Domů     Příroda
Naše planeta nás nepřestává překvapovat
Martin Macourek 2.6.2020

Země je jediná planeta, kterou máme, a na to, kolik nás lidí v dnešní době je, o ní máme stále jen povšechné a povrchní informace. Tahle záhadná planeta nás zkrátka stále nepřestala a nejspíš ani nikdy nepřestane překvapovat.

Toho si všimli i autoři dokumentárního seriálu s prostým a všeříkajícím názvem Záhadná planeta, kteří s kamerou navštívili více či méně známá místa celého světa, aby divákům přiblížili různá překvapení přírody, která nás dnes a denně udivují.

Pětidílný seriál vznikl v netradiční japonsko-novozélandské koprodukci a začíná tak na půli cesty – na ostrovech mezi Austrálií a Asií, kde žije Varan komodský, jediný živoucí drak a zvířecí relikt starých časů.

Ve druhém díle se štáb přesouvá do Karibiku, kde se bez jakéhokoliv člověku známého důvodu odehrává největší setkání Žraloků obrovských na celém světě. Konkrétně v přesně stanovené oblasti kousek od pobřeží mexického Yucatánu.

A vědci si jen lámou hlavy, proč tomu tak je. Přestože se Karibské moře, respektive Mexický záliv, nachází tak blízko pobřeží, stále skrývá mnohá tajemství, která lidem nedají spát. A po zhlédnutí tohoto dílu Záhadné planety nedají spát ani vám.

Přesouváme se do Jižní Ameriky, kde ve třetí epizodě navštívíme poměrně rozsáhlé území od Patagonie na dohled od Antarktidy až po sluncem sežehnuté solné pánve Bolívie. Zatímco první z těchto oblastí vládne Puma, té druhé Plameňák Jamesův.

Dva zdánlivě neporovnatelné světy tisíce kilometrů od sebe tvoří ideální směsici míst, kde se to přírodními záhadami jen hemží.

Ve čtvrté epizodě štáb navštěvuje Afriku, konkrétně její Střechu s velkým S, tedy Etiopskou vysočinu. Zde žije zvláštní druh opic zvaný pavián Dželada, který je jediným přeživším druhem z prastaré skupiny primátů živících se trávou.

Kromě něj v tomto extrémním prostředí přežívá také Vlček etiopský, jenž se v potravním řetězci specializuje na lov a konzumaci hlodavců. Nehostinná Etiopská vysočina je pro většinu z nás velkou neznámou, a tak si tento díl rozhodně nenechte ujít.

A nakonec tu máme třešničku na dortu, les (či spíše prales) s názvem Mata Atlantica [čti mata atlánčika], který se nachází na brazilském pobřeží kousek od Ria de Janeiro a svojí biodiverzitou, tedy druhovou rozmanitostí, může směle konkurovat mnohem větší a známější Amazonii.

Tropická džungle zde přechází v nádherné pláže a je s podivem, že tato oblast je stále tak málo probádaná.

Na japonsko-novozélandský dokumentární seriál Záhadná planeta se můžete podívat na kanále Viasat Nature, a to počínaje 7. červnem každou neděli od 14:00.

www.viasatnature.cz

Trailer:

https://youtu.be/iuUSAxJm1QM

Související články
V posledních desetiletích dochází k masivnímu úbytku volně žijících druhů živočichů. Odborníci z Oxfordské univerzity se tomu snaží zabránit na první pohled poněkud kontroverzní metodou, tedy získáváním buněk ze zvířecích lejn. Pokud se ukáže, že metoda funguje, mohla by pomoci zvýšit genetickou rozmanitost zvířat. Projekt je založen na jednoduché premise, a sice, že kromě nestrávené […]
Příroda 20.3.2025
Výstava v Moravském zemském muzeu v Brně přináší jedinečný, nezkreslený vhled do života původních obyvatel Peru, Ekvádoru, Kolumbie, Venezuely a Brazílie, kteří se významnou měrou sami podíleli na podobě expozice. S bohatou kulturou, chápáním přírody, mytologií, kosmologií a výkladem světa etnik jako jsou např. Shuarové, Achuarové, Kofánové, Cashinahuové,Tucanové nebo Yanomamiové, se návštěvníci seznámí prostřednictvím fotografií, […]
Příroda 19.3.2025
Sokolnictví, jedno z nejstarších loveckých umění, má v České republice hluboké historické kořeny a stále živou tradici. Není jen fascinující podívanou, ale také důležitým nástrojem ochrany přírody. Jeho význam byl dokonce oceněn zapsáním na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Tradice sokolnictví sahají až do starověku, kdy se lov s dravými ptáky rozšířil z Asie do […]
Objevy Příroda 13.3.2025
Možná to znáte… Po obědě se cítíte sytí, a přesto se objeví neodolatelná chuť na něco sladkého. Odkud se bere tento fenomén, který nás nutí sáhnout po dezertu, i když už vlastně nemáme hlad?   Vědci z Institutu Maxe Plancka pro biologii stárnutí se rozhodli tento podivný jev prozkoumat a jejich závěry jsou překvapivé – […]
Objevy Příroda 10.3.2025
Jednou z prvních domestikovaných plodin pro výživu člověka je bér italský. V Číně se pěstoval již před 8 tisíci lety. Dnes se spolu s dalšími, v Evropě méně známými obilninami, dostává do popředí zájmu. Vyniká vlastnostmi, které se v kontextu klimatických změn stávají významnými. Bér je totiž plodina suchovzdorná, a tedy perspektivní pro oživení jejího […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz