Domů     Příroda
Opice překvapily užíváním nástrojů
21.stoleti 18.2.2005

Vědcům se nedávno podařilo získat první přímé důkazy o tom, že ve volné přírodě používají různé pomocné nástroje nejen vyspělí lidoopi – přímí předchůdci člověka, ale také opice.Vědcům se nedávno podařilo získat první přímé důkazy o tom, že ve volné přírodě  používají různé pomocné nástroje nejen vyspělí lidoopi – přímí předchůdci člověka, ale také opice.

Prokazuje se, že zvířata jsou mnohem pokročilejší v chápání souvislostí mezi příčinou a následkem než se dosud soudilo. Tento zásadní objev učinili odborníci z britské Cambridge, kteří po dlouhé období pozorovali opičky malpy kapucínské v brazilském národním parku Serra de Capivara.
 
S kamenem na ořech
Když oblast zasáhlo období sucha a tím i nedostatek potravy, k jejímu obstarávání začaly malpy využívat nástroje. Zvlášť oblíbenými byly kámeny o hmotnosti od deseti do 625 gramů. „Typicky drží v jedné ruce kámen a třikrát až šestkrát rychle za sebou s ním udeří do země, zatímco druhou rukou zároveň odhrnují zeminu,“ popsali pracovní postup opiček vědci. Tak opičky pronikaly pod suchou vrstvu zeminy, která ukrývala jedlé kořeny a moučnaté hlízy manioku. S pomocí kamene louskají také tvrdá semena. Dovedou rozbít i skořápku své oblíbené lahůdky, kokosového ořechu. Přitom údery vedou velmi šetrně, aby ořech nezničili.
Skvěle dovedou využívat i větví, které zručně zbaví listí. S jejich pomocí hledají vodu, med či hmyz v dutinách stromů a v nejrůznějších otvorech. Vědci popsali 154 podobných případů.

Stonožky slouží jako repelent
Malpy nezaujaly jen v používání nástrojů. Paul Weldon ze Smithsonian Institution ve Front Royal (stát Virginia) tvrdí:„V používání repelentu jsme sto let za opicemi!“
A ví, co říká! Při pozorování malpy kapucínské si všiml, že v době vlhkého počasí, kdy lidi i zvířata sužuje bodavý hmyz, tyto opičky vyhledávají stonožky. Jakmile je objeví, nejdříve je provokují údery rukou, aby je rozdráždily. Chvíli poté je v ruce rozdrtí a  potírají si jimi hlavu, ruce i jiné části těla.
Vědec Weldon detailním rozborem zjistil, že stonožky vylučují sloučeniny benzoquinony (česky benzochinony) a tak se chrání před predátory. Nejvíce jedovaté látky stonožky vyloučí právě při podráždění. Chemikálie účinně odpuzuje ptáky a hlodavce, ale i hmyz.
Weldon navíc zjistil, že malpy se v tlupě o „repelentní“ stonožky dělí: Jedna se potře, předá stonožku – přesněji to, co z ní zbylo – další zájemkyni.
Ovšem  při počasí, kdy hmyz příliš neobtěžuje, zvířata rituál potírání neprovádějí. Možná nechtějí zbytečné riskovat případné následky spojené s toxicitou benzochinonů, které mohou odstartovat i rakovinné bujení.

Nejde ani tak o napodobování
Zmíněný nejnovější poznatek vysvětluje i některé záhady chování opic mimo divokou přírodu. Například když v cirkuse cvičitel podá opici navoněný ubrousek, zvíře si s ním začne potírat hlavu. Dosud se to považovalo za pouhé napodobování lidí, ovšem nyní se ukazuje, že totéž dělají i volně žijící opice, které to nikdo neučil. Co z toho vyplývá?  Jde o činnost, která se předává z generace na generaci prostřednictvím genů

Malpa kapucínská (Cebus capucinus) je menší ploskonosá opice. Patří do podčeledi opic  zvané malpy (Cebinae). Dalšími druhy je malpa hnědá, běločelá a plačtivá. Jejich domovinou je především jižní Amerika; hojně se například vyskytují v suchých lesích na severovýchodu Brazílie. Žijí v početných tlupách, které charakterizuje vyvinutý smysl jedinců pro vzájemnou spolupráci.
Vědci oceňují jejich bystrost a vysokou inteligenci. To je důvodem k tomu, že se účastní celé řady výzkumů. Přítulné opičky se dostávají nejen do cirkusů, ale jsou i domácími mazlíčky. V USA se vyškolené malpy osvědčují dokonce jako pomocníci tělesně postižených lidí.

Související články
Mezi přední světové producenty kakaa (Theobroma cacao) patří i africká Ghana. Její produkci však decimuje nemoc zvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku, přenášená drobným hmyzem vlnatkou. Od roku 1946 muselo být kvůli tomu v Ghaně vykáceno přes 254 milionů kakaovníků. Pomocnou ruku zemi nabídl profesor matematiky z Texaské univerzity. Až polovina světové produkce čokolády pochází z […]
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dalekosáhlé důsledky. Celá desetiletí působil a žil na pastvinách v africké Keni původní druh mravenců akátových (Crematogaster). Ten svými jedovatými […]
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13 metrů. Nyní vědci v Indii objevili obratle zřejmě ještě většího příslušníka podřádu hadi… V hnědouhelném dole Panandhro v indickém státě Gudžarát bylo objeveno celkem […]
Chilli papričky jsou dnes nedílnou součástí čínské kuchyně, především v podobě pálivé omáčky chili crisp, na kterou nedá řada lidí dopustit. Čína ale rozhodně není domovinou pálivých papriček, které tvoří základ této omáčky. Jak se tedy do Číny dostaly? Rostliny Capsicum, mezi které se řadí jak klasické papriky, tak i pálivé chilli papričky, pochází ze […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz