Navzdory určitým trendům nelze zpochybnit fakt, že nemocnice představují nejbezpečnější prostředí pro porod. Ani moderní medicína totiž nedokáže čas od času předejít náhlým komplikacím, při kterých je třeba okamžitě zasáhnout.
Tento názor razí s ohledem na výsledky nové studie profesor Eyal Sheiner, jeden ze spoluautorů výzkumu a přednosta gynekologicko-porodnické kliniky univerzitní nemocnice v izraelské Beer Ševě..
Závěry izraelské studie jsou nekompromisní: Ženy, které rodí mimo zdravotnické zařízení, jsou třikrát častěji vystaveny komplikacím, včetně rizika úmrtí dítěte . Odborníci k tomuto zjištění dospěli po důkladném rozboru bezmála 250 tisíc porodů (243 682 nemocničních a 3 580 domácích), načež výsledky své práce odprezentovali na 39. sjezdu mezinárodní odborné Společnosti pro matku a plod v Las Vegas.
Podle výsledků této studie je četnost případů ohrožení života dítěte v případě porodu v nemocnici 5 na 1000 porodů, kdežto u domácích porodů je trojnásobná – čili 15 případů ohrožení života na 1000 porodů.
Není bez zajímavosti, že jsou děti (a koneckonců i matky) ohroženější při domácích porodech navzdory skutečnosti, že u těchto rodících žen dochází méně často ke zdravotním problémům jako je diabetes, hypertenze nebo preeklampsie.
Studie prováděná v univerzitní nemocnici v Beer Ševě tak navázala na starší výzkum ze Spojených států, který tehdy dospěl k podobným závěrům. Izraelské pojetí se lišilo pouze v tom, že nerozlišovalo mezi domácími porody plánovanými a neplánovanými…