V severním Egyptě nedaleko Alexandrie v lokalitě Taposiris Magna se podařilo odkrýt 16 skalních hrobů, v nichž archeologové nalezli lidské kosterní pozůstatky staré přes 2 tisíce let, to pravé překvapení na ně ale teprve čekalo.
V jednom z hrobů totiž ležela „mumie“ muže, v jehož ústech se nacházel jakýsi zlatý amulet ve tvaru jazyka. Odborníci předpokládají, že muž za života o jazyk přišel a při pohřbu mu byla do úst vložena právě tato zlatá náhrada, aby mohl promlouvat s bohem Osirisem, pánem podsvětí a soudcem mrtvých.
Představitel egyptského ministerstva cestovního ruchu a starožitností uvádí, že vědci v Alexandrijském národním muzeu nyní studují dva takové amulety ze zlaté fólie a osm zlatých vloček představujících listy věnce.
„Dvě z nejvýznamnějších mumií, nalezených na tomto místě, byly zabaleny ve zlaceném papyru, nebo omítnutých vrstvách plátna. Jedna z mumií měla zlaté ozdoby zobrazující Osirise, zatímco druhá měla rohatou korunu s kobrou připevněnou ke své hlavě a náhrdelník se sokolem, symbolem boha Hora.
Mezi další objevy patří pozůstatky starodávných svitků pohřbených vedle mumií,“ uvedla vedoucí archeoložka Kathleen Martinez z University of Santo Domingo.