Domů     .Top
Lvice Khalila a Tessy budou letošní novinkou Lvího safari ve Dvoře Králové

Do Dvora Králové dorazily z německé Zoo Neuwied na podzim loňského roku dvě lvice, zástupkyně v přírodě vyhynulého lva berberského. V safari se budou pohybovat společně se samcem stejného druhu jménem Bart.

Jeho bratr Napoleon, který s Bartem v Safari Parku žije, zatím nerespektuje přítomnost nových lvích sester. V prostoru safari se tak bude s nově vzniklou skupinkou lvů střídat..

Foto: Simona Jiřičková/Safari Park Dvůr Králové

„Po příjezdu lvic bylo důležité, aby si nejprve zvykly na nové prostředí. Teprve poté jsme mohli přistoupit ke spojení s oběma samci lvů berberských,“ popisuje zooložka Gabriela Linhart.

V sobotu 28. dubna zahajují v zoo Dvůr Králové hlavní sezonu a s ní i provoz Afrického a Lvího safari. Novinkou budou dvě mladé lvice berberské. „Khalila i Tessy jsou velmi mladé a z původního domova nebyly připravené na provoz safari.

Na jaře 2017 jsme tam proto často podnikali zkušební jízdy osobními vozidly i Afrika trucky, aby si navykly na různé situace, které mohou nastat. Ruch kolem sebe vnímají velmi dobře,“ říká Gabriela Linhart.

„Obě sestry jsou navíc velmi aktivní a hravé, nuda návštěvníky rozhodně nečeká,“ dodává s úsměvem. Po skončení hlavní sezony a uzavření safari pro návštěvníky budou pokračovat pokusy o připojení samce Napoleona ke skupině a vytvoření čtyřčlenné smečky.

Do budoucna by Safari Park Dvůr Králové chtěl tyto vzácné šelmy odchovávat, vzhledem k věku samic však není pravděpodobné, že by mohly zabřeznout už v letošním roce.

Foto: Sestry Khalila a Tessy –  Simona Jiřičková/Safari Park Dvůr Králové

Lvi berberští (Panthera leo leo) jsou v přírodě vyhynulým poddruhem lvů. V minulosti se vyskytovali v severní Africe ve státech Maroko, Alžírsko a Tunisko. Zde obývali především lesnaté kopce a hory v pohoří Atlas a mediteránní pobřeží.

Od ostatních lvích poddruhů byli v minulosti geograficky separováni pouštěmi.V současné době je mohou lidé obdivovat pouze v zajetí.  Pro svou hustou hřívu a majestátní vzhled byli totiž lidmi hojně loveni.

Svou roli sehrálo i odlesňování a rozšiřování lidských sídel, které lvům berberským (= atlaským) ubíralo na přirozeném prostředí. V souboji o prostor vyhráli v tomto případě lidé. Poslední lev byl v přírodě zastřelen v Maroku v roce 1942. Malé populace však pravděpodobně ještě několik let přežívaly v odlehlých oblastech Maroka a Alžírska (1958-1962).

reklama
Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz