Domů     Medicína
Tampon, kloktání nebo sliny?
Martin Macourek 24.3.2021

S výraznými novinkami v testování na onemocnění COVID-19 přichází společnost AeskuLab, největší poskytovatel laboratorních služeb v České republice. Do svého portfolia zavádí tři nové, zcela bezbolestné typy odběrových sad pro testování rt-PCR, které ve většině případů nahradí dosavadní odběry z nosohltanu. Jedná se o odběry test ze slin, systémem kloktání a odběrem přes tamponek.

„Jakmile se otevřela možnost nabídky nových typů testů, hned jsme ji v maximální míře využili. Odběr z nosohltanu skutečně není vždy úplně příjemný, zato nové odběrové sady pro PCR testy jsou pro klienty mnohem šetrnější, což je pro nás klíčový aspekt,“ říká Kamil Doležel, generální ředitel společnosti AeskuLab s tím, že PCR testování je nejvhodnější a nejpřesnější diagnostická metoda pro identifikaci viru v organismu.

První novinkou je odběrová sada pro PCR test ze slin. Je ideální metodou odběru zejména pro děti a seniory, které nemusí kloktat, ale jen si „uplivnou“ do trychtýřku nasazeném na zkumavce s transportním médiem.

Odběr probíhá za asistence medicínského pracovníka a poté je odeslán na laboratorní diagnostiku. Odběrové sady ze slin pro PCR testování budou mít odběrná místa AeskuLab a mobilní odběrné týmy k dispozici již tento týden.

Vestejném termínu laboratoře AeskuLab začínají nabízet i speciální odběrovou sadu pomocí tamponu. Její benefit spočívá v tom, že při odběru stačí tampón chvíli podržet v ústech a následně vyplivnout do připravené zkumavky, je tedy vhodný i pro ty nejmenší děti.

„Tuto metodu jsme úspěšně odprezentovali České pediatrické společnosti a velmi úzce v této oblasti budeme s pediatry spolupracovat. Tyto formy odběrů budou moci provádět pediatři sami a my jim zajistíme nejen materiál pro odběry, ale i následné PCR vyšetření v našich laboratořích,“ dodává Kamil Doležel.

Portfolio šetrných metod následně rozšíří kloktací odběrové sady, které nyní procházejí interní kontrolou kvality. Klasické metody zahrnující odběr z nosohltanu v nabídce zůstávají, ale budou primárně využívány u klientů, kteří především ze zdravotních důvodů nemohou plivat či kloktat či pro klienty se žádankou.

PCR test ze slin, stejně jako dosavadní metody odběru pro PCR diagnostiku, jsou zaměřeny na přímou detekci viru SARS Cov-2 a jsou nejpřesnější testovací metodou. Zjišťují přítomnost virové RNA, jsou proto velmi přesné a účinné.

Pouze absolvování PCR testu umožňuje vystavení lékařské zprávy pro zaměstnavatele nebo certifikátu pro vycestování. Výsledek je dodáván klientovi elektronickou formou včetně certifikátu.

Současně s nárůstem poptávky po antigenních testech se AeskuLab dohodl se stávajícím dodavatelem na změně odběrové sady pro tento typ testu, kdy nepříjemný odběr z nosohltanu nahrazuje šetrnější metodou – tzv.

nasální. Zdravotník zasune štěteček pouze dva centimetry dovnitř nosní dutiny, zatímco dosud bylo zapotřebí výtěr z hloubky až osmi centimetrů. Test je hrazen ze zdravotního pojištění a výsledky jsou známy maximálně do 15 minut.

Tento typ testu nabízíme v kombinaci s předešlými zmiňovanými PCR testy i firmám pro zajištění jejich legislativní povinnosti testovat své zaměstnance.

Související články
Nedávný výzkum konečně rozluštil záhadu, s níž si medicína lámala hlavu po staletí: Odkud se vzala syfilis. Potvrdil spekulace, že infekci přivezli Kolumbovi námořníci, kteří se nakazili v nově objeveném kontinentě.   Málokterá jiná infekce budí takový děs a současně jistou negativní fascinaci. Že nevyvolávala takový odpor jako třeba lepra, která podobně deformuje tělo, zjevně souvisí se […]
Chrupavka slouží jako tlumič nárazů v kloubu, čímž ho chrání a umožňuje jeho bezbolestný pohyb. Když se poškodí, provází každý pohyb bolest. Lékaři ve Fakultní nemocnici Olomouc nyní nabízí terapii AutoCart, která pacientům pomáhá navrátit se k pohybu bez bolesti. Kloubní chrupavka nemá přímou výživu, není zásobena krví, a tak „spoléhá“ pouze na vyživování kloubní […]
Parkinsonova choroba je spojena s nedostatkem neurotransmiteru dopaminu v mozku, což má za následek poruchy hybnosti. Po Alzheimerově chorobě je to druhé nejčastější neurodegenerativní onemocnění na světě, v současnosti na něj neexistuje lék. Lékaři ale odhalili důležité souvislosti, které by k jeho nalezení v nepříliš vzdálené budoucnosti vést mohly. Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění centrální […]
Medicína 18.3.2025
Tím, jak se lidé dožívají stále vyššího věku, se jich značná část potýká s neurodegenerativními onemocněními, jako jsou stařecká demence či Alzheimerova choroba. Aktuálně neexistuje účinný nástroj k časné detekci těchto problémů, lidé tak podporu, kterou si jejich zdravotní stav zaslouží, získávají až se zpožděním. To by do budoucna mohl změnit jednoduchý a bezbolestný test! […]
Medicína 16.3.2025
Konopí je jednou z nejrozšířenějších psychoaktivních látek na světě, a i proto jsou jeho dlouhodobé účinky na lidské zdraví předmětem intenzivního výzkumu. Nejnovější studie naznačuje, že užívání látek obsažených v konopí může být spojeno s epigenetickými změnami, tedy s úpravami v regulaci genů, které ovlivňují fungování organismu, aniž by měnily samotnou DNA. Tým vědců z […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz