V českém povědomí ne příliš známé téma dějin dánských Židů deportovaných a vězněných v terezínském ghettu v letech 1943-1945 a osvobozených díky stálému tlaku dánských úřadů přiblíží přednáška odborníka na dějiny nacismu a holokaustu prof.
Therkela Strædeho. Veřejnosti zdarma přístupná přednáška se uskuteční v Historické budově Národního muzea ve čtvrtek 3. října od 15.00..
Přednáška je součástí společenského setkání u příležitosti stého výročí diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Dánským královstvím. Téma druhé světové války v českém prostředí dlouhodobě rezonuje, tomuto zlomovému období novodobých dějin se věnuje nejen odborná, ale i laická veřejnost.
Během války, která započala 1. září 1939, tedy před 80 lety, zemřelo v důsledku nacistické totalitní ideologie kolem 50 miliónů osob, z toho 6 miliónů evropských Židů. Na českém území nacisté vytvořili koncentrační tábor v Terezíně a sváženi tam byli Židé nejen z Protektorátu Čechy a Morava, ale i z Německa, Rakouska, Nizozemska, Slovenska, Maďarska nebo Dánska.