Práce v kanceláři není žádný med. Lidé, kteří každodenně tráví spoustu hodin za pracovním stolem, o tom vědí své. Kombinace nesprávných návyků a neergonomického prostředí vede k mnoha zdravotním problémům.
Nevhodně nastavený monitor způsobuje nadměrnou únavu očí a obtíže související se senzorickým vnímáním. Nesprávně umístěné periferie a absence opěrek zápěstí zase syndrom karpálního tunelu. Zdaleka nejvíce rizik však souvisí s nezdravým sezením.
Díky práci ve stoje neboli standing office svítá „kancelářským krysám“ na lepší časy.
Co vám hrozí, když budete špatně sedět?
Jen málokdo tuší, jak moc je sedavé zaměstnání nebezpečné. Nesprávné sezení přitom zdraví lidí pracující v kanceláři ohrožuje mnohem více než malware jejich počítač.
K méně závažným, ale přesto velmi nepříjemným zdravotním komplikacím patří bolesti zad a krční páteře, zvýšená únava a celkový diskomfort.
Mnohem horší jsou onemocnění, která se mohou rozvinout v důsledku dlouhodobého nedostatku pohybu. Diabetes, zhoršená funkce zažívacích orgánů, špatné prokrvování dolních končetin a nemoci kardiovaskulárního systému mohou mít na zdraví zcela fatální dopad.
V zahraničí je standing office hit, u nás se zatím příliš neujal
V některých zemích – například v Německu nebo ve Skandinávii – již nastavitelné kancelářské stoly zdomácněly, v českých kancelářích se objevují poskrovnu.
Pořizují si je uvědomělí lidé, kteří tráví za počítačem až třetinu dne a nechtějí prožít důchodový věk na invalidním vozíku. Během pracovní doby střídavě sedí a stojí – podle toho, jak se právě cítí a co si jejich tělo žádá.
K největším výhodám standing office patří výrazně nižší zatížení zad (podle studie „Take-a-Stand Project z roku 2011 až o 54 %) a podstatně menší riziko infarktu. Tělo při stání lépe prokrvuje a páteř se zbytečně nekřiví a nekroutí.
Velmi zajímavá je také souvislost mezi stáním a obezitou. Lidé, kteří během práce stojí, spálí za minutu o 0,15 kalorie více než při sezení a pole amerických kardiologů lze touto cestou shodit až několik kilogramů za rok.
Své tvrzení podložili studií publikovanou v časopise European Journal of Preventive Cardiology 1.
Nic není bez chybičky, dokonce ani práce ve stoje
Pokud jste právě propadli představě, že co nevidět změníte způsob, jakým pracujete a již nikdy nebudete za stolem sedět, zadržte. Jakkoliv je stání při práci prospěšné, benefity jdou ruku v ruce s dobou strávenou na nohou.
Mnohahodinové stání vede k nadměrné únavě svalů, bolestem nohou (především chodidel a pat), vzniku křečových žil a dalším zdravotním komplikacím.
Je třeba vzít v úvahu, že radikální přetočení režimu není vůbec vhodné, protože trvá, než si tělo na novou polohu zvykne. Zpočátku proto pracujte ve stoje spíše kratší dobu a dle možností ji průběžně prodlužujte.
Na kolik vás polohovatelný stůl vyjde a jak ho správně vybrat?
Středobodem standing office je polohovatelný pracovní stůl. Oproti klasickému pracovnímu stolu má nastavitelnou výšku i šířku a často i další užitečné funkce – například antikolizní systém, časovač pro připomenutí změny pracovní pozice a systém pro správu kabelů.
U levnějších, mechanicky ovládaných modelů je však nenajdete. Pokud se bez nich neobejdete, musíte si připlatit za elektricky ovládaný model z elektromotory.
Za kvalitní elektricky ovládaný polohovatelný stůl dáte kolem deseti tisíc. Levněji ho můžete získat na Aliexpressu nebo jiném asijském internetovém tržišti. Otázkou je, zda vám nižší pořizovací cena stojí za kratší životnost a celkově horší kvalitu zpracování.
Raději si dejte na čas a vyčkejte, až polohovatelný stůl objevíte za akční cenu. S trochou štěstí dříve či později narazíte na tuzemského prodejce, který nabízí slevy na vybavení od kanceláře. Takový nákup je z dlouhodobého hlediska výhodnější.
Zdroj obrázku: Jacob Lund / Shutterstock.com