Domů     Historie
Jindřich VIII. – oblíbený vládce nebo lidská zrůda?

komerční sdělení

Co se vám vybaví, když se řekne Jindřich VIII.? Ačkoliv mnoho lidí tohoto anglického krále nejspíše ani nezvládne zařadit do správného století, jedna věc většinu z nás napadne okamžitě: šest žen (z nichž dvě mimochodem nechal popravit).

Jindřich VIII. byl každopádně jedním z nejzajímavějších vládců středověké Anglie. Pocházel z dynastie Tudorovců a postaral se mimo jiné o odloučení anglické (anglikánské) církve od církve římskokatolické.

Svou „národní“ církev tak zbavil nadvlády papeže a „na oplátku“ se jmenoval její hlavou. Kdo nesouhlasil, toho nechal popravit.

O tomhle anglickém králi toho bylo napsáno a natočeno už dost. K těm zajímavějším dílům patří dokumentární seriál Jindřich VIII.: Muž, panovník, zrůda, který vznikl v jeho domovské Velké Británii pod vedením výkonné producentky Emmy Hindleyové, jež byla v minulosti oceněna cenou BAFTA.

V jednotlivých dílech odkryje štáb ve spolupráci s experty psychologické aspekty tohoto nechvalně proslulého vládce, jakož i jeho ambice na politickém poli a jeho hru se vztahy, které mu – i kvůli zmíněným ambicím – až příliš často nevycházely. A jak už bylo řečeno, dvě z jeho manželek za to zaplatily životem.

Třídílný seriál chronologicky popisuje Jindřichův život, vyvíjející se od moudrého a krásného prince v bezcitného a paranoidního monarchu s nadváhou. Zajímavé je, že dokument využívá poznatky moderní psychologie a jeho tvůrci vnímají, že jeho pozdější šílené kroky mohla mít na svědomí traumata z dětství, zejména předčasná smrt jeho bratra a později matky.

Zmíněná paranoia se na mladého prince přenesla pravděpodobně z jeho otce Jindřicha VII., který svého přeživšího syna držel ve zlaté kleci.

Kromě samotného Jindřicha popisuje seriál také jednotlivé významné postavy jeho doby, například Thomase Cromwella, Thomase Morea či asi nejznámější z Jindřichových žen, Annu Boleynovou. Jak Thomas More, později prohlášený za svatého, tak Anna skončili rukou kata na příkaz samotného krále.

Starý král nakonec skončil neslavně. Vzhledem k horší životosprávě trpěl silnou nadváhou a také cukrovkou II. typu i dnou. Míval silné bolesti hlavy (že by ho dohnala minulost?) a jeho nohy pokrývaly nevzhledné vředy.

Zajímavé pak je, že na základě jeho rozhodnutí učiněného ještě před smrtí ho pohřbili vedle manželky Jany Seymourové, jež mu jako jediná porodila syna, pozdějšího krále Eduarda VI. Právě zplození syna považoval Jindřich VIII. za jeden ze svých zásadních úkolů.

To vše a mnohem více uvidíte v dokumentárním seriálu Jindřich VIII.: Muž, panovník, zrůda, který má premiéru v neděli 7. června ve 21:00 na kanálu Viasat History.

www.viasathistory.cz

Trailer:

https://youtu.be/Q8ppLJ8DIfs

Související články
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „domácím“ mazlíčkem, proto se jí dostalo pocty být pohřbená spolu se svými „páníčky“. Naleziště, nacházející se asi 210 kilometrů jižně od argentinského města Mendoza, bylo objeveno […]
Zhruba 5200 let staré Ötziho přírodně mumifikované tělo bylo nalezeno roku 1991 v Ötztalských Alpách, odtud pochází jeho jméno. Je nejstarší známou evropskou, přírodně zachovanou, mumií, která nabízí nebývalý pohled na Evropany doby měděné. Nyní se vědci zaměřili na zkoumání jeho tetování a techniky, pomocí které vznikla. Ötzi měřil kolem 160 centimetrů a vážil asi […]
Včera, 8. dubna 2024, bylo možné pozorovat úplné zatmění Slunce v Mexiku, Spojených státech a Kanadě. Podle všeho byli už dávní Mayové schopni předvídat tento jev, který pro ně představoval umírání slunečního boha, a přijmout opatření, aby nenastal konec světa. Zatmění Slunce je astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže […]
Nový archeologický výzkum, jenž probíhá v ruinách starořímského města Pompeje, které roku 79 zničila erupce sopky Vesuv, odhalil také několik domů, které byly v době výbuchu sopky v rekonstrukci. To vědcům umožnilo seznámit se se stavebními postupy, které Římané používali. Možná bychom se jimi měli nechat inspirovat… Starořímské město Pompeje se nacházelo v Neapolském zálivu. […]
Mělo „srdce“ z kamene, a svou rozlohou předčilo i starověký Řím. Vynikalo totiž majestátními stavbami, důmyslným obchodem i nerostným bohatstvím. Dnes je považováno za kolébku dávné moudrosti, která však na své rozluštění stále ještě čeká. Civilizace, která zde v klasickém období sídlila, totiž představuje pro archeology a vědce těžší oříšek než Mayové. Její jazyk nám […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz