Domů     Příroda
Delfín: Mistr kuchařského řemesla
21.stoleti 20.5.2009

Inteligence delfínů je pověstná. Jsou schopni spolupracovat a učit se jeden od druhého. Jeden nedávný výzkum dokonce nadhodil odvážnou hypotézu, že jsou schopni použít jednoduché nástroje.Inteligence delfínů je pověstná. Jsou schopni spolupracovat a učit se jeden od druhého. Jeden nedávný výzkum dokonce nadhodil odvážnou hypotézu, že jsou schopni použít jednoduché nástroje.

Vědci totiž zpozorovali, že delfíní matky učí svá mláďata lámat mořské houby a používat je jako ochranu při hledání potravy na mořském dnu. Nyní přicházejí australští vědci s dalším zajímavým objevem: Když delfín chytne sépii, propracovaným způsobem ji vykostí a zbaví ji i jejího inkoustu.

Delfíni používají složitý komunikační systém, který se delfíní mláďata učí podobně jako děti lidskou řeč. Vědci mají dokonce podezření, že si tito králové moří dávají i cosi na způsob jmen. Jsou popsány i případy, kdy delfíni či kosatky spolupracují s lidmi při lovu ryb, například v Austrálii nebo Brazílii, podnět k této činnosti přitom vychází od mořských savců. Ale že by se delfíni věnovali i kuchařině?

Vymačkaná sépie

Takový delfín skákavý denně spotřebuje až 7 kilogramů masa. Do jeho jídelníčku patří ryby, korýši, troufne si i na menší žraloky. Občas ovšem dostane chuť i na nějakou specialitku. Za pochoutku považuje třeba sépii, desetiramenného hlavonožce, který dorůstá délky třiceti centimetrů.
Biologové opakovaně pozorovali, jak delfíní samice nahnala sépie, které se obvykle skrývají v řasovém porostu, do míst, kde se nacházelo čisté písečné dno. Se svou kořistí se nejdříve pohrála a pak ji jediným drtivým úderem čenichu usmrtila. Na tom by ještě nebylo nic zvláštního. Překvapení výzkumníci ovšem poté pozorovali další divadlo. Delfín sépii nadzvedl a poté do ní mlátil svým čumákem tak dlouho, dokud ji nezbavil jejího obranného inkoustu.

Jak získat čisté kalamáry

Tím „kuchyňská“ příprava delfíní večeře ještě neskončila. Sépie má na hřbetě pod kůží zbytek vápenité schránky, které se říká sépiová kost. Delfína ovšem zajímá jen maso, o nějaké kosti nemá zájem. Aby se jich zbavil, položí delfín sépii do písku, a pak ji vláčí tak dlouho, dokud schránka neodpadne. Poté se už pouští do jídla.
Vědci neskrývali překvapení: „Ukazuje to, jak velmi jsou jejich mozky vyvinuté. Je to pěkně mazaná cesta, jak získat čisté kalamáry bez všech těch příšerných kousků,“ podotkl člen výzkumného týmu Mark Norman. Jeho kolega Tom Tregenza uvedl, že podobné chování u delfínů pozorovalo poslední době více potápěčů. Jak se zdá, kuchařské umění delfínů bude dalším důkazem schopnosti delfínů učit se od sebe navzájem.
Delfíni – romantici

Když se chlapec poprvé odhodlá pozvat dívku na schůzku, obvykle na ni čeká s dárkem v podobě květiny. Je to k nevíře, ale u delfínů námluvy probíhají obdobně. Delfín sice nečeká někde na rohu s kyticí rudých růží, místo toho pro svou vyvolenou „natrhá“ chomáč řas či větví. Že se jedná o klasické dvoření, je přesvědčen britský vědec Tony Martin z British Anctartic Survey v Cambridge, který delfíny sledoval v Brazílii. Podle jeho slov se tímto způsobem nechovají všichni samci, tudíž podobné jednání není instinktivní. Martin si je proto jist, že je to další důkaz o učenlivosti delfínů.

Předchozí článek
Související články
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopnějším v šíření mezi druhy a méně citlivým na antivirotika. Žádná z těchto mutací není sama o sobě důvodem k obavám. Nová zjištění však poukazují na skutečnost, […]
Moderní kukuřice může být až dvakrát vyšší než dospělý člověk, pro děti je chůze v kukuřičném bludišti zábavou. Ovšem výška rostliny ji činí náchylnou ke zničení během silných poryvů větru. Proto byla vyvinuta nižší varianta kukuřice, která skýtá řadu výhod. Kukuřice je starobylou zemědělskou plodinou Ameriky, známá byla již 4000 let před naším letopočtem. Její […]
Mezi přední světové producenty kakaa (Theobroma cacao) patří i africká Ghana. Její produkci však decimuje nemoc zvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku, přenášená drobným hmyzem vlnatkou. Od roku 1946 muselo být kvůli tomu v Ghaně vykáceno přes 254 milionů kakaovníků. Pomocnou ruku zemi nabídl profesor matematiky z Texaské univerzity. Až polovina světové produkce čokolády pochází z […]
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dalekosáhlé důsledky. Celá desetiletí působil a žil na pastvinách v africké Keni původní druh mravenců akátových (Crematogaster). Ten svými jedovatými […]
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz