Mezi nejzajímavější obyvatele podmořských zahrad patří bezesporu korály. Je známo, že některé korály umějí v tropických mořích vytvářet korálové útesy. Vylučují totiž uhličitan vápenatý pro tvorbu svých tvrdých vnějších schránek a během milionů let se tyto schránky navrství a někdy vytvoří i ostrov. Mezi jejich méně známé vlastnosti patří to, že dokážou fluoreskovat.
Fotografie pořídil vědec Justin Marshall z australské Queenslandské univerzity. Marshall se již dlouhá léta zabývá výzkumem vizuální komunikace ryb a bezobratlovců a barevnými proměnami korálů. Zvláštní světélkování korálů způsobuje zelený fluorescenční protein. Ten, pokud je vystaven modrému světlu, svítí právě zelenou barvou.
V loňském roce obdrželi za objev a výzkum tohoto proteinu vědci Osamu Šimomura z Japonska a Američané Martin Chalfie a Roger Y. Tsien Nobelovu cenu za chemii. V medicíně se tento protein využívá jako značkovač při sledování funkcí molekul v organismu. Některé čerstvé výzkumy naznačují, že fluorescenci používali ve starohorách i první strunatci, její funkcí měla být ochrana před UV zářením.