovala nabídku. Manuální práce byla příliš pomalá.
Urychlení zpracování bavlny umožnil až vynález odzrňovače, se kterým přišel muž jménem Eli Whitney. Pozdější průmyslová revoluce přinesla technický pokrok a otrokářskou práci postupně nahradily stroje.