Domů     Příroda
Čína zvyšuje produkci energie z uhelných elektráren
Martin Janda 6.12.2019
Yulin, locating in Shenfu coalfield, together with Ordos and Shuozhou (ShanXi), is called the “Golden Triangle of Coal” in China. Shenmu is an important part of the Shaanbei Energy and Chemical Base. Since 2004, the economy had been developing dramatically thanks to its rich coal resource and was for the first time listed among “Top 100 Prosperous Counties in China” in 2008. Yulin has been tagged as “the Oriental Kuwait”.

Zatímco většina evropských i dalších zemí se snaží vzhledem k probíhajícím klimatickým změnám zmenšovat svou uhlíkovou stopu, ČLR postupuje opačným směrem. Za 18 měsíců od začátku roku 2018 snížily veškeré státy kromě Číny výrobu uhelných elektráren o 8,1 gigawatthodin.

Za stejné období přitom Čína svou produkci zvýšila o 42,9 gigawatthodin..

Británie se při výrobě elektrické energie již dokáže obejít bez uhelných elektráren a nechává si je jen v záloze. Spalování uhlí ve velkém už v Evropě neprovozuje Belgie, Estonsko, Island, Kypr, Litva, Lotyško, Lucembursko, Malta, Švýcarsko a Norsko.

Do roku 2022 uhlí odepíšou i Francouzi a Švédové, o tři roky později se k nim přidají i Irové, Rakušané a Italové. Doba postuhelná začne v roce 2029 v Nizozemsku a v roce 2030 v Dánsku, Finsku, Portugalsku a Španělsku.

Kdy se k těmto civilizovaným zemím přidá i Česká republika, to je zatím ve hvězdách.

To Čína se přes mnohá prohlášení o potřebě boje proti klimatickým změnám vydává opačným směrem. Čína je sice signatářem Pařížské dohody o změně klimatu, avšak v zemi nyní uhelné elektrárny rostou jak pověstné houby po dešti.

Centrální pekingská vláda v roce 2014 přenesla pravomoce povolování staveb uhelných elektráren na místní úřady. Ty ji do roku 2016, kdy si je Peking vzal zpět, hojně využívaly. Studie organizace Global Energy Monitor nyní upozorňuje, že pokud chceme do roku 2030 udržet růst světové průměrné teploty do dvou stupňů Celsia oproti období před průmyslovou revolucí, Čína by měla omezit výkon svých tepelných elektráren o 40 procent.

Trendy v současné Číně nyní spíše naznačují, že v roce 2035 by země vyráběla třikrát více energie v uhelných elektrárnách, než je limit stanovený Mezivládním panelem OSN pro změny klimatu (IPCC).

Že klimatická situace není dobrá, svědčí i zpráva Světové meteorologické organizace o koncentraci skleníkových plynů. Podle ní jsou současné koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře rekordní.

Související články
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla vědcům […]
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze spustila nový bakalářský studijní program zaměřený na problematiku klimatických změn a minimalizaci jejich dopadů na společnost a přírodu. Program Omezování klimatických změn je navržen tak, aby ze studentů vyrostli skuteční experti připravení vyvíjet nové technologii a navrhovat udržitelné řízení zdrojů. Nový program nabízí unikátní kombinaci chemického, technologického a manažerského vzdělání, […]
Klíšťata rozhodně už dávno nejsou druhem, který by preferoval venkovské prostředí. Zlotřilí paraziti ovládli i města a jejich nebezpečnost se zde ještě zvýšila. V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parcích jsou […]
V roce 1989 objevil dnes již zesnulý paleontolog Bill Mueller, spolu s amatérským sběratelem Emmettem Sheddem, ve formaci Cooper Canyon v severozápadním Texasu fosilie, které patřily novému druhu aetosaura, archosaurního plaza, který žil v období pozdního triasu (před 233 až 201 miliony let). Nepodařilo se jim však rozluštit jeho evoluční historii. Až nyní vědci přichází […]
Nejnáročnějším obdobím roku pro ptáky nebývá překvapivě zima, ale hnízdění. Během péče o mláďata zhubnou až o pětinu své váhy. A to je pak ještě čeká energeticky podobně náročné přepeřování.   Odborných studií, které by se zabývaly celoročním krmení ptáků, není mnoho. Navíc si často protiřečí nebo již nejsou aktuální. V zásadě ale převažuje doporučení krmit […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz