Domů     Příroda
Zastavte půdní erozi, zachraňte naši budoucnost
Dagmar Garciová 4.12.2019

Ve čtvrtek 5. prosince si připomínáme Světový den půdy. Důvod k oslavám tohoto svátku mají i půdní biologové z Biologického centra Akademie věd ČR (BC AV ČR). Právě dnes, ve středu 4. prosince, vychází nová odborná kniha „Skleníkové plyny z půdy a zemědělství“, před několika týdny byla vydána rozsáhlá, osmisetstránková publikace „Živá půda“ a navíc si Ústav půdní biologie BC AV ČR připomíná 40 let od založení první půdní laboratoře v Českých Budějovicích.

Významným letošním počinem ve výzkumu půd je také vybudování světově unikátního experimentálního povodí ve Vintířově na Sokolovsku.    .

Světový den půdy upozorňuje na to, že pro zachování zdravých ekosystémů a lidského blahobytu je nezbytné zabývat se rostoucími problémy s obhospodařováním půdy a je nutné zvětšovat podíl zdravých půd a vybízet představitele vlád, organizací, komunit a jednotlivců z celého světa, aby se na tom aktivně podíleli.

K tomuto úkolu přispívají svými výzkumnými výsledky a aktivitami i českobudějovičtí půdní biologové.

Autorem odborné příručky Skleníkové plyny z půdy a zemědělství je Miloslav Šimek z Ústavu půdní biologie BC AV ČR.  „Všeobecně se ví, že zvyšování množství skleníkových plynů v atmosféře způsobuje spalování fosilních paliv v energetice, průmyslu a dopravě.

Daleko méně už se ví o tom, že dalším významným globálním zdrojem skleníkových plynů je zemědělství a využívání půdy, tedy pěstování plodin a dřevin a chov hospodářských zvířat,“ říká Šimek. Kniha mapuje všechny hlavní aspekty této složité problematiky a zároveň přináší konkrétní návrhy, jak lze emise skleníkových plynů z půd a ekosystémů snížit.

Nejvíce ohrožená a zničená je podle vědců ale především živá složka půdy, tedy půdní organismy. Té se věnuje kolektiv 39 vědců v nové dvoudílné osmisetstránkové publikaci Živá půda, která vyšla letos v listopadu a je první českou knihou, která shrnuje dosavadní poznání o půdních organismech a biologických procesech v půdě.

„Je naléhavě potřeba zastavit další degradaci půdy a již poškozené půdy ´opravit´, jinak budeme mít za pár let velké problémy: zemědělství zkolabuje a třeba pšenici na chleba a ječmen na slad pro výrobu piva, ale i zeleninu nebo ovoce nebudeme mít kde vypěstovat,“ varuje Šimek, hlavní autor knihy.

Na tuto publikaci v příštím roce naváže příručka s praktickými radami a pokyny k obhospodařování půdy, která je určena nejen zemědělcům, ale také zahrádkářům.

Významným letošním počinem ve výzkumu půd je také vybudování unikátního experimentálního povodí u obce Vintířov na Sokolovsku. Tato výzkumná plocha na rozloze více než jednoho hektaru umožní detailně sledovat všechny ekosystémové děje v půdě, od toku srážek půdou, koloběhu prvků, eroze, tvorby skleníkových plynů až po spontánní zarůstání krajiny.

Experimentální povodí slavnostně otevřeli vědci z Výzkumné infrastruktury SoWa Biologického centra AV ČR v polovině října.

Související články
Příroda 18.4.2025
Rostlina známá jako irský mech, jinak také puchratka kadeřavá, nyní zažívá své chvíle slávy. Je novou superpotravinou se zázračnými účinky, kterou doporučuje řada celebrit a tiktokerů. Je ale humbuk kolem této červené mořské řasy skutečně oprávněný? Puchratka kadeřavá (Chondrus crispus) je poměrně drobná mořská řasa, která dorůstá jen asi 20 cm. Vyrůstá ze základny uchycené […]
Příroda 17.4.2025
Každý den každý z nás vdechuje kyslík, který z velké části pochází z moří a oceánů. Ano, hlavním producentem tohoto plynu není deštný prales, ale drobné mikroskopické řasy a fytoplankton. A ten je teď v extrémním nebezpečí… Nová vědecká studie přichází s alarmujícím zjištěním: mikroplasty narušují schopnost těchto organismů fotosyntetizovat, což může mít dalekosáhlé důsledky […]
Desetitisíce sklenic uspořádaných v obřích lednicích. Konstantní teplota -18 °C. A uchované odrůdy pšenice až z roku 1917. Česká genová banka, jejíž provoz zajišťuje odborný tým CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu), uchovává rostlinné dědictví české země pro výživovou bezpečnost i biodiverzitu a velikostí patří mezi 10 největších v Evropě.   Podle Organizace pro výživu a […]
A nejen po zdi… Gekoni se klidně procházejí po stropě nebo se přichytí na skle terária hlavou dolů, jako by na ně nepůsobila gravitace. Jejich superschopnosti se snaží napodobit technici při konstrukci robotů a dalších vynálezů.   Gekoni umí nejen přilnout ke svislým povrchům včetně zcela hladkých, jako jsou dlaždice a sklo, ale také se […]
Příroda 13.4.2025
Zažité představy o jednom z nejznámějších dinosaurů, Tyrannosaurovi rexovi, se znovu otřásají. Byl to opravdu děsivý a chytrý predátor, jak tvrdila některá nedávná zjištění, nebo jen veliké, svalnaté monstrum s omezeným intelektem? Nová studie se kloní k původní teorii, že T. rex nebyl tak chytrý, jak některé práce dříve naznačovaly. Poněkud kontroverzní studie z roku […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz