Horké letní dny jsou pro řadu lidí nepříjemné a někdy dokonce až zdraví ohrožující. Řešením by byla klimatizace, kterou však nelze použít všude a navíc o poznání zvyšuje výdaje za elektřinu. Vědci se proto rozhodli vyvinout něco, co neochladí celou místnost, ale člověka samotného – speciální oblečení. .
Odborníci z Americké chemické společnosti dospěli k závěru, že ochlazovat celou budovu či místnost je svým způsobem nepraktické a zbytečné. Aby tomu zamezili, pustili se do výroby speciálního oblečení, které člověka ochladí.
Tato myšlenka není sama o sobě revoluční. Veškeré dosavadní snahy ale narážely na řadu nevýhod – od vysoké spotřeby energie až po komplikovaný vývoj.
Nejnovější projekt by se měl všech kamenů úrazu vyvarovat. Nová chladicí tkanina má účinně přenášet teplo z těla, zároveň je prodyšná, odpuzuje vodu a její zpracování do podoby standardního oblečení je jednoduché. .
Tento nejmodernější materiál je vytvářen pomocí elektrostatického zvlákňování polymerního polyuretanu. V zásadě jde o vodu odpuzující verzi polymeru známého jako fluorovaný polyuretan s tepelně vodivou výplní vyrobenou z nano vrstev nitridu boritého.
Vědci si na něm cení charakteristických vlastností, kdy dokáže odpuzovat vodu, ale zároveň disponuje dostatečně velkými póry k možnému odpařování potu z kůže a cirkulaci vzduchu. Nano vrstvy nitridu boritého se zaslouží o odvádění tepla směrem ven z těla, čímž dochází k našemu ochlazování.
Nutno dodat, že tato plánovaná funkce nemusí být ani zdaleka jedinou, na kterou může být tkanina teoreticky použita. Její specifické vlastnosti přivádějí vědce k dalším nápadům, že by mohla dobře posloužit například v prostředcích na zachytávání sluneční energie či odsolování mořské vody.