Domů     Historie
Bílá královna nový napínavý seriál britské provenience

komerční sdělení

Ve Velké Británii poslední dobou vznikají samé zajímavé seriály, z nichž některé zaujmou nadšence do detektivek, jiné milovníky zvířat a na své si přijdou i zanícení do historie. Ty mohou už brzy zhlédnout dílo s názvem Bílá královna, které je přenese do Anglie v 15. století.

Ačkoliv si toto období mnohdy romantizujeme, vládly mu spíše intriky, zrady a podvody. Hlavními hrdinkami seriálu jsou ženy. Ty nejmocnější z mocných, které se až zoufale snaží získat anglický trůn. Jedná se o Alžbětu Woodwillovou, Markétu Beaufortovou a Annu Nevillovou.

Příběh se odehrává konkrétně v roce 1464 a popisuje situaci v období bratrovražedného boje rodů Yorků a Lancasterů, pro který se vžil název Válka růží. A to kvůli tomu, že oba rody ve svých erbech využívaly právě motiv růže.

Bílá královna je založena na knižní trilogii Philippy Gregory, která se na oblast historického románu specializuje dlouhodobě a je to znát. Poměrně mistrně popisuje detaily konfliktu, i když se přitom zaměřuje také na osudy konkrétních postav.

Válka růží započala kvůli oslabené moci krále, kterým v té době byl chlapec v pubertálním věku. Anglie v té době přišla o většinu svých dosavadních kolonií a samotná země se zmítala v chaosu. Vliv šlechty v té době překonal vliv samotného královského dvora, a tak není divu, že mnozí vycítili příležitost a snažili se získat moc za každou cenu.

Jenže ta cena byla možná až příliš vysoká – znamenala vymření 26 z 64 tehdejších anglických šlechtických rodů.

Jako Bílá královna byla označována Alžběta Woodwillová, žena Eduarda IV. z rodu Yorků. Po Eduardově smrti byl králem na krátký čas korunován jejich společný nejstarší syn, který však byl z trůnu brzy svržen a poté společně se svým mladším bratrem zmizel – pravděpodobně byli oba zavražděni.

Přesto se Alžbětě i nadále dařilo udržovat svůj vliv. Nakonec se jí dokonce podařilo dojednat svatbu své dcery Alžběty s Yorku s pozdějším králem Jindřichem VII., což mělo za následek ukončení Války růží a zároveň vznik zcela nového rodu Tudorovců, kteří Anglii vládli následující více než století.

Mistrná minisérie vznikla v roce 2013 pod taktovkou BBC a byla s rozpočtem 25 milionů liber natáčena převážně na různých lokacích v Belgii. Základem seriálu jsou však nejen zmíněné intriky, ale také popis lásky mezi Alžbětou a Eduardem.

Seriál se zároveň rozhodně nevyhýbá zobrazování sexuálních scén – až natolik, že se jeho tvůrci nakonec rozhodli pro sestříhání dvou verzí.

Na seriál Bílá královna se brzy mohou těšit i čeští diváci, a to na kanále Epic Drama. První díl se na obrazovky dostane 3. února ve 21:00.

Trailer: 

https://youtu.be/DLKfqOgWtwA

Související články
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „domácím“ mazlíčkem, proto se jí dostalo pocty být pohřbená spolu se svými „páníčky“. Naleziště, nacházející se asi 210 kilometrů jižně od argentinského města Mendoza, bylo objeveno […]
Zhruba 5200 let staré Ötziho přírodně mumifikované tělo bylo nalezeno roku 1991 v Ötztalských Alpách, odtud pochází jeho jméno. Je nejstarší známou evropskou, přírodně zachovanou, mumií, která nabízí nebývalý pohled na Evropany doby měděné. Nyní se vědci zaměřili na zkoumání jeho tetování a techniky, pomocí které vznikla. Ötzi měřil kolem 160 centimetrů a vážil asi […]
Včera, 8. dubna 2024, bylo možné pozorovat úplné zatmění Slunce v Mexiku, Spojených státech a Kanadě. Podle všeho byli už dávní Mayové schopni předvídat tento jev, který pro ně představoval umírání slunečního boha, a přijmout opatření, aby nenastal konec světa. Zatmění Slunce je astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže […]
Nový archeologický výzkum, jenž probíhá v ruinách starořímského města Pompeje, které roku 79 zničila erupce sopky Vesuv, odhalil také několik domů, které byly v době výbuchu sopky v rekonstrukci. To vědcům umožnilo seznámit se se stavebními postupy, které Římané používali. Možná bychom se jimi měli nechat inspirovat… Starořímské město Pompeje se nacházelo v Neapolském zálivu. […]
Mělo „srdce“ z kamene, a svou rozlohou předčilo i starověký Řím. Vynikalo totiž majestátními stavbami, důmyslným obchodem i nerostným bohatstvím. Dnes je považováno za kolébku dávné moudrosti, která však na své rozluštění stále ještě čeká. Civilizace, která zde v klasickém období sídlila, totiž představuje pro archeology a vědce těžší oříšek než Mayové. Její jazyk nám […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz