Kambodža, země v jihovýchodní Asii, má slavnou i smutnou historii. Její obyvatelé zažili krvavé tyranství Pol Pota, ale také nebývalý rozkvět, jehož dědictvím je slavný chrám Angkor Vat. Tato stavba je kambodžským symbolem, dostala se i na státní vlajku.
Jedna z nejúžasnějších světových staveb pochází z 12. století. V té době byla největším státním útvarem v regionu Khmerská říše, ta zahrnovala nejen dnešní Kambodžu, ale také rozsáhlé části Vietnamu, Laosu a Thajska. Centrem říše bylo město Angkor. Mezi lety 1113 až 1150 zde král Súrjavarmana II. nechal postavit hinduistický chrám zasvěcený bohu Višnuovi.
Angkor Vat spojuje dva základní plány khmerské architektury, chrámový vrch a chrám s galeriemi. Má představovat mýtickou horu Méru, což je v hindské mytologii domov bohů. Uvnitř chrámového příkopu a vnější zdi, která dosahuje délky téměř čtyř kilometrů, jsou tři pravoúhlé galerie. Každá z nich je o něco vyšší než ta předchozí. Uprostřed chrámu stojí pět věží rozestavených do tvaru pětky na hrací kostce. Na rozdíl od většiny chrámů v oblasti je Angkor Vat obrácen na západ.
Stavba uchvátila i řadu Evropanů, kteří během let toto území navštívili. Ač zvyklí na monumentální gotickou architekturu, návštěvníkům nad stavbou zůstával rozum stát. „Je to naprosto mimořádná stavba nepopsatelná perem, kterou nelze přirovnat k žádné stavbě jinde ve světě,“ například v roce 1586 prohlásil ohromený portugalský misionář Antonio da Magdalena.