Domů     Historie
Jindřich VIII. – oblíbený vládce nebo lidská zrůda?
Martin Macourek 2.6.2020

Co se vám vybaví, když se řekne Jindřich VIII.? Ačkoliv mnoho lidí tohoto anglického krále nejspíše ani nezvládne zařadit do správného století, jedna věc většinu z nás napadne okamžitě: šest žen (z nichž dvě mimochodem nechal popravit).

Jindřich VIII. byl každopádně jedním z nejzajímavějších vládců středověké Anglie. Pocházel z dynastie Tudorovců a postaral se mimo jiné o odloučení anglické (anglikánské) církve od církve římskokatolické.

Svou „národní“ církev tak zbavil nadvlády papeže a „na oplátku“ se jmenoval její hlavou. Kdo nesouhlasil, toho nechal popravit.

O tomhle anglickém králi toho bylo napsáno a natočeno už dost. K těm zajímavějším dílům patří dokumentární seriál Jindřich VIII.: Muž, panovník, zrůda, který vznikl v jeho domovské Velké Británii pod vedením výkonné producentky Emmy Hindleyové, jež byla v minulosti oceněna cenou BAFTA.

V jednotlivých dílech odkryje štáb ve spolupráci s experty psychologické aspekty tohoto nechvalně proslulého vládce, jakož i jeho ambice na politickém poli a jeho hru se vztahy, které mu – i kvůli zmíněným ambicím – až příliš často nevycházely. A jak už bylo řečeno, dvě z jeho manželek za to zaplatily životem.

Třídílný seriál chronologicky popisuje Jindřichův život, vyvíjející se od moudrého a krásného prince v bezcitného a paranoidního monarchu s nadváhou. Zajímavé je, že dokument využívá poznatky moderní psychologie a jeho tvůrci vnímají, že jeho pozdější šílené kroky mohla mít na svědomí traumata z dětství, zejména předčasná smrt jeho bratra a později matky.

Zmíněná paranoia se na mladého prince přenesla pravděpodobně z jeho otce Jindřicha VII., který svého přeživšího syna držel ve zlaté kleci.

Kromě samotného Jindřicha popisuje seriál také jednotlivé významné postavy jeho doby, například Thomase Cromwella, Thomase Morea či asi nejznámější z Jindřichových žen, Annu Boleynovou. Jak Thomas More, později prohlášený za svatého, tak Anna skončili rukou kata na příkaz samotného krále.

Starý král nakonec skončil neslavně. Vzhledem k horší životosprávě trpěl silnou nadváhou a také cukrovkou II. typu i dnou. Míval silné bolesti hlavy (že by ho dohnala minulost?) a jeho nohy pokrývaly nevzhledné vředy.

Zajímavé pak je, že na základě jeho rozhodnutí učiněného ještě před smrtí ho pohřbili vedle manželky Jany Seymourové, jež mu jako jediná porodila syna, pozdějšího krále Eduarda VI. Právě zplození syna považoval Jindřich VIII. za jeden ze svých zásadních úkolů.

To vše a mnohem více uvidíte v dokumentárním seriálu Jindřich VIII.: Muž, panovník, zrůda, který má premiéru v neděli 7. června ve 21:00 na kanálu Viasat History.

www.viasathistory.cz

Trailer:

https://youtu.be/Q8ppLJ8DIfs

Související články
Historie 29.6.2025
Drsní a silní bojovníci, tak nějak bývají Keltové zapsáni v obecném povědomí. Tedy, ne že by nebyli, avšak na přelomu věků, kdy nastala zlatá keltská éra, nebyli v tomto ohledu výjimkou. Nové objevy však přinášejí možná překvapivé informace o tom, jakým způsobem některé keltské kmeny žily. Nový objev z jihozápadní Anglie přináší zajímavý vhled do […]
Doba kamenná, bronzová, železná i římská. Jeskyně, keltské hroby, zlaté prsteny a mamutí mládě. A k tomu knihy, které generace čtenářů neodložily, dokud nedočetly do poslední stránky. Výstava Pravěká dobrodružství Eduarda Štorcha, otevřená od 26. června v Nové budově Národního muzea, představuje fascinující svět českého autora, který spojil literaturu, pedagogiku a archeologii v jeden poutavý […]
Malomocenství neboli lepra činila po dlouhá staletí ze svých obětí znetvořená monstra, kterých se zdraví panicky báli. Dlouho se mělo za to, že na americký kontinent nemoc zanesli evropští kolonizátoři. Nejnovější mezinárodní výzkum však dospěl ke zcela jiným závěrům, existuje tam nejméně tisíc let! Jak je to možné? Lepra, známá také jako Hansenova choroba, je […]
Přezdívá se jí „božská částice“ – Higgsův boson. Ač její jméno zní téměř mysticky, jde o velmi reálný, vědecky doložený objev, který proměnil naše chápání vesmíru. Právě ona totiž dává elementárním částicím jejich hmotnost, a tedy i podmínky pro vznik hvězd, planet i života samotného. V červenci 2012 se v podzemí u Ženevy otřásl svět […]
Staletí zanechávají na olejomalbách významných i těch méně známých mistrů výrazné stopy. Přirozené stárnutí děl má za následek praskliny, odlupování kousků pigmentů, změny barev a nejrůznější drobné skvrny. Oprava škod může restaurátorům trvat roky, takže je toto úsilí vyhrazeno jen pro nejcennější díla. Těm ostatním nyní nabízí záchranu umělá inteligence… Restaurování uměleckých děl je náročná […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz