Příroda umí vytvořit neskutečné zázraky. Stačí jen připomenout, co dokáže obyčejná zmrzlá voda. Sníh, ledové krystaly, kroupy, jinovatka, námraza, kra, rampouch, všechny tyto podoby na sebe dokáže vzít voda právě ve zmrzlém stavu.
Led se obvykle v mineralogických systémech neuvádí, přesto minerálem je, a to šesterečným. Led vzniká při teplotě 0 stupňů Celsia při běžném atmosférickém tlaku. Bývá obvykle čirý, ale sem tam dokáže získat i zajímavé zbarvení, například namodralé nebo nazelenalé. Led může mít nespočet podob.
* Rampouch je druh ledního tělesa, které vzniká postupným zamrzáním kapek vody, které vytvoří tvar připomínající krápník. Nejčastěji má vzhledem ke gravitaci směr dolů, ale v případě specifických povětrnostních podmínek může směřovat i do strany, kam vane vítr.
* Sníh má podobu ledových krystalků a tvar obvykle šestiramenných hvězdiček.
* Jinovatka je krystalický potah pevných povrchů, vznikající zejména při mlze a slabém větru za teplot kolem 0 stupňů Celsia.
* Kroupy se vytvářejí uvnitř velkých bouřkových mraků kumulonimbů, kde je teplota pod bodem mrazu a ve velice silných vzdušných proudech cirkulují přimrzající kusy ledu. Kroupy vznikají, když k ledovým krystalům neseným v silných mrazivých vzestupných vzdušných proudech bouřkového mraku přimrzají vodní částečky. Když proudy zeslábnou nebo když jsou kroupy příliš těžké, aby je mohly nést, začíná krupobití.
Ledové kroupy mohou i zabíjet
Když na člověka z nebe spadne kus ledu, může z toho být nejen modřina. Ledové kroupy sice obvykle nedosahují velikosti příslovečného tenisáku, ale najdou se i výjimky. Zatím největší doložená kroupa na světě vážila 0,77 kg a dopadla na město Coffeyville v americkém Kansasu 3.září 1970. Ještě větší kroupa, vážící 1,02 kg, údajně spadla v Bangladéši 14. dubna 1986 během krupobití, které zabilo 96 lidí. Nejhorší doložené krupobití se přihodilo v Indii 30. dubna 1988. Kroupy o velikosti grapefruitu tehdy zabily 246 lidí.