Že je ultrafialové záření pro člověka hrozbou není žádnou novinkou. Této problematiky si jsou plně vědomi také olomoučtí vědci z Univerzity Palackého a pracoviště Ústavu experimentální botaniky, kteří nyní odhalili výsledek své několikaleté práce – látku, která nás před slunečním zářením ochrání..
Tyto zázračné látky jsou odvozené od kinetinu, což je jeden z cytokininů, tedy rostlinných hormonů ovlivňujících dělení buněk. „Jako první na světě jsme zjistili, že cytokininy a od nich odvozené látky dokážou chránit kožní buňky před škodlivými účinky obou typů ultrafialového záření, tedy UVA i UVB. To je nová informace, vědci se totiž dříve touto otázkou nezabývali,“ řekl jeden z vedoucích studie Martin Hönig.
Je tomu asi pět let, co vědci zahájili testovali molekuly kinetinu a sledovali vliv struktury na biologickou aktivitu při jejich obměnách. Všechny vytvořené deriváty pak trpělivě testovali na lidských kožních buňkách. „Nejprve jsme potvrdili, že látky nejsou fototoxické, tedy že se nestávají působením UV záření nebezpečnými.
Následně jsme prokázali, že dokonce přispívají k ochraně kožních buněk tím, že vyburcují jejich přirozené obranné reakce,“ dodala k projektu jeho koordinátorka Lucie Plíhalová.
Testování výsledného produktu vědci testovali na kůži háďátek obecných. U těch bylo totiž opakovaně prokázáno, že na ně má řada látek podobný vliv jako na savce. „Zjistili jsme, že naše látky chrání háďátka před oxidačním stresem, který jsme u nich uměle vyvolali.
Chrání tedy před stresem nejen buňky v tkáňové kultuře, ale i celé organismy,“ dodala Plíhalová.
Přestože není výzkum ještě zcela u konce, už projevily zájem první kosmetické firmy. Jedna z nich v současné době tyto látky testuje a nám nezbývá než čekat, zda vše dobře dopadne a produkt bude zpřístupněn široké veřejnosti.