Japonští roboti už umějí leccos. Uklízejí, hrají na hudební nástroje, v minulém čísle jsme vás informovali i o robotovi, který je učitelem. Nedávno zbystřili svou pozornost japonští kuchaři.
Na scéně jsou totiž už i roboti, kteří by je v budoucnu mohli připravit o práci.
Japonská kuchyně je proslulá po celém světě. Krevety v křepelčím vejci, rizoto, tempura nebo sushi, to všechno jsou její typičtí představitelé. Nyní už tato jídla nedokážou připravit pouze lidé ale i roboti.
Široký kuchařský rejstřík
Tito novodobí kuchtíci byli ke spatření na veletrhu International Food Machinery and Technology Expo v Tokiu. „Je nám všem jasné, že roboti mohou být velice užiteční. Chceme, aby tato pomůcka opustila továrny, ve kterých vznikala, a byla prospěšná tam, kde je to nutné,“ prohlásil při této příležitosti prezident firmy Toyo Riki Narito Hosomi. Právě tato společnost některé roboty s bílou kuchařskou čepicí vyvinula.
Čím vším se mohli roboti na veletrhu pochlubit? Zeleninu nasekali tak najemno, že by Horst Fuchs se svými kráječi bledl závistí. Připravili i pokrm zvaný okonomijaki, přezdívaný japonská pizza, a mnoho dalších klasických japonských jídel.
Humanoidní robot? Běžná výbava domácnosti
I servírování sushi má svá pravidla, která dokáže robot zvládnout. Jeden takový pochází z robotické laboratoře Squse v Kjótu. Technolog Masanori Hirano je přesvědčen, že tito umělí pomocníci brzy najdou své uplatnění i v široké praxi, například v turisticky vyhledávaných restauracích. Servírování tradičních japonských jídel má totiž své zákonitosti. I kvůli nim turisté podobné exkluzivní restaurace navštěvují. „Pokud se této práci věnuje člověk, může to být pro leckoho stresující. A v takovém případě by mohla být tahle povinnost přenesena na robota,“ říká Hirano. Podle dalších expertů se tito kuchařští roboti brzy stanou normálním vybavením domácností, jako třeba televize nebo počítač.
Země samurajů má i praktické důvody, proč podporuje vývoj robotů zaměřených téměř na cokoliv. Demografický vývoj v Japonsku je alarmující, v dnešní době činí podíl osob starších 65 let v Japonsku již bezmála 20 %, což je téměř 25 milionů lidí. Podíl i počet starých lidí však bude nadále růst, podle jedné z prognóz vzroste populace starší 65 let na 32,7 milionu v roce 2020. Roboti by se měli stát nejen osobními sluhy japonských důchodců, ale svou přítomností doplnit i řady řídnoucích číšníků, kuchařů nebo uklízečů.
Označení některých druhů robotů
* Manipulátor – dálkově řízený stroj bez vlastní inteligence
* Kuchyňský robot – kombinace mixéru, hnětače, a dalších kuchyňských strojů, obvykle provedený jako motorová jednotka s nástavci
* Droid – jakýkoliv inteligentní a samočinný robot
* Humanoid – robot podobný člověku principiální stavbou těla a zejména způsobem pohybu
* Android – robot, který je podobný člověku i po biologické stránce. Takové roboty lze nalézt v Čapkově hře R.U.R., nebo třeba ve filmové sérii o Vetřelcích.
* Kyborg – živá bytost, obohacená o mechanické či elektronické součástky. Samozřejmě že člověka s voperovaným srdečním budíkem nelze považovat za kyborga. V extrémním případě může z původní bytosti zůstat pouze mozek. Poslední dvě kategorie zatím spadají do literatury sci-fi.