Cyklistika se stala nedílnou součást našich životů, tak proč si ji ještě více nezpříjemnit. Jednou z populárních variant je elektrokolo, které nás o zdravý pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu nijak neochudí.
Na trhu existuje spousta druhů a variant. Proto redaktoři recenzního portálu Testado.cz sepsali velký test elektrokol 2020.
Na jednom místě najdete nejlepší modely v poměru ceny a kvality. Článek se mimo porovnání elektrokol věnuje také radám a návodům, jak elektrokolo vybrat. K tomu si nyní řekněme něco víc.
Základní rozdělení elektrokol
Než se začnete po budoucím elektrokole poohlížet, nejprve si ujasněte, jakým způsobem budete kolo využívat. Je totiž velký rozdíl, zda budete jezdit pouze ve městě, nebo máte v plánu náročné kondiční cyklovýlety v těžkém terénu.
Elektrokola proto rozlišujeme na 4 základy typy: městská, horská, krosová a skládací. Každý druh má svá specifika, která je vhodné dopředu znát.
Městské elektrokolo je nejlepší na silnici, kde se nepotká s kořeny nebo těžko přístupným terénem. Opakem je horské elektrokolo, kterému nedělá problém zdolat obtížné výzvy.
Krosová verze se vyznačuje svojí univerzálností, neboť ostudu neudělá na silnici ani v lehkém terénu. Skládací kolo je ideální do města nebo na kratší úseky.
V cíli lze elektrokolo rychle a snadno složit a v cestě pokračovat městskou hromadnou dopravou nebo taxíkem. Před koupí e-kola si tedy dobře promyslete, jaký z uvedených druhů je pro vás nejvhodnější.
Pokud nevíte, kam na kole vyrazit, tady je skvělý tip na výlet.
Jak vybrat elektrokolo
Jakmile budete mít jasno, jakým způsobem budete elektrokolo využívat, nezapomeňte se zaměřit na další důležité aspekty. Jedním z nejdůležitějších je informace, kdo bude na kole jezdit.
Podle pohlaví a případně věku dítěte je třeba vybrat správnou velikost rámu. Ta se uvádí v palcích. Zatímco 15-16“ rám se hodí pro osobu vysokou od 150-160 centimetrů, 22palcový rám je vhodný pro osoby min.
190 centimetrů vysoké. Elektrokolo tedy rozhodně nevybírejte pouze očima.
Při výběru rámu se také zaměřte, z jakého materiálu je vyroben. Na trhu existují hliníkové, karbonové nebo duralové. S konstrukčním zpracováním je pevně spojena i nosnost.
Většina elektrokol uveze osoby o hmotnosti do 120 kilogramů, některé modely ale zvládnout i těžší cyklisty. Vaši hmotnost pak zohledněte při volbě výkonu. Čím větší výkon bude motor mít, tím budete rychlejší a pohon obecně silnější.
Baterie a nabíjení
Jednou z nejdůležitějších věcí na elektrokole je baterie. V případě akumulátoru se zaměřte na celkovou kapacitu, která se uvádí v ampérhodinách (Ah) nebo watthodinách (Wh). Čím větší kapacitu bude baterie mít, tím delší trasu s kolem zdoláte.
Kvalitní elektrokolo je schopno urazit klidně i 120 kilometrů. Výdrž ale samozřejmě ovlivňuje spousta proměnných, jako je hmotnost jezdce, terén, okolní teplota, seřízení kola, stupeň asistence a další.
Abyste udrželi baterii v co nejlepší kondici, je nutné dodržovat několik osvědčených zásad.
V prvé řadě nenechávejte baterii vybitou. I když na elektrokole delší dobu nejezdíte, čas od času zkontrolujte její stav. Pokud necháte akumulátor delší dobu vybitý, může dojít k oxidaci, která vede ke snížení kapacity nebo zničení baterie.
Obecně platí, že častější nabíjení je pro baterii „zdravější“. Pozornost věnujte také uskladnění kola. Na baterii by nemělo svítit letní slunce nebo působit mráz. Pravidel je kolem baterií spousta – tyhle jsou však nejdůležitější.
Funkce a výbava
Pozornost je dobré věnovat i výbavě. Podle stylu jízdy můžete dopředu odhadnout, jaké funkce na e-kole využijete. Pokročilá elektrokola nabízí možnost dobíjení chytrého telefonu, přičemž v rámci ovládacího panelu zjistíte ujetou vzdálenost, rychlost, zbývající kapacitu baterie a vybraný asistenční mód.
Nezapomínejte ani na pravidelnou údržbu a odborný servis. Čím lépe se budete ke svému elektrokolu chovat, tím déle vám vydrží. Pro méně náročnější uživatele doporučujeme elektrokoloběžky.
Zdroj obrázku: Goran Bogicevic / Shutterstock.com