Protože lidí závislých na kokainu přibývá, dělají vědci vše možné i nemožné, aby tyto počty snížili. Mezi nimi i odborníci z americké Mayo Clinic, kteří dlouhodobě studují vliv genové terapie na tuto závislost.
Alfou i omegou celého projektu je zisk enzymu, který velmi rychle rozkládá kokain na neúčinné látky. Enzym by v krvi rozkládal drogu tak rychle, že by v těle vůbec nestihla zapůsobit..
Enzym spatřil světlo světa díky modifikaci enzymu butylcholinesterázy (BChE), který se standardně vyskytuje v lidském těle a kromě jiných reakcí katalyzuje i rozklad kokainu. Malou modifikací genu se podařilo u BChE zvýšit rychlost rozkladu kokainu 2000krát.
Díky tomu by si feťák mohl vzít svou dávku, ale neměl by z ní žádný očekávaný požitek, takže by neměl důvod drogu dále užívat.
Jenže jak už to tak bývá, každá mince má dvě strany. Tato spolehlivá léčba by vyžadovala jednak spolupráci závislého jedince, který by si musel denně docházet pro injekci enzymu a jednak pěkně naditý rozpočet. Výroba enzymu je totiž pořádně drahou záležitostí.
Protože byly všechny dosavadní testy prováděné na hlodavcích a teprve nyní se schyluje k prvnímu kolu klinických testů s pacienty závislými na kokainu, nelze nad zavedením genové terapie do léčby závislosti na této droze očekávat dříve než za šest let. .