Šimpanzi žijící ve volné přírodě mohou být praváci i leváci stejně jako lidé. Vyplývá to z nejnovějšího výzkumu amerických odborníků.
Vědci z Yerkesova národního střediska pro výzkum primátů v Atlantě pozorovali 17 divokých šimpanzů z národního parku Gombe v africké Tanzanii. Zjistili, že zvířata při lovení termitů nejčastěji používají svou levou ruku, zatímco pro řadu dalších činností, například při louskání ořechů, pak preferují pravou končetinu. Praváctví či leváctví přitom zjevně přechází z rodičů na jejich potomky a mladí šimpanzi upřednostňují stejnou ruku jako jejich matky. U šimpanzů chovaných v zajetí je však možné pozorovat, že pro většinu činností preferují pravou ruku. To vědci přičítají tomu, že lidé, s nimiž zvířata přicházejí do kontaktu, jsou obvykle praváci.
Zdá se, že počátek rozdělení mozku na levou a pravou hemisféru, které je příčinou levorukosti nebo pravorukosti, tedy nastalo již před 5 miliony lety, dříve než se první lidé oddělili od předchůdců dnešních šimpanzů.