Domů     Příroda
Zkamenělé lesy nejsou jen v bajkách pro děti
21.stoleti 19.9.2008

Zní to jako z tajemné pohádky. Za devatero horami a devatero řekami se rozkládá zkamenělý les. Ale pohádka to skutečně není. A onen les není zas tak daleko od našich hranic, jen co by kamenem dohodil.
Zní to jako z tajemné pohádky. Za devatero horami a devatero řekami se rozkládá zkamenělý les. Ale pohádka to skutečně není. A onen les není zas tak daleko od našich hranic, jen co by kamenem dohodil.

Německý Chemnitz (Saská Kamenice), město s 300 000 obyvateli, pamatuje řada lidí ještě pod názvem Karl-Marx-Stadt. Přímo v Chemnitzu se nachází zkamenělý les, který pochází z doby před 290 miliony let.

300 milionů let stojící kmen
V té době klima ve střední Evropě vypadalo podstatně jinak než dnes. Žádný mírný pás, ale pořádné tropy se vším, co k tomu patří, tedy s pořádným vedrem a prudkými lijáky. Zatímco v současnosti se tropický pás pohybuje mezi obratníky Raka a Kozoroha, v minulosti zasahoval až k jižní části severní Evropy.
Les byl objeven už v 18. století v základech jedné ze čtvrtí Chemnitzu. Ale jeho odkrývání pokračuje až do současnosti a vědci o něm získávají stále nové informace. Na jaře tohoto roku bylo objeveno celkem šest nových kmenů, z toho dva padlé a čtyři ještě stojící. Kromě toho byla nalezena i větev s netypickými výrůstky. Odborníci soudí, že tyto výrůstky souvisejí s chorobou, která les mohla zahubit ještě před tím, než jej pravděpodobně zasypala sopečná erupce. Buněčná informace zde zůstala zachována, takže experti mohou les podrobně prozkoumat a získat tak údaje o dobách dávno minulých.

Český kamenný les jako stavební materiál
Jak takový les vlastně dokáže zkamenět? Postupně je pokryt vrstvou sedimentů. Z písku, který kmeny obsypal, se uvolní kyselina křemičitá, která dřevo impregnuje a poté jej pohltí. Ze dřeva se chemickými procesy stávají různé druhy křemičitanů, třeba chalcedony nebo opály. Kmeny, nyní už kamenné, si přitom ponechávají svůj původní tvar.
Není bez zajímavosti, že podobný zkamenělý les se rozkládal i na území České republiky. Ve své době byl největším v celé Evropě a k nalezení byl nedaleko Trutnova u obce Radvanice. Za své vzal však už před druhou světovou válkou, kdy materiál z něj skončil jako štěrk a byl použit k výstavbě cest. Z radvanického lesa vznikly i pomníky válečným obětem nebo z něj byl vystaven interiér Božího hrobu v Mariánském sadu na okraji Malých Svatoňovic. Jak praví dobová zpráva: „Nerozum a chamtivost lidí způsobily, že největší kusy, které doposud dřímaly v mechu jehličnatých lesů, se staly předmětem obchodu a vývozu.“ Takže pokud chce někdo v současnosti vidět zkamenělý les, musí za ním vyjet k našim německým sousedům do Chemnitzu.

140 nových let pro zkamenělý les
Nejstarší muzeum v Chemnitzu, založené v roce 1868, ukazuje svým návštěvníkům živou i zkamenělou přírodu. K vidění jsou zde fosilie, drahé kameny, krystaly, preparovaná vyhynulá i dosud žijící zvířata a insektárium se živým hmyzem. A v osvětleném nádvoří budovy září největší atrakce muzea – zkamenělý les.

Související články
Málokteří živočichové vyvolávají tak silný obdiv a zároveň odpor jako pavouci. Arachnofobií neboli abnormálním strachem z pavouků trpí až 6 % světové populace, častěji ženy než muži. Nutno však říci, že většina nejděsivějších věcí, které se o těchto osminohých členovcích tradují, jsou jen fámy! Lidé například trpí panickým strachem z toho, že je pavouk kousne, […]
Při pozorování orangutana sumaterského dospěli vědci k překvapivému odhalení. Šikovný primát si totiž sám dokázal vyléčit velké zranění na tváři s pomocí rostlinné pasty. Je to nejspíš vůbec poprvé, kdy se podařilo zaznamenat volně žijícího živočicha, jak pečuje o své zranění s pomocí rostliny. „Jsou to naši nejbližší příbuzní a to opět ukazuje podobnosti, které […]
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopnějším v šíření mezi druhy a méně citlivým na antivirotika. Žádná z těchto mutací není sama o sobě důvodem k obavám. Nová zjištění však poukazují na skutečnost, […]
Moderní kukuřice může být až dvakrát vyšší než dospělý člověk, pro děti je chůze v kukuřičném bludišti zábavou. Ovšem výška rostliny ji činí náchylnou ke zničení během silných poryvů větru. Proto byla vyvinuta nižší varianta kukuřice, která skýtá řadu výhod. Kukuřice je starobylou zemědělskou plodinou Ameriky, známá byla již 4000 let před naším letopočtem. Její […]
Mezi přední světové producenty kakaa (Theobroma cacao) patří i africká Ghana. Její produkci však decimuje nemoc zvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku, přenášená drobným hmyzem vlnatkou. Od roku 1946 muselo být kvůli tomu v Ghaně vykáceno přes 254 milionů kakaovníků. Pomocnou ruku zemi nabídl profesor matematiky z Texaské univerzity. Až polovina světové produkce čokolády pochází z […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz